ویژگی های تیپ شخصیتی 9 ایناگرام یا شخصیت شناسی 9 گانه

ویژگی های تیپ شخصیتی 9 ایناگرام یا شخصیت شناسی 9 گانه

در این ویرئو برآن شدیم تا ویژگی های تیپ شخصیتی 9 ایناگرام یا شخصیت شناسی 9 گانه را بررسی کنیم.

تیپ شخصیتی 9

تیپ شخصیتی 9 ایناگرام صلح طلب، میانجی و تنبل، همچنین جز دسته غریزی – شعوری است؛ همانگونه که پیش تر اشاره کردیم، تیپ های شخصیتی 9 افتخارشان به این است که با  سازگارند، به راحتی با همه تعامل برقرار می کنند و خیلی سریع دوست می شوند؛ آنها با کسی مشکلی ندارند، بسیار آرام و آسوده اند، از جنگ و دعوا دوری می کنند و در پی برقراری صلح و آرامش هستند.

آنها افرادی هستند که به دوستی و همدلی اهمیت ویژهای میدهند و معمولا دوستان بسیار زیادی دارند؛ این اشخاص معمولا از بیان نافذی برخوردارند که بسیار جذاب است و در عمق وجود و رفتارشان این انگیزه را دارند که دوستی و آرامش را در هر گروهی به وجود بیاورند و مانع از هرگونه درگیری و کشمکش بشوند. همانگونه که گفتیم معمولا گروه غریزی – شعوری دچار عصبانیت هایی می شوند که عصبانیت تیپ شخصیتی 9 یک عصبانیت آنی است که در یک لحظه، حتی بدون مقدمه شروع میشود و خیلی زود، فقط توسط خودش آرام می شود.

آنها افرادی هستند که احساس می کنند چیزی در دنیا پر اهمیت تر از آرامش، دوستی و صفا نیست؛ بر همین اساس تمام تلاش او بر این است که بتواند صلح، صفا، آرامش و دوستی را در میان دیگران و خودش برقرار کند. به طور کلی تیپ شخصیتی 9 در اجتماع، برای نظر و عقیده دیگران، بیشتر از نظر و عقیده ی خودش ارزش قائل است؛ چون فکر می کند که می تواند خودش را با هر نظر و عقیده ای هماهنگ کند و  تعصب خاصی بر هیچ نظر و ایده ای ندارد؛ بنابراین دوست بسیار خوبی می تواند باشد.  او حاضر است هر کاری برای دوستانش انجام دهد و به ندرت در برابر درخواست های  افراد «نه» می گوید زیرا این کار برایش بسیار سخت است

قهر و جدایی را به هیچ عنوان دوست ندارند. پس تمام تلاششان را می کنند تا بتوانند فرد دلپذیری برای اطرافیان و دوستانشان باشند. همین امر باعث میشن که رفته رفته تیپ شخصیتی 9  خودش را فراموش کند تا این که پس از مدتی این تفکر در او به وجود می آید که «پس من چی؟» ممکن است در چنین موقعیتی یک عصبانیت زودگذر از او ببینیم که این عصبانیت را در محیط خانواده بروز می دهد؛ در اعماق وجودش احساس می کند این عصبانیت اگر متوجه افراد خانواده اش بشود از سوی آنان هیچ زیانی نخواهد دید چون در هر صورت افراد خانواده هستند و اما در برابر دوستانش کمتر این عصبانیت را نشان می دهد.

ان ال پی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مثالی را که من همیشه درباره ی تیپ شخصیتی 9 سر کلاسهایم مطرح می کنم این است که تیپ شخصیتی 9 مانند خاکشیر با هر مزاجی سازگاری دارد؛ یعنی بسیار آسان خودش را با هر گروه و دستهای سازگار می کند و با آنها از زندگی لذت می برد.

همانگونه که گفته شد، برایش بسیار سخت است که بخواهد نظر و خواسته خودش را بیان کند و یا این که روی آن نظر و خواسته پافشاری کند و خیلی راحت نظر دیگران را می پذیرد.

افرادی هستند که اگر موضوعی برایشان هیچ مسئولیتی را به وجود نیاورد می توانند ساعت ها دریاره ی آن موضوع دل نشین صحبت کنند و هیچ مشکلی هم در این رابطه ندارند. افرادی هستند راحت طلب و زندگی را خیلی راحت می بینند،اما همین راحتی تیپ شخصیتی 9 اگر که به حال خودش رها شود و توجهی به آن نشود یا اینکه فشاری از سوی دیگران نداشته باشد می تواند تبدیل به یک نوع تنبلی افراطی شود.در لایه ی ناسالم  آنها آمادگی تبدیل شدن به یک فرد تنبل و بدون فعالیت را دارند.

