0

10 توصیه NLP برای کار و تجارت ( استفاده راحت تر از NLP در محیط کار)

10 توصیه NLP برای کار و تجارت

در  مقاله  10 توصیه NLP برای کار و تجارت می آموزیم :

  • استفاده راحت تر از NLP در محیط کار
  • اجتناب از اشتباهاتی که دیگران انجام داده اند

اینکه به چه نحوی از NLP استفاده کنید و از آن بهره ببرید،امری کاملا شخصی است. شاید به خوبی بداانید که می خواهید از کجا شروع کنید و چگونه از اطلاعات فعلی خود در  محیط کار استفاده کنید. در بعضی موارد شاید برایتان راحت تر باشد که بخواهید شاخص هایی را به کمک بگیرید و از بروز مشکلات آتی جلوگیری کنید. در مقاله ، 10 توصیه NLP برای کار و تجارت، ده توصیه برای استفاده  از NLP در کار و تجارت به شما ارائه می کند. این پندها بر اساس تجربیاتی است که من در کار و مشاوره با افراد مختلف، آن هنگام که می کوشیدم به آنها کمک کنم تا NLP را وارد زندگی و کارشان کنند، کسب کرده ام.

تمرین، تمرین، تمرین

دیدن کودکانی که تازه می خواهند راه رفتن را بیاموزند بسیار جالب است.

چند قدم برمی دارند و سپس می افتند،بعد هم از زمین بلند می شوند و دوباره تلاش می کنند.آنها تمرین می کنند و تمرین می کنند تا اینکه بالاخره قدم هایشان از بی ثباتی در می اید و می توانند راه بروند. سپس وقتی شروع می کنند به راه رفتن ، بعد دویدن را تمرین می کنند، بعد از آن هم پریدن ، جست و خیز کردن و رقصیدن ….

آیا شما هم یکی از آن افرادی هستید که عزم و اراده ی کودکی خود را از دست داده اید؟ اگر واقعا مصمم هستید که NLP را وارد زندگی و کارتان  کنید و از تمام مزایای آن بهره ببرید، به تمرین خود ادامه دهید. همیشه آماده زمین خوردن باشید،بعد هم که زمین خوردید بلند شوید و دوباره تمرین کنید.

آینده را به شکل مثبت در ذهن خود مجسم کنید

 یکی از پایه های اصلی NLP این است که بدانید چه می خواهید. به جای اینکه از مشکلی که دارید دوری کنید بهتر است به این فکر کنید که دوست دارید به چه نتایجی دست یابید. ذهن ناخوداگاه شما بسیار قدرتمند است؛هر چه را که به آن بدهید، در یافت می کند. 

وقتی پیش خود مجسم می کنید که چه اتفاقی ممکن است امروز، فردا، یا در ده سال آینده رخ دهد، دارید آینده را در ذهن خود می سازید، و این قدرت تجسم است. اگر پیش خود تجسم کنید که مصاحبه استخدامی تان به خوبی پیش می رود، احتمالا همین هم خواهد شد. اگر فکر کنید که سخنرانی خوبی ایراد خواهید کرد، احتمالا هم سخنرانی خوبی ایراد خواهید کرد. بنابراین وقتی به خواسته های خود می اندیشید و پیش خود تجسم می کنید که چه پیش خواهد آمد، و وقتی صحنه را پیش چشمان خود مرور می کنید و آن را می بینید، می شنوید و احساس می کنید، فراموش نکنید که آن را به شکل خوب و مثبت تجسم کنید.

ان ال پی چیست و کاربرد ان چیست؟

 در یک ارتباط مؤثر قرار بگیرید

کف شیوه های جدید  فکری، و در نظر گرفتن احتمالات مختلف، از لذت هایی است که NLP با خود به ارمغان می آورد و درست مانند کودکی که اسباب بازی های مهیج جدی در روز عید دریافت می کند افراد را سر شوق می آورد. افراد تازه کار  زیادی را دیده ام که وقتی پا به دنیای NLP گذاشتند از اسباب بازی جدید خود، که فقط لازم بود  باتری درون آن بگذارند، بسیار هیجان زده شده اند.

