0

قدرت ذهن ناخودآگاه در nlp و توانایی های ذهن ناخودآگاه

  چگونه از قدرت ذهن خود به صورت آگاهانه و اختیاری استفاده کنیم؟

در این مقاله قصد داریم قدرت ذهن ناخودآگاه  در nlp را برای شما دوستان گرامی توضیح دهیم.

قدرت ذهن

مغز انسان از میلیاردها سلول مغزی تشکیل شده است. هر سلول مغزی می‌تواند در هر لحظه میلیاردها عمل و عکس‌العمل را انجام دهد. حال تصور کنید که مغز کامل انسان چقدر می‌تواند قدرتمند باشد. بیشتر انسان‌ها از قدرت ذهن خود آگاه نیستند.

انسانی که خود را انسان ضعیفی می‌پندارد از قدرت ذهن خود بی‌خبر است و نمی‌داند که قدرت ذهناو به‌اندازه‌ای است علاوه بر اینکه می‌تواند خود و دنیای خود را بسازد بلکه می‌تواند روی ذهن و فکر دیگران هم تأثیر بگذارد.

شناختن ذهن و توانایی هایش

هر زمان که از ذهن نام می‌بریم منظورمان ذهن کامل انسان است. ذهن کامل انسان از دو بخش تشکیل شده است. هرکدام از این بخش‌های ذهن، اعمال و کارهای خود را انجام می‌دهد.

۱- ذهن خودآگاه انسان

آن بخش از ذهن انسان که کارها و رفتارهایی را که انسان به‌صورت آگاهانه و اختیاری انجام می‌دهد را کنترل می‌کند ذهن خودآگاه انسان است. ذهن خودآگاه انسان اعمالی که مربوط به درک و آگاهی از دنیای اطراف است را بر عهده دارد و آن‌ها را مدیریت می‌کند.

ذهن خودآگاه انسان از طریق پنج حس گر با دنیای اطراف در ارتباط است. ذهن خودآگاه اطلاعات را توسط این پنج حسگر گرفته و آن‌ها را پردازش می‌کند.

به دلیل اینکه قدرت ذهن خودآگاه چندان زیاد نیست، پس ذهن خودآگاه نمی‌تواند اطلاعات زیادی را دریافت کند. این اطلاعات محدود هستند. ذهن خودآگاه انسان در هر لحظه می‌تواند فقط ۵ تا ۷ قطعه اطلاعات را پردازش کند و با توجه به اینکه ذهن انسان در هر لحظه در حال بمباران اطلاعاتی است، پس این مقدار اطلاعات کجا می‌روند و چه اتفاقی برای این اطلاعات می‌افتد؟

۲- ذهن ناخودآگاه

به بخش دیگری از ذهن انسان که کارها و رفتارهای غیرارادی انسان را کنترل می‌کند ذهن ناخودآگاه می‌گویند. ازجمله رفتارهای غیرارادی که ذهن ناخودآگاه آن‌ها را کنترل می‌کند می‌توان به کنترل فشارخون، کنترل تپش قلب، عملکرد ریه‌ها و تنفس غیرارادی، سیستم گوارش، کنترل سیستم عصبی انسان، واکنش‌های غیرارادی بدن و همه‌ی اعمال غیرارادی بدن، اشاره کرد.

تفکر، ساخت و کنترل احساسات بدن را نیز ذهن ناخودآگاه انجام می‌دهد. ذهن خودآگاه انسان نیاز به استراحت دارد و در شبانه‌روز باید استراحت کند ولی ذهن ناخودآگاه همیشه بیدار است و نیازی به استراحت دارد. این قدرت ذهن ناخودآگاه است که همه اعمال حیاتی و حساس بدن را بدون حتی کوچک‌ترین اشتباه کنترل می‌کند.

به نظر شما ذهن خودآگاه که فقط می‌تواند درنهایت ۹ قطعه اطلاعات را پردازش کند توانایی کنترل و مدیریت این اعمال را دارد؟

به یاد داشته باشید ذهن ناخودآگاه با داشتن این اندازه قدرت و توانایی در شرایطی می‌تواند دردسرساز شود. مثلاً عادت‌های بد، رفتارهای وسواس گونه، رفتارهایی که به تیک‌های عصبی معروف هستند، اعمال و رفتار غیرارادی که خوشایند انسان آگاه نیستند محصول قدرت ذهن ناخودآگاه هستند.

