ویژگی های تیپ شخصیتی  8 ایناگرام یا شخصیت شناسی 9 گانه

ویژگی های تیپ شخصیتی 8 ایناگرام یا شخصیت شناسی 9 گانه

در این ویدئو برآن شدیم تا به تیپ شخصیتی  8  بپردازیم.

تیپ شخصیتی  8 جز دسته ی غریزی_شعوری است. تیپ شخصیتی هشت توانایی طلب، رهبر و خشمگین است و همه چیز را از زاویه قدرت نگاه می کند،او افتخار می کند که نیرومند است و احساس می کند با قدرتش می تواند عدالت را برقرار کند،در حالی است که از ضعف برای رسیدن به قدرت دوری کند.

در عمق رفتار های تیپ شخصیتی  8 این حس وجود دارد که این دنیا شبیه به میدان جنگ است و تیپ شخصیتی 8 سرباز یا جنگجویی است که باید در این جنگ پیروز شود و کنترل همه چیز را در دست بگیرد.
تیپ های 8 تلاش می کنند که قدرت بیشتری کسب کنند و در دیگران نفوذ کنند؛ به طور کلی هیج ضعفی از خودشان نشان نمی دهند و این باعث می شود، او احساسات را در خودش به حداقل برساند به طوری که گاهی اوقات، دیگران از وی به عنوان یک فرد تندخو و بدون احساس و یا حتی سنگدل یاد می کنند.
او علاقه مند است که کارهایش را بدون تكیه به دیگران و مستقل انجام دهد؛ از دیگران پیروی نمی کند و در تصمیم گیری ها و به انجام رساندن کارها توانایی فوق العاده ای دارد.
وقتی ایده ای در ذهنش شکل می گیرد خیلی سریع، آنرا عملی می کند و مسئولیت کاری که انجام می دهد را تمام و کمال می پذیرد؛ به تنهایی مقاومت می کند و آن مسئولیت را به خوبی به سرانجام می رساند.
همانگونه که گفتیم تیپ شخصیتی  8 از ضعیف بودن بیزار است و هیچ گونه علاقه ای به ضعف نشان دادن ندارد؛ او از اشخاص درجه یک خانواده هم توقع دارد که ضعیف عمل نکنند و با ضعف به مسائل نپردازند؛ اما از آنجایی که می خواهد این قدرت طلبی را در ارتباط با نزدیکانش هم به وجود بیاورد آنها را ضعیف می کند، سپس احساس می کند که اشخاصی که به او نزدیک هستند توانایی ندارند.

نکته ی قابل توجه این است که ما در مثلث تیپ های 8 و 9 و 1  که از نوع دسته شعوری – غریزی هستند شاهد بروز عصبانیت هستیم که این عصبانیت در تیپ شخصیتی  8 به صورت خشم خودش را نشان میدهد. وقتی که صحبت از خشم می کنیم، در سنجش با خشم تیپ 1 که او نیز فردی عصبی است به این معناست که تیپ شخصیتی  8 برای این که خشم خود را نشان بدهد ممکن است از برخورد فیزیکی هم استفاده کند؛ یعنی می تواند خشمش را تا برخورد فیزیکی پیش ببرد.

تیپ شخصیتی  8 علاقه مند است، عدالت را برقرار کند. عدالتی که فقط از دیدگاه خودش عدالت است و به این ترتیب به خودش اجازه می دهد از خشونت هم استفاده کند. این مسئله برای تیپ شخصیتی  8 به وضوح قابل دیدن است و او در این رابطه خودی و غیرخودی هم نمی شناسد؛ او این قدرت طلبی را در هر فضایی و در برابر هر شخصی نمایان می کند.

در ادامه می توان گفت، افرادی هستند بسیار صریح و روراست؛ عقیده خود را به راحتی بیان می کنند و هیچ گاه به حاشیه نمی پردازند؛ بدون تعارف صحبت می کنند و نظر خودشان را می گویند، چه خوب و چه بد اهل تملق هم نیستند.