گاهی اوقات در اعماق وجودشان به فردی که در جهت پیشرفت و تحرک بیشتر هدایتشان کند نیاز دارند؛ کسی که به آنها در کار و زندگی مسئولیتی را واگذار کند. و انجام این مسئولیت ها را پیگیری کند تا تیپ شخصیتی 9 در زندگی، متعادل رفتار کند.

تیپ شخصیتی 9 از قبول مسئولیت به دلیل ترس از ناتوانی در انجام آن مسئولیت و این که برایش دردسر درست شود و دیگران را دلخور کند پرهیز می کند.

هیپنوتیزم اریکسونی چیست؟

تیپ شخصیتی 9 بیشتر به کارهای گروهی و دسته جمعی گرایش نشان میدهد و تصمیم گیری در کارها را به دیگران واگذار می کند که این رفتار در روزگار نوجوانی و جوانی هم در او وجود داشته به صورتی که پدر، مادر و دوستان و در بزرگسالی همسر اوی مسئولیت تصمیم گیری را بر دوش گرفته اند؛ او معمولا با همه این اشخاص رابطه خوبی دارد و نظر و عقیده ی آنها را اجرا می کند تا کسی از دست او آزرده نشود.

تیپ شخصیتی 9 یک حس ایجاد صلح و آرامش در درون خودش و متعاقبا انتقال آن به بیرون را دارد و احساس می کند که مسئولیتش در برابر دیگران همین ساختن فضای دوستی و آرامش است.

گاهی اوقات ممکن است تیپ شخصیتی 9 را ببینیم که در حال غر زدن است ولی با وجود غر زدن از حرف دیگران هم پیروی می کند. تیپ شخصیتی 9 بیشتر با همه موافق است و هیچ مخالفتی را بروز نمی دهد، حتی اگر چیزی به او پیشنهاد بشود که کاملا با آن مخالف باشد، احساس می کند،

با این که به آن موضوع گرایشی ندارد، ولی می تواند آنرا بپذیرد. چون از نظر او همه ی راه حل های پیشنهادشده، راه حل های خوبی هستند و باز برای این که بتواند از جنگ و درگیری دوری کند بسیار آرام به دیگران ملحق می شود و کاری را انجام میدهد که دیگران انتظارش را دارند.

به طور کلی تیپ شخصیتی 9 در شناخت نیازهای خودش مشکل دارد؛ یعنی درواقع مشکلی نمی بیند، باور می کند که دیگران با هر عقیده و نظر و  عملی که دارند به خوبی می توانند پاسخگوی نیازهای وی باشند.در وضعیتهای ویژه با بحرانی، یا زما جنگ و کشمکش تیپ ۹ بیشتر فاصله می گیرد و هیچ نظر یا خواسته ای را بیان نمی کند. ترجیح می دهد مشاهده گر باشد و در نهایت میانجی خوبی باشد تا میان دیگران آشتی برقرار کند و از آنجایی که دارای آرامش خاصی است این ارامش را میتواند بسیار ساده به دیگران منتقل کند و صلحی را که می پسندد، میان طرف به وجود بیاورد.

بی گمان او توقع زیادی از خود و زندگی ندارد و بر این باور است که با هرح که دارد می تواند خوش باشد و لذت ببرد؛ او عصبانیت خود را به راحتی کنترل میکند تا زندگی دلپذیری داشته باشد.

با ویژگی های تیپ شخصیتی 8 ایناگرام آشنا شوید.

در ارتباطات نزدیک تیپ شخصیتی 9 بسیار ساده ابراز احساسات می کند و خود را با طرف مقابل سازگار می کند؛ او سعی می کند انتظارات دیگران را بدون داشتن هیچ گونه چشمداشت و احساس خودبینی برآورده کند.

أنها گرایش فراوانی به تفریح و خوش گذرانی دارند. تفریح می تواند در چارچوب دیدن فیلم، کتاب خواندن یا بازی های کامپیوتری یا مواد مخدر یا حتی خوراکی خوردن باشد

تیپ شخصیتی 9 با خوش گذرانی و لذت بردن از تفریحات متنوع، حس اعتراض خود به مسائلی که نمی تواند درباره ی آن اظهارنظر کند را از بین می برد.

 

منبع : کتاب ایناگرام علمی ترین روش خودشناسی از دکتر کوروش معدلی

0/5 ( 0 نظر )