هرگاه بین شما و دیگران ارتباطی موثر برقرار باشد، شما به خوبی از آن  آگاه می  شوید. در این راه، مکالمه، روشی ساده و قابل اعتماد است. اگر در یک ارتباط موثر قرار ندارید و تفاهم برقرار نیست، می توانید از تکنیک های  NLP کمک بگیرید و ارتباط تان را بهبود بخشید. هرگاه افراد واژگانی مانند “همیشه” ،”هیچ کس”، “باید” به زبان راندند، با پرسیدن “سؤالات درست” آنها را به چالش بکشانید.باور کنید راست می گویم، اگر در ارتباطی موثر قرار نداشته باشید مطمئن باشید دوستان تان را از دست می دهید!

قدم به قدم جلو روید

این کتاب ایده ها و ابزارهای زیادی ارائه می کند که بهتر است آنها را تک به تک امتحان کنید. شاید احساس کنید که نمی دانید باید از کجا شروع کنید.

 استفاده درست از NLP مهارتی است که با تمرین، امتحان و توجه به آنچه که رخ می دهد، به دست می آید. اگر همه تکنیک ها و ابزارهای NLP همزمان با هم امتحان کنید، چیزی دستگير تان نمی شود و نمی دانید که دارید چه کار می کنید. اگر هم ندانید که باید از کجا شروع کنید، شاید امروز و فردا کنید و پشت گوش بیندازید. پس تلاش کنید با سرعت مناسب خود حرکت کنید. نکته مهم این است که دست به کار شوید و شروع کنید، و قدم به قدم پیش روید.

از زبان و اصطلاحات تخصصی  NLP بپرهیزید.

 وقتی با مزایای کاربرد NLP آشنایی پیدا کردید و به آن علاقمند شدید مراقب باشید که تبدیل به فردی شوید که با NLP خود، حوصله دیگران را سر می برد. من، اینجا و آنجا، از این جور آدم ها زیاد دیده ام! از این دست جملات زیاد به گوشم می خورد “من و شما فرا برنامه های مشابه ای داریم “یا  “ما باید تمام نظام های تجسمی افراد را یادداشت کنیم»، مطمئن  باشید که راه خوبی برای برقراری دوستی و تأثیر بر دیگران انتخاب نکرده اید؟

با سازمان های تجاری زیادی برخورد کرده ام که در هنگام معرفی NLP . به طور وسیع از زبان و اصطلاحات تخصصی NLP استفاده می کند، آیا این افراد NLP را درک کرده اند و از آن سود خواهند پرد؟ نه، آنها از جاده اصلی خارج شده و به بیراهه زده اند. شاید دوست داشته باشید که دانسته های جدیدتان را در اختیار دیگران نیز قرار دهید. اگر چنین است پس باید از زبان و توصیفات تکنیکی دوری کنید و از گیج کردن دیگران بپرهیزید، و فراموش نکنید که همیشه باید در ارتباطی مؤثر قرار داشته باشید.

تکینک های سخت ان ال پی

تکنیکهای جدید را امتحان کنید 

یکی از اصول NLP می گوید شکست وجود ندارد، بلکه فقط بازخورد وجود دارد، در کارهایی که انجام می دهید، هیچ شکتی وجود ندارد، فقط دارید درباره کاری که انجام می دهید، اطلاعات و تجربه بیشتری به دست می آورید. پس از چه می ترسید؟ تمام تکنیک هایی را که در این سایت با آنها آشنا شدید، امتحان کنید، به نتایجی که به دست می آورید توجه کنید. چیزهای جدید را تجربه و امتحان کنید، اگر کاری که انجام می دهید جواب نداد، یک کار دیگر انجام دهید تا اینکه به نتایجی که می خواهید دست یابید. وقتی تکنیک های NLP   را به کار گیرید، در کاربرد آن مهارت پیدا می کنید و انعطاف پذیری خود را بالا می برید.

خود را تغییر دهید، نه دیگران

اوه! چقدر دوست دارم که تعدادی از افراد محل کارم را تغییر دهم ،ایکاش آنها بیشتر از اینها مانند من فکر مي کردند! حالا که برای ایجاد تغییر در دیگران با روش ها و بیش های شگفت انگیزی اشنا شده اید،آیا وقت آن فرا نرسیده است که دست از بعضی مبارزات خود بردارید؟متاسفم،باید بگویم که این چالش ها و شیوه ها،به خوبی آن روش ها و بینش ها عمل نمی کنند.