قدرت ذهن ناخودآگاه انسان همان‌طور که باعث ساخته‌شدن عادت‌های بد و ناخواسته می‌شود به همان صورت هم می‌تواند عادت‌ها و رفتارهای مطلوب را بسازد. پس می‌توان به این نتیجه رسید که اگر بتوانید از قدرت ذهن ناخودآگاه در nlp به‌صورت ارادی و آگاهانه استفاده کنید، آنگاه می‌توانید قدرتی را در خود ایجاد کنید که با آن دنیا را به تسخیر خود درآورید.

برای اینکه بتوانید قدرت ذهن ناخودآگاه در nlp را بهتر درک کنید به این مثال توجه کنید. فرض کنید درون آب اقیانوس یک کوه یخ بزرگی را مشاهده می‌کنید. وقتی‌که به کوه یخ نگاه می‌کنید شما فقط قله آن را می‌بینید و از درون آب هیچ اطلاعی ندارید.

نمی‌دانید که در درون آب و زیر آن کوه یخ چه خبر است و چه مقدار از آن کوه یخ در درون آب است. شما قله را می‌بینید و آگاه نیستید که نه برابر آن قله کوه یخ زیر آب است. اگر می‌بینید که کوه یخ حرکت می‌کند، قله آن کوه نیست که باعث حرکت آن می‌شود. هر آنچه که در زیر آب است و شما آن را نمی‌بینید باعث حرکت کوه یخ و قله آن می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر

توجه داشته باشید که ذهن انسان هم مانند کوه یخ است. ذهن خودآگاه قله این کوه و ذهن ناخودآگاه بدنه این کوه را تشکیل می‌دهد. به نظر شما برای حرکت دادن این کوه می‌توانید به قله فشار وارد کنید؟

شما برای اینکه بتوانید از قدرت ذهن خود استفاده کنید، عاقلانه‌ترین کار این است که به سراغ ذهن ناخودآگاه بروید. ذهن ناخودآگاه خود را مدیریت کنید و از قدرت ذهن ناخودآگاه خود به‌صورت آگاهانه استفاده کنید.

برای اینکه درک درستی از تفاوت‌های ذهن خودآگاه و ذهن ناخودآگاه داشته باشید به عملکردهای آن‌ها در جدول زیر توجه کنید.

با توجه به عملکرهای ذهن خودآگاه و قدرت ذهن ناخودآگاه می‌توان به این نتیجه رسید که ذهن خودآگاه بیشتر با نیمکره چپ و ذهن ناخودآگاه با نیمکره راست مغز انسان ارتباط دارند. نیمکره چپ مغز بیشتر کارها و رفتارهای منطقی و نیمکره راست مغز بیشتر احساسات و عواطف و خلاقیت انسان را انجام می‌دهد.

پس به جدول بالا نگاه کنید و با استفاده از اطلاعاتی که در دست دارید به این نکته پی ببرید که بیشتر اهل منطق و استفاده از نیمکره چپ مغز و یا اینکه اهل خلاقیت و هنر هستید و بیشتر از نیمکره راست مغزتان استفاده می‌کنید.

اگر اهل محاسبات و منطق هستید و شغلتان به‌گونه‌ای است که بیشتر به سمت استفاده از نیمکره چپ مغزتان گرایش دارید، می‌توانید با تمرین‌های ساده‌ای نیمکره راست مغزتان را هم درگیر کنید. بهترین کار این است که بتوانید از هر دو نیمکره مغزتان برای پیشبرد بهینه کارها به‌صورت هم‌زمان استفاده کنید.

هر دو بخش ذهنتان را به کار بگیرید

بهترین راه برای استفاده از قدرت ذهن این است که کاری کنید که ذهن خودآگاه و ذهن ناخودآگاه به‌صورت هم‌زمان و باهم فعالیت داشته باشند. اگر بتوانید کاری کنید که هر دو بخش ذهنتان مانند دو شریک برای رسیدن به هدف مشترک کار کنند می‌توان امیدوار بود که از بیشترین حد قدرت ذهن خود استفاده می‌کنید. اگر این‌گونه عمل کنید کارهایتان سریع‌تر و بهتر پیش می‌رود و می‌توانید به اهدافتان دست پیدا کنید.

