ویژگی های تیپ شخصیتی 5 اینیاگرام یا شخصیت شناسی 9 گانه

ویژگی های تیپ شخصیتی 5 اینیاگرام یا شخصیت شناسی 9 گانه

در این ویدئو برآن شدیم تا به معرفی ویژگی های تیپ شخصیتی 5 اینیاگرام بپردازیم.

تیپ های 5 اولین دسته از گروه فکری_ذهنی هستند؛  آن ها افرادی هستند دانش طلب ، پژوهشگر و منزوی . علاقه مندی تیپ 5 برای کسب دانش بسیار فراوان

است. توجه داشته باشید هنگامی که میگوییم، کسب دانش، صرفا منظورمان رفتن به دانشگاه و گرفتن مدارک دکتری و فوق دکتری نیست. فرد تیپ 5 می تواند در یک کار و در یک مهارت بیشترین اطلاعات را کسب کرده باشد؛ هرچند که در دنیای امروز بیشتر تیپ های 5 دارای تحصیلات عالیه هستند.

امروزه دیگر مانند گذشته، صرفا داشتن مدارج تحصیلی بالا به معنای کسب دانش نیست؛ افراد دارای تیپ 5 در هر زمینه ای که فعالیت کنند (فنی یا هنری و یا …) اطلاعات فراوانی در آن رشته کسب می کنند، زیرا اهل پژوهش و مطالعه هستند.

سه موضوع مهم در ذهن تیپ شماره 5 وجود دارد که علاقه دارد، اطلاعات فراوان درباره ی آن موضوعات داشته باشد؛ در ابتدا به دنبال پاسخی درباره ی آفرینش و دنیای بیرون از خودشان هستند و می خواهند برای همه ی سؤالاتی که در ذهنشان نسبت به جهان هستی می گذرد پاسخ خردمندانه و شایسته ای پیدا کنند.

یکی دیگر از موضوعات مهم برای تیپ 5 این است که چگونه می تواند زندگی خود را بدون وابستگی به دیگران مدیریت کند؛ برای همین، در پی بالا بردن دانش و اطلاعات خود است تا بتواند نیازهای خود را بدون تکیه بر دیگران برآورده کند و احساس استقلال کافی داشته باشد، زیرا مستقل بودن برای او بسیار مهم است. همچنین افراد بسیار کم توقعی هستند که اگر بتوانند نیازهای خود را برآورده کنند، یک زندگی مختصر ولی شایسته را برای خود می سازند.

موضوع مهم دیگر برای تیپ 5 داشتن اطلاعات کامل در زمینه ی یکی از علوم یا یک مهارت است تا بتواند به احساس رضایت درونی برسد؛ هرچند این احساس رضایت همیشگی نیست و این خود، آغازی برای کسب دانش و مهارت بیشتر است.

برای آشنایی با تیپ شخصیتی 4 اینیاگرام

تیپ 5 همیشه از نادانی و تهی بودن پرهیز می کند و برای این خواسته همیشه در حال پژوهش و مطالعه است؛ او به دانسته ها و درک بالا و منطقی خود از جهان هستی افتخار می کند.

تیپ 5 در درون خود دچار یک نوع دوگانگی درونی است که از یک سو او را به ارائه ی دانش خود به دیگران وادار می کند و از سوی دیگر به دلیل حساسیت بارزش در زمینه ی علم و دانش، علاقه ای به در اختیار گذاشتن اطلاعات خود به دیگران ندارد و حتی در صورت ارائه ی دانسته های خود به دیگران، فقط بخشی از آنرا ارائه میدهد.

برای اشنایی با اینیاگرام یا شخصیت شناسی 9 گانه

تیپ 5 بر این باور است که جهان هستی دارای معنا و مفهوم خاصی است و او می تواند با بالا بردن شناخت خود از جهان هستی این معنای خاص را درک کند؛ او با استفاده از هر موقعیتی تلاش می کند دانش لازم را کسب کند و مفهوم آفرینش و جهان هستی را دریابد؛ به عنوان نمونه اگر تیپ 5 به یک نویسنده یا مطلبی علاقه مند شود سعی می کند که همه نوشته های آن نویسنده را بخوانند و اطلاعات بیشتری در آن زمینه کسب کند.

تیپ 5 مجموعه ای کامل از اطلاعات در زمینه ی موضوعات مورد علاقه ی خودش است؛ او بیشترین و آخرین اطلاعات روز را جمع آوری می کند که این کار برایش یکہ حس آسودگی ایجاد می کند تا اگر کسی درباره ی موضوعات مورد علاقه اش سؤالی پرسید او به راحتی بتواند پاسخ درست و کاملی ارائه دهد، زیرا برای تیپ 5 ارائه ی اطلاعات کماصلا خوشایند نیست و از نظر روحی آسیب می بیند.

برای آشنای با دوره های حضوری اینیاگرام در اصفهان

0/5 ( 0 نظر )