کسی که باید تلاش کند، خود شما هستید.فقط خودتان هستید که خودتان را تغییر دهید. نکته باور نکردنی در این است که وقتی کارها را به روشی متفاوت از قبل انجام  می دهید، دیگران هم خود را با این تخولات هماهنگ می سازند و واکنش شان را نسبت به شما تغییر می دهند.پس،هرگاه برای برقراری ارتباطی موثر بکوشید و با استفاده از الگوی فکری طرف مقابل،با او حرف بزنید،نه با استفاده از الگوهای فکری خودتان، معجزه اتفاق می افتد و او واکنشی به شما نشان می دهد که کاملا متفاوت از قبل است و عجیب تر اینکه به نتیجه ای که می خواهید،می رسید.

البته طبیعی است که سؤالاتی  در رابطه با مربیگری و هدایت دیگران به وسیله ی این ابزارهای شگفت انگیز در ذهن شما ایجاد شود. خب، بله آن هم کار شگفت انگیزی است، اما باور کنید که مزایای زیادی برای آنهایی که با کمک این ابزارها، به هدایت شان می پردازید و نیز برای خودتان، به ارمغان می آورید. فراموش نکنید که شما آنها را تغییر نمی دهید، بلکه فقط با خورد ارائه می کنید، تربیت می کنید و حمایت می کنید، زیرا تغییر و تحول چیزی است که از درون افراد رخ می دهد.

کنجکاو باشید

کنجکاوی درباره آنچه که می توانید به کمک NLP انجام دهید، امری بسیار با ارزش است، زیرا این کار ذهن تان را باز می کند و مانع پیش داوری شما می شود کنجکاوی در مورد ذهن ناآگاه و الگوهای فکری که به اجرا می گذارید شیوه ای قطعی و مسلم برای یافتن گزینه های مختلف، در نحوه کنش و واکنش نشان دادن است. اما لزومی ندارد که بخواهید همیشه و در همه حال از خود کنجکاوی نشان دهید، زیرا اوقات سختی را برای خود فراهم می سازید!

کنجکاوی راجع به دیگران، نگاه شما را نیز به مسائل تغییر می دهد. وقتی یکی از همکارانتان کاری انجام می دهد که به نظر شما احمقانه می رسد، یا روش حرف زدنش با شما فرق دارد، اگر کنجکاوی به خرج دهید، نه تنها اطلاعات بیشتری در مورد آن فرد به دست می آورید و یاد می گیرید، که چگونه با او یک ارتباط مؤثر و مفید برقرار سازیم، بلکه دیگر از دست رفتارهای او عصبانی، آزرده یا ناراحت نمی شوید. بنابراین به امتحانش می ارزد!

هیپنوتیزم اریکسونی چیست؟

موفقیتهای خود را ببینید

اکنون که زمانی را صرف انديشيدن به کاربرد NLP در زندگی، کار و تجارت خود کرده اید، شاید بخواهید که آن را به کار گیرید و به موفقیت هایی بزرگ و سریع دست یابید. ولی فراموش نکنید که وقتی به سوی مقصد میرانید، توقف کنید و به تحسین چشم انداز بپردازید!

کارهایی که در طول مسیر با NLP  انجام می دهید حائز اهمیت هستند، و شما تمام مدت به سوی نیل به موفقیت در حرکتید. توجه کنید که شیوه جدید فکريتان، تکنیکهایی که به کار می برید، سؤالات و عبارات و واژگان متفاوتی که استفاده می کنید  (حرف زدن با خود را از یاد نبرید) چه تأثیراتی از خود برجا می گذارند. به موفقیت های خود، هرچند کوچک، توجه کنید و به خود دلگرمی و قوت قلب دهید که می توانید به موفقیت های بیشتر و بیشتر دست یابید

تفریح کردن را فراموش نکنید

با مجهز شدن به NLP خیلی چیزها، فکر شما را به خود مشغول می کند. با مهارت های جدیدی که کسب کرده اید، می توانید مطمئن باشید که از پا درنمی آیید. اکنون مسئولیت زندگی خود را به دست گرفته اید تابه بلندپروازی ها و آرزوهای خود جامه عمل پوشانید. پس در این سفر، هرگاه فرصتی دست داد، لذت بردن را از خود دریغ نکنید، بخندید و شاد باشید و تفریحات سالم را فراموش نکنید.

در مقاله 10 توصیه NLP برای کار و تجارت تلاش کردیم تا استفاده راحت تر از NLP در محیط کار و اجتناب از اشتباهاتی که دیگران انجام داده اند را برای شما گرد اوری کنیم.

منبع: کتاب NLP یا برنامه ریزی عصبی زبانی در زندگی،کار و تجارت برای همگان