قدرت ذهن ناخودآگاه در nlp

ذهن ناخودآگاه شما بسیار توانمند و عجیب است. برای اینکه به قدرت ذهن ناخودآگاه خود پی ببرید به موارد زیر که خصوصیات ذهن ناخودآگاه را نشان می‌دهد دقت کنید.قدرت ذهن ناخودآگاه در nlp انسان بسیار جالب و عجیب است و امکان  توانمندتر ساختن این قدرت با یادگیری nlp  و آموزش nlp و یادگیری تکنیک های nlp  بسیار بیشتر می شود.

۱- ذهن ناخودآگاه نمی‌تواند فعل‌های منفی را درک و پردازش کند.

اگر به شما بگویم که به یک گل‌ سفید فکر نکنید، آیا شما به گل‌ سفید فکر نمی‌کنید؟ به شما قول می‌دهم همین الآن دارید به گل سفید فکر می‌کنید. من به شما گفتم به گل سفید فکر نکنید، پس چرا شما دقیقا به گل سفید فکر کردید؟ جواب کاملاً روشن است.

همان‌طور که گفتیم فکر کردن از وظایف ذهن ناخودآگاه انسان است و اگر می‌گوییم که به چیزی فکر نکنید ذهن ناخودآگاه شما به دلیل اینکه نمی‌تواند فعل‌های منفی را پردازش کند، فکر نکنید را به معنی فکر کنید می‌پذیرد و به‌سرعت به گل سفید فکر می‌کنید. اگر شما عادت دارید که با خودتان بگویید که من فقیر نیستم، دارید ذهنتان را به سمت فقیر بودن هدایت می‌کنید.

بیشتر افراد این اشتباه بزرگ را در برنامه‌ریزی‌های ذهنی ( هیپنوتیزم )خود مرتکب می‌شوند و از قدرت ذهن خود به‌صورت معکوس استفاده می‌کنند. این افراد دائماً جملات منفی دستوری را به کار می‌برند و به خودشان طوری دستور می‌دهند که از چیزی دور بمانند.

مثلاً می‌گویند من بیمار نیستم، من بدبخت نیستم، من فقیر نیستم و جملاتی مانند این‌ها که قدرت ذهن را به سمت بدی‌ها هدایت کرده و خود را به‌صورت منفی برنامه‌ریزی می‌کنند.

اگر می‌بینید که بیشتر مردم فقیر هستند، بیشتر مردم بیماری را تجربه می‌کنند و یا احساس بدبختی می‌کنند به این دلیل است که از این خصوصیت ذهن ناخودآگاه اطلاع چندانی ندارند و از قدرت ذهن خود در جهت موارد نامطلوب استفاده می‌کنند. آن‌ها چیزی را که نمی‌خواهند، همان را دریافت می‌کنند. پس این نکته یادتان باشد که ذهن ناخودآگاه فعل‌های منفی را نمی‌تواند پردازش کند.

برای دانلودpdfچیستnlp و دانلود کتاب صوتی nlp

۲- ذهن ناخودآگاه مانند کودکی بازیگوش است که باید برای هدایتش دست او را بگیرید

ذهن ناخودآگاه مانند انسان ورزشکار و تنومندی است که قدرت زیادی دارد، ولی بااین‌وجود مانند یک کودک ساده و بازیگوش است و هر جایی و مکانی سرک می‌کشد. اگر این کودک را آزاد بگذارید هر کاری که دلش بخواهد می‌کند و احتمال دارد خرابکاری‌های زیادی به بار بیاورد.

برای اینکه بتوانید از قدرت ذهن تان به‌صورت بهینه و در راستای پیش برد اهداف خود استفاده کنید باید دست این کودک را بگیرید و آن را به مسیری هدایت کنید که دلخواه شماست.

اگر به او اجازه دهید که هر کاری که دلش می‌خواهد انجام دهد، شاید کاری را که شما می‌خواهید انجام ندهد و کار خودش را بکند. ذهن شما در صورت هدایت نشدن کاری را می‌کند خودش دوست ندارد، نه آن کاری که شما دوست دارید.

بهترین کار برای هدایت ذهن ناخودآگاه و استