ویژگی های تیپ شخصیتی 1 اینیاگرام یا شخصیت شناسی 9 گانه

ویژگی های تیپ شخصیتی 1 اینیاگرام

در این ویدئو برآن شدیم تا به بررسی ویژگی های تیپ شخصیتی 1 اینیاگرام بپردازیم.

تیپ شخصیتی شماره ۱

تیپ  1: این تیپ، عالی طلب، منضبط و عصبانی است که در بحث اجتناب (قبلا در این زمینه بحث شده) از عصبانیت دوری می کند و گرایش شدید به این دارد که فردی پایبند، علاقمند و متمرکز روی کار باشد، ؛ در این بخش به شرح عملکرد تیپ 1  در شرایط مختلف می پردازیم.

تیپ 1 به جزئیات مسائل بسیار اهمیت می دهد و جزئیات برایش بسیار مهم است؛ برای آنها کیفیت کار و زندگی اهمیت بالایی دارد، آنها بی اندازه احساس مسئولیت می کنند و تعهد فراوانی در برابر مسئولیت هایی که می پذیرند دارند؛ این اشخاص روی کار و مسئولیت کاری متمرکز هستند و کار از هر چیز دیگری برایشان در اولویت بیشتری قرار دارد.

برای تیپ 1 فقط یک جور کار کردن مورد قبول است و آن هم کار کردن بی عیب و نقص است. در واقع در رفتار عمیق تیپ 1 صدایی درونی همیشه به او می گوید: برای این که کسی تو را عصبانی نکند یا این که کسی از عملکرد تو عصبانی بشود بهترین راهکار این است که هر کاری دقیق و منظم و کامل انجام شود و به این ترتیب است که  تیپ 1  تمرکز فراوان روی کار دارد،اما هیچ کاری نمی تواند در دنیا عالی و بی عیب و نقص باشد.

برای اشنایی بیشتر با دیگر تیپ های شخصیتی انیاگرام

 

از آنجایی که تیپ 1 به جزئیات خیلی توجه می کند، سریع کاستی ها را پیدا می کند. تیپ 1 خیلی زود عصبانی می شود به همین دلیل است که عصبانیت یکی از شاخص های بسیار مهم تیپ 1 است؛ در اینجا رفتار ناسازگاری از تیپ 1می بینیم. از یک طرف به خود می گوید «کار خود را عالی انجام بده که کسی بهانه جویی نکند و از طرفی دیگر یک نیرو او را تحریک می کنند دیگران را تشویق کند برای این که کارشان را عالی انجام بدهند تا عصبانیت به وجود نیاید ولی از طرفی چون درهر کاری کاستی هایی وجود دارد این کاستی ها باعث به وجود آمدن عصبانیت در تیپ 1 می شود.

تیپ 1 ساعتها وقت صرف از بین بردن عصبانیت خود می کند به همین دلیل است که ما می بینیم تیپ های 1  در تصمیم گیری و به انجام رساندن یک کار وقت زیادی را می گذرانند و نمی توانند یک کار را سریع انجام بدهند. آنها در رابطه با معایب یک کار می توانند معایب را خیلی سریع پیدا کنند؛ این معایب می تواند در یکسری تصمیم گیری ها و ارتباطات و فعالیتهای اجتماعی و خانوادگی باشد؛ شاید خیلی از این معایب از نظر تیپ های شخصیتی دیگر کاملا پوشیده باشد.

برای آشنایی بیشتر درباره اینیاگرام

اما این تیپ 1 است که آنها را خیلی سریع می بیند، او بدون تعارف آن کمبود را گوشزد می کند؟ بنابراین در رویارویی با تیپ 1 باید متوجه جزئیات باشیم و بدانیم که نمی توانیم معایب را از تیپ 1 پنهان کنیم.

تیپ های شماره 1 همانگونه که در بالا گفتیم در تصمیم گیری بسیار کند هستند چون می خواهند که هر نوع تصمیم گیری با در نظر گرفتن تمامی جزئیات انجام شود؛ آنها به طور کلی از کارهای پیش بینی نشده لذت نمی برند و علاقه مندند که کارها با حساب و کتاب انجام شود.

مثالی را که من همیشه در کلاس هایم میزنم این است که اگر تیپ 1 تصمیم بگیرد به عنوان نمونه از تهران به تبریز برود ساعتها وقت صرف این می کند که چه موقعی باید از تهران حرکت کند ؟با چه وسیله ای باید این راه را طی کند؟ در چه مکان هایی باید متوقف شود؛

چکیده ویژگی های تیپ شخصیتی 1 اینیاگرام

شخصیت اول اناگرام کمال طلب، منضبط، عصبانی

.
.

در اناگرام این نوع افراد واقعیت را با آنچه باید باشد، مقایسه می کنند و بطور کلی پیش فرض ها و مجموعه ای از استانداردها را در ذهن خود دارند که رفتار دیگران و دنیای اطرافشان را به وسیله آنها ارزیابی می کنند. اين تيپ شخصيتي مربوط به افراديست كه تاثير گذاري قوي دارند و نكته بين هستند.
در این نوع شخصیت بروز احساسات كمتر ديده ميشود و ظاهري خنثي دارند. اصطلاحا افراد عصبانی و مهربانند. آنها خواستار اصلاح افراد و نظم بخشيدن به محيط اطراف هستند.

نقاط ضعف و قوت:
این افراد هنگامی که برای خوب بودن تلاش می کنند، با رفتاری سختگیرانه و وسواس گونه با دنیای پیرامون خود برخورد می کنند. هنگامی که مورد انتقاد قرار می گیرند، شروع به داوری می کنند و واقعیات را با معیارهای خود می سنجند و نه خود واقعیت.

برای آشنایی با دوره های حضوری اناگرام در کانون ان ال پی اصفهان

0/5 ( 0 نظر )