تجربیات دانش پذیران دوره هیپنوتیزم اریکسونی در کانون ان ال پی اصفهان

تجربه دانش پذیران دوره هیپنوتیزم اریکسونی در کانون ان ال پی اصفهان

در این ویدئو  تجربیات دانش پذیران دوره هیپنوتیزم اریکسونی در اصفهان با تدریس دکتر کوروش معدلی ( بنیان گذار nlp آکادمیک در ایران ) و استاد محمد داوری مربی و مستر رسمی nlp و مدیر کانون ان ال پی اصفهان در تابستان 98 در خانه nlp ایران ( کانون ان ال پی اصفهان )برگزار شد را با هم به تماشا می نشینیم.

هیپنوتیزم سریع

یکی دیگر از روش های هیپنوتیزم که میلتون اریکسون نابغه هیپنوتیزم ،به دنیای هیپنوتیزم درمانی هدیه داد ، هیپنوتیزم سریع بود که البته توسط یکی از شاگردان وی به نام ریچارد بندلر از  بنیانگذاران ان ال پی تکمیل شد.

اریکسون با لحن صحبت کردن خود که به نوعی مادر زاد نیز بود بدون هیچ زحمتی مخاطب خود را تحت تاثیر میگذاشت و مخاطب به خودی خود وارد ترانس سبکی می شد او به طور خیلی طبیعی ترکیبی از تن صدا شیوه بیان (استفاده از میلتون مدلها) و لحنی که داشت مخاطب را با خود می برد.

وی از تواضع خاصی نیز برخوردار بود و با صبر و حوصله با مخاطب خود برخورد می کرد و همین امر باعث گردید که در هر صورت بتواند سوژه با مخاطب را با خود به هر جایی که تمایل داشت ببرد.  شیوه دست دادن او با مخاطب بسیار مشهور است (این شیوه بعدها بعنوان یک شیوه مستقل اندوکسیون معرفی شد)

کاری که میلتون اریکسون می کرد همانطور که گفتم از جانب اریکسون کاملا طبیعی بود و تأثیر گذار و شاگردان او بخصوص ریچارد  بندلر ، استفان گلیگان ، ارنست روسی ، دکتر زیگ وجی هالی توانستند با کامل کردن و بروز کردن روش های اریکسون عملکرد هیپنوتیزمی اریکسون را کلاسه بندی کند.

در این میان بندلر به گفته خودش با توجه به شهرتی که از طریق ان ال پی و هیپنوتیزم بدست آورده بود با ازدیاد مراجعه کننده روبرو شده بود و با وقت کمی که داشت به دنبال راه حلی بود تا بتواند سر یعنی جلسات درمانی خود را پیش ببرد و تعداد بیشتری از مراجعه کنندگان را پاسخگو باشد. در همین راستا بود که به یاد روش های نسبتا سریع و طبیعی میلتون اریکسون افتاد و با تکمیل کردن آنها موفق شد روش های هیپوتیرم سریع را بنیانگذاری کند تا در کمترین زمان بتوان بیشترین نتیجه را گرفت.

و به این ترتیب یک جلسه هیپنوتیزم درمانی که معمولا یک ساعت طول میکشید برای جلسات دوم به بعد به کمتر از سی دقیقه کاهش یافت.

رفته رفته هیپنوتیزم سریع جایگاه خود را در میان درمانگران هیپنوتیزمی باز کرد و اکثر درمانگران این روش را در میان فعال خود جای دادند البته یادآور می شوم که وقتی صحبت از هیپنوتیزم می کنیم باید به بخشهای مختلف یک جلسه هیپنوتیزم توجه داشته با به طوری که یکی از بخشهای یک جلسه هیپنوتیزم اندوکسیون است قسمتی که توسط آن می توان سوژه را به ترانس یا خلسه برد و ما فقط این قسمت را با تغییر در الگوها یا پاترن می توانیم سرعت ببخشیم و زمان کمتری را برای آن قرار دهیم،

برای آشنایی بیشتر درباره هیپنوتیزم اریکسونی

بخش بعدی عمیق کردن ترانس یا خلسه ای است که در فرد بوجود می آید و سرانجام برنامه ریزی فرد و در آخر بیدارسازی را انجام می دهیم. هر کدام از قسمتهای بالا به تنهایی دارای ابعادی است که باید موشکافانه آن را یاد گرفت و مورد مطالعه قرار داد.

گاهی ما شاهد فیلم هایی هستیم که در آن یکنفر را سریع به ترانس میبرند اما این سبک هیپنوتیزم که اصطلاحا به آن هیپنوتیزم نمایشی میگویند هر چند که ممکن است بسیار جذاب به نظر برسد اما فقط برای نمایش خوب است و با یک کار درمانی یا پژوهشی کاملا متفاوت است هر چند کسی که هیپنوتیزم اریکسونی را یاد می گیرد می تواند به صورت نمایشی هم از آن استفاده کند اما این نوع استفاده از هیپنوتیزم چندان با فلسفه هیپنوتیزم اریکسونی همسویی ندارد.

به ندرت پیش میامد که خود اریکسون با هیپنوتیزم نمایش دهد . برای تمامی اشخاصی که به صورت حرفه ای از هیپنوتیزم اریکسونی به عنوان یک ابزار برای ایجاد تغییر مود نظر سوژه استفاده می کنند ورود به عملکردهای نمایشی یک خط قرمز است که یک کار عملی جدی را از یک حرکت ظاهری و نمایشی جدا می سازد چرا که سوژه حداقل در ضمیرناخودآگاه خود به دنبال یک جدیت و یک کارشناس جدی است که بتواند با دانش خود مشکل او را حل کند.

0/5 ( 0 نظر )