تیپ شخصیتی  8 همه چیز را یا سیاه می بیند یا سفید. مردم از دید او یا خوب و بی عیب هستند یا بد و پر از کاستی اند؛ او بر اساس آن چیزی که می بیند واکنش از خود نشان می دهد.

حس رهبری و رهبر بودن در تیپ های شماره 8 بسیار زیاد است و به همین دلیل است که در هر شرایطی تلاش می کنند که همه چیز را تحت کنترل خودشان دربیاورند و درنتیجه برای همه تصمیم گیری کنند.

برای آشنایی بیشتر درباره دانش اینیاگرام

تیپ های شماره 8 احساسات را یک ضعف می دانند و فکر می کنند که هر جا پای احساس به میان بیاید، فرد ضعیف می شود و این ضعف می تواند جایی را برای ضربه خوردن  باز کند؛ او برای این که ضربه ای نخورد سعی می کند که احساساتش را خاموش کند. هنگامی صحبت از قدرت طلبی تیپ شخصیتی  8 می شود به این معنا نیست که او از یک فیزیک با جسم بسیار نیرومند برخوردار است، بلکه او روحیه ای قوی دارد.

درخانواده هایی که خانم تیپ 8 است معمولا خانواده به یک خانواده ی زن سالار تبدیل می شود و حتی در سنین پیری هم این بانو با قدرت و سلطه جویی رفتار می کند و این خوبی و اقتدار را به دیگران هم منتقل می کند. آنها اگر مرتکب خطا یا اشتباهی شوند، هیچ گاه اعتراف به اشتباهشان نمی کنند بلکه سعی می کنند که مسئولیت اشتباهشان را پذیرفته و طور دیگری جبران کنند.

معمولا آنها نیز مانند تیپ شماره 7 علاقه مند هستند که کار آزاد داشته باشند و خودشان مسئول فعالیتهایشان باشند.

تیپ شخصیتی  8 همیشه فکر می کند، دشمن در کمین است و مورد تهدید قرار دارد؛ نگرانی او این است که باید قدرتمند باشم تا دشمن از ضعف من خوش حال نشود و سعی می کند قدرت و زورگویی خود را توجیه کند. جمله ای که می توانیم از تیپ شخصیتی  8 بشنویم این است که: «من حقش را کف دستش می گذارم.»

تیپ شخصیتی  8 در عمق وجودش یا در ضمیر ناخودآگاهش، از هر خشونتی که استفاده می کند برای برقراری عدالت است و این احساس را دارند یا بیان می کنند که در کودکی به آنها ستم شده است و اکنون نوبت آنهاست که این ستم را جبران کنند و عدالت را برقرار کنند.

همچنین او احساس می کند که در برابر نزدیکانش یا اشخاصی که با آنها در ارتباط است مسئولیتی دارد و باید این مسئولیت را بسیار توانمند بر دوش بگیرد و به انجام برساند؛ بنابراین ما می توانیم شاهد رفتارهایی باشیم که ظاهرا دوگانه است؛ یعنی فردی که هیچ گونه احساسی در او نیست، ممکن است به طور ظاهری کارهایی را انجام دهد که موجب تعجب اطرافیان شود (مانند کمک های مالی یا حمایتهای فوق العاده و غیر عادی به شخص و یا اشخاص مختلف.)

تیپ های شماره 8  هنگامی که در برابر یک شخصی قرار می گیرندبا چند دقیقه گفتگو با آن شخص می توانند نقطه ضعف او را شناسایی کنند و در صورت لزوم از همان نقطه برای حمله کردن به آن فرد استفاده کنند؛ بنابراین باید در برابر یک  تیپ شخصیتی  8 محترمانه اما با اقتدار روبرو شویم زیرا او در باطن از هم نشینی با افراد مقتدر احساس رضایت می کند و تأکید جدی دارد که افراد خانواده یا نزدیکان وی که به او وابسته هستند باید از همان اقتدار برخوردار باشند. این اشخاص معمولا از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند و نقطه ضعف های دیگران را به خوبی شناسایی می کنند.

