0

آناگرام چیست؟ شخصیت شناسی 9 گانه یا اینیاگرام یا ایناگرام چیست؟

آناگرام

در این مقاله قصد داریم شما را با علمی ترین،جذاب ترین، و جدیدترین شیوه شخصیت شناسی یعنی علم آناگرام آشنا کنیم و توضیح دهیم که آناگرام چیست؟ یكی از مشكلات اساسی انسان امروز، داشتن تضاد با خود می باشد. شركت در هر نوع فعالیت فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و غیره، راهی است برای از بین بردن این تضاد. انسان شخصیتی است كه پیوسته نیازها و شرایط مخصوص خود را طلب می نماید تا بتواند به یك هماهنگی و توافق با خود برسد.

وضعیت فوق در واقع كشمكشی است بین خواسته ها و توانایی ها، البته با به كاربردن تكنیك های موثری چون ان ال پی بصورت استاندارد می توان تا حد بسیار مطلوبی به این خواسته ها رسید اما گاهی حتی وقتی به خواستة مورد نظر میرسیم رضایت كامل حاصل نمی گردد و علت این نارضایتی در عدم شناخت خویشتن می باشد.

این عدم شناخت بر خویشتن گاهی راه های رسیدن به هدف را برای ما بسیار دشوارتر و طولانی تر می نماید. بنابراین داشتن یك شناخت كافی از خودمان، می تواند زندگی را بسیار آسان تر و دلپذیرتر نماید. این هنر یا علم شخصیت شناسی و به دیگر قلم، خود شناسی را، آناگرام می نامند، این هنر امروزه به عنوان موثرترین روش برای شناخت شخصیتهای مختلف انسانها می باشد. این روش در كشورهای غربی بخصوص در آمریكا، بسیار جدی تلقی گردیده است.

در زمینه ارتباطات این علم را تكمیل كنندة ان ال پی می نامند. چرا كه تكنیكهای ارتباط موثر در علم ان. ال. پی در مورد افراد درجه اول موثر نمیباشد، حال آنكه توسط  آناگرام  می توان به راحتی به خصوصیات افراد دور و نزدیك پی برده و جهت ایجاد ارتباط موثر از تكنیكهای آن استفاده نمود. بوسیله علم آناگرام  میتوان به استعدادها و ضعف های خود پی برده و می توانیم حداكثر استفاده را از استعدادها و حداقل زیان را از ضعفهای خود ببریم. دراین روش به دو اصل اساسی در تصوف بر می گردیم:

از كجا آمده ام و آمدنم بهر چه بود؟

                                              به كجا در سفرم رفتن من بهر كجاست ؟

این سئوالاتی است كه تمامی انسان ها به طور پیوسته از خود پرسیده و می خواهند بدانند چرا اینگونه و برای چه آفریده شده اند. (كه در طول دوره در این رابطه شركت كنندگان پاسخ اكثر سئوالات خود را دریافت خواهند نمود). بسیاری از انسانها وقتی به یك جمع بندی در زندگی خود و آنچه در طی عمر خود كرده اند می پردازند، از نتیجه آن زیاد راضی نیستند و علت آن عدم رضایت از خود می باشد.

رسیدن به موفقیت برای همه رسیدن به خوشبختی و كسب ثروت نیست به همین دلیل افرادی را مشاهده می نمائیم كه به رغم رسیدن به یك موفقیت مالی به یكباره همه چیز را ترك گفته و به یك فعالیت هنری یا تحقیقاتی در یك گوشة خلوت و دور از هر گونه هیاهو می پردازند و آنگاه است كه خود را خوشبخت احساس می كنند.( آناگرام چیست؟)

از آنجائیكه اناگرام در سه دوره آناگرام پایه، آناگرام در ازدواج و آناگرام در مدیریت اجرا می گردد، استفاده از این فن این امكان را به ما می دهد تا پس از فراگیری دورة پایه، در مدیریت جهت كارگزینی به بهترین نحو ممكن افراد را طبق استعداد و شخصیت خود در پست هایی كه هماهنگی كامل با شخصیت آنها دارد به كار بگیریم و از این روش بهترین بازدهی را بوجود آوریم.

همچنین با استفاده از این علم میتوان در ازدواج و ارتباطات همواره بهترین مسیر را برای زندگی خود و دیگران انتخاب نمود تا پیوسته در طول زندگی رضایت كامل را از آنچه انجام می دهیم داشته باشیم.

در فن ارتباطات روش برقراری ارتباط موثر را فرا گرفته و از این طریق مخاطب خود را بهتر شناخته و به او می فهمانیم كه او را درك می كنیم و حتی یاد می گیریم كه چه كلماتی می توانند اثر مثبت یا منفی بر روی وی بگذارد و یا اینكه مخاطب ما از طریق رفتارش چه پیامی را می خواهد به ما برساند. آری تمامی این شناخت ها از طریق آناگرام امكان پذیر می باشد.

اثرات مثبت آناگرام در آمریكا چنان است كه گاه در بعضی از آگهی های استخدام كارفرما نوع شخصیت مورد درخواست خود را صراحتاً اعلام می نماید و همچنین در آگهی های ازدواج، شخص عنوان می نماید كه خواستار چه نوع شخصیتی می باشد .

تیپ های شخصیتی در آناگرام چیست؟

در آناگرام شخصیت انسانها به 9 دسته یا تیپ تقسیم بندی شده اند كه عبارتند از :

برای اطلاعات بیشتر

شما پیشاپیش موجودی کامل و تمام عیارید. قرار نیست که به همه چیز برسید. پیشاپیش همه چیز هستید! این نکته را باکمال دقت و جدیت بررسی کنید. اگر اکنون با آنچه تا بحال اندوخته اید و یا وضعیت کنونی خود از نظر تندرستی شغلی و روابط با دیگران از زندگی لذت نمی برید.

یقین بدانید که با تغییر شرایط نیز از زندگی لذت نخواهید برد. شما بسته به اینکه از پشت چه عینکی به جهان می نگرید و چه تفکر و تصوری از خود و جایگاهتان در عالم هستی دارید، سهم خود را از توانگری و شادمانی و رضایت خاطر تعیین می کنید.هیچ چیز خارج از وجودتان نمی تواند این موهبت ها را به شما ارزانی دارد.

 

برای آشنایی با تجربیات دانش پذیران دوره های nlp در کانون ان ال پی اصفهان