0

تکنیک حلقه اعلی در NLP چیست؟در افزایش اعتمادبنفس و انگیزه چه تاثیری دارد؟

تکنیک حلقہ اعلی در NLP

یکی از تکنیک های بسیار خوب و تأثیرگذار در  دانش NLP ، تکنیک حلقه اعلی در NLP  است که در این مقاله به اختصار به شما آموزش داده می شود؛ اگر چه برای یادگیری NLP و تکنیک های NLP تأکید میکنم حتما با نظر مربی رسمی nlp باشد؛ زیرا هر تکنیک عملی جزئیات ریز و کامل کننده ای دارد که تنها با نظر استاد و تصحیح کارهای عملی شما امکان پذیر است؛ بنابراین حتما برای یادگیری NLP از وجود یک استاد متخصص و دوره دیده بهره ببرید.

مکانیسم :  گاهی پیش می آید که ما در راه حرکت به سمت هدف دچار افت انگیزه می شویم می تواند دلایل درونی یا بیرونی داشته باشد . دلایل  بیرونی زیاد مهم نیستند زیرا  قدرت ذهن ما بر تمام امور  برتری دارد اگر بتوانیم دلایل درونی  را حذف کنیم ( آنهایی که باعث افت  انگیزه شده) حرکت به سمت هدف با انگیزه مضاعف دوباره آغاز می شود.

برای درک بهتر به مثال باطری شارژ کن مراجعه می کنیم باتری که قدرت عملکرد آن کاملا تحلیل رفته و دیگر کارایی گذشته را ندارد با قرار گرفتن در باتری شارژ کن دقیقا همان قدرت اولیه را باز می یابد و می توان به عنوان منبع انرژی از آن استفاده کرد.

در تکنیک حلقه اعلی در NLP هم چنین حالتی رخ می دهد بدین صورت که شخصی که احساس می کند انگیزه سابق را برای رسیدن به هدف ندارد. درون یک استوانه فرضی قرار می گیرد و روحيه او تقویت می شود. کاربرد اصلی تکنیک حلقه اعلی در NLP ، ایجاد انگیزه و کاربرد فرعى تکنیک حلقه اعلی در NLP افزایش فعالیت های روزمره و پی گیری کارهای نیمه تمام و تقویت اعتماد به نفس ، برای فعالیت بهتر است رنگش قرمز باشد برای افزایش فعالیت.

کاربرد تکنیک حلقه اعلى در NLP

به طور کلی هر وقت احساس کردید یکی از موضوعات مهم زندگی ما رو به کاهش است و نسبت به حالت مطلوب افت قابل توجهی نشان می دهد می توانیم از تکنیک حلقه اعلی در NLP استفاده کنیم.

موضوعاتی نظیر:  اعتماد به نفس، فعالیت، انگیزه و…..

دقیقا مثل  دستگاه باطری شارژ کن وارد این حلقه می شویم و موضوع مورد نظر را به بالاترین حد ممكن ارتقا می دهیم.

نحوه اجرای تکنیک حلقه اعلی در NLP

این موضوع را با یک مثال توضیح می دهیم. مثلا  کسی که احساس می کند اعتماد به نفسش به اندازه مورد نیاز نیست می تواند وارد این حلقه شود و اعتماد به نفس خود را افزایش دهد.  ابتدا از او می پرسیم زمانی یا شرایطی را بیاد بیاورد که همان عوامل را تجربه کرده است .

 • عواملی مثل:  زمانی که پول در حسابش باشند
 • روی مردم تاثیر خوب بگذارد
 • ظاهر خوبی داشته باشد

برای اشنایی بیشتر درباره nlp چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سپس  برای هر یک از آن عوامل یک حلقه اعلی  مجزا می سازیم یعنی می خواهیم با بسته و به آن موقعیت خوب فکر کند و وقتی که احساساتش به  اوج رسید یک قدم به صورت فیزیکی به سمت جلو بر می دارد و در یک دایره فرضی قرار می گیرد و همزمان با یادآوری آن احساسات خوشایند این دایره به تدریج حجم پیدا می کند و تبدیل به استوانه می شود.

استوانه ای که کم کم بالا می آید و قامت او را در بر می گیرد در این لحظه به او یادآوری می کنیم که آن عامل مورد نظر که در اعتماد به نفس مؤثر است به بالاترین حد ممکش رسیده بعد از استوانه خارج می شود و خنثی سازی انجام می شود. برای سایر موارد هم به همین ترتیب عمل می کنیم. در انتها از او می خواهیم وارد حلقه ای شود که تمام فاکتور در اعتماد به نفس در آن وجود دارد و با قرار گرفتن در آن اعتماد به نفس در او به حد مورد نظرش می رسد.

در ادامه با بیانی دیگر تکنیک حلقه اعلی در NLP را بیان می کنیم.

در تکنیک حلقه اعلی در NLP در شما از منابعی استفاده می کنید که به شما  کمک می کند تا در هر شرایطی وضعیت روحی خود را به سوی بهتر شدن تغییر دهید. برای این منظور به این صورت عمل کنید:

 1.  یکی از خاطرات خوب خود را انتخاب کنید.
 2. بایستید و در یک قدمی خود یک حلقه مجسم کنید که قطر آن دارای عرض شانه شما باشد؛
 3. درون حلقه را به رنگ آبی فرض کنید؛
 4. به یک خاطره ی خوب فکر کنید و سعی کنید خود را در آن خاطره کاملا احساس کنید؛
 5. هنگامی که به اوج خوب آن خاطره رسیدید، یک قدم به جلو بگذارید و وارد حلقه ى فرضی شوید
 6. همزمان که در درون حلقه به خاطره ی مثبت فکر می کنید، تصور کنید این حلقه بالا می آید و مانند یک استوانه شما را در بر می گیرد؛
 7. تصور کنید در درون این استوانه، نور آبی رنگی تمام وجود شما را در بر گرفته است؛
 8. از حلقه بیرون بیایید؛
 9. این عمل را ۶ مرتبه انجام دهید.

از این پس، هر گاه به روحیه ی خوب نیاز داشتید، در هر کجا که بودید، بلافاصله حلقه ی آبی رنگ را مجسم کنید و به مدت یک دقیقه به درون آن بروید و تصور کنید حلقه بالا می آید و مانند استوانه ی آبی رنگی اطراف شما را در بر می گیرد؛ البته در دوره های حضوری ان ال پی در اصفهان ترکیب های مختلفی از این حلقه آموزش داده می شود که هر کدام برای منظور خاصی ؛ مانند: رفع عصبانیت، ایجاد شادی، کسب آرامش و… استفاده می شود.

منابع :

کتاب هیپنوتیزم اریکسونی از دکتر کوروش معدلی بنیان گذار ان ال پی استاندارد و هیپنوتیزم اریکسونی در ایران

طرح درس جناب آقای محمد کریمایی (مرآت ) از مربیان کانون ان ال پی ایران

در این مقاله تلاش کردیم تا تکنیک حلقه اعلی در NLP  را برای شما مخاطب و همراه گرامی با بیانی ساده و سلیس با استفاده از منابع معتبر بیان کنیم.

لیکن به شما تاکید و پیشنهاد می کنیم که حتما در دوره های حضوری ان ال پی در اصفهان با حضور یک مربی و مستر رسمی nlp به یادگیری nlp بپردازید. چرا که بسیاری از تکنیک های nlp در ارتباط با ضمیرناخوداگاه مخاطب  انجام می شود. قدرت ضمیر ناخودآگاه انسان در دانش nlp توسط آقایان ریچارد بندلر و جان گریندر بنیانگذاران nlp به دنیای ما معرفی شد.

برای اشنایی بیشتر درباره تجربیات دانش پذیران دوره های حضوری ان ال پی در اصفهان