گرایش به دستور دادن، حکم راندن و فرماندهی کردن در تیپ شخصیتی  8 بسیار زیاد دیده می شود و نکته ی جالب این است که او در این نوع مسائل با تمام وجود از خودش مایه می گذارد و حتی به صورت فیزیکی حاضر است از صحبت هایی که می کند واز نوع فرماندهی اش حمایت کند. نکته جالب دیگر این است که می توانیم شاهد این باشیم که آنها افرادی هستند که زیاد پیرو قانون نیستند و قانون را زیر پا می گذارند؛ حتی قوانینی که خود فرد ایجاد کرده است.

کاری که تیپ شخصیتی  8  انجام میدهد گاهی اوقات برای مانور دادن و برای تأثیرگذاری روی دیگران است و از یک استراتژی خاص استفاده می کند. به عنوان مثال قوانینی را به وجود می آورد و در محیط زندگی اش به هیچ کس اجازه زیر پا گذاشتن آن قوانین را نمی دهد، اما خودش آنرا به راحتی زیر پا می گذارد تا به این ترتیب قدرتش را به دیگران ثابت کند. مثلا تیپ شخصیتی  8 اعلام می کند که هیچ کس حق آمدن با کفش به درون اتاق را ندارد، اما خودش با کفش به درون می آید و از آنجایی که می داند هیچ کس جرات اعتراض کردن را ندارد به این ترتیب نفوذ و قدرت خودش را بیشتر نمایش می دهد،برای او لذت بخش است.

تیپ شخصیتی  8  فردی بسیار پر انرژی است که حتی تا سنین بالا می توانیم این انرژی را در وی ببینیم اما در تیپ های دیگر به این صورت دیده نمی شود. او خیلی راحت این انرژی را به دیگران نشان می دهد و به این ترتیب این تفکر را منتقل می کند که هیچ ضعفی در وی وجود ندارد به طوری که حتی در وضعیت بیماری هم می توانیم شاهد مقاومت های بسیار خوبی از سوی او باشیم.

تیپ شخصیتی  8 از کسانی که ترسو هستند بیزار است و در بسیاری از موارد زیاده روی میکند که این زیاده روی نیز در بسیاری از مواقع برای نشان دادن نوعی دیگر از قدرت آنهاست که می تواند در غذا خوردن، خوش گذرانی، کار و یا معاشرت باشد. آن ها این زیاده روی را خیلی خوب انجام می دهند تا به این ترتیب قدرتشان را به رخ دیگران بکشانند. تیپ شخصیتی  8 به دلیل سلطه جو و برتر انگاری خود برابری را نمی پذیرد و حرف هایش را بسیار رک و بی پرده بیان می کند؛ همچنین به راحتی «نه» می گوید.

آنها حد وسط را نمی شناسند و برایشان همه چیز یا خوب است، یا بد، اگر  هم لحظه ای احساس کنند، کنترل مسائل را از دست داده اند از خشونت برای کنترل شرایط استفاده می کنند. او این خشونت را با همه وجود نمایان می کند تا موقعیت آسیب دیده ی خود را بازستاند و به ثبات برساند.

آنها افرادی هستند که روی پای خودشان می ایستند و در سنین جوانی معمولا افراد فعالی هستند؛ در ارتباطات نزدیک تلاش می کنند، خیلی سریع، کنترل روابط را به دست بگیرند؛ آنها به طرف مقابل ابراز احساسات نمی کنند و این توقع را از طرف مقابل دارند که قوی و در عین حال در برابر او فرمانبردار باشند زیرا نسبت به افراد پیوسته با خود احساس مالکیت می کند.

منبع : کتاب ایناگرام علمی ترین روش خودشناسی از دکتر کوروش معدلی

0/5 ( 0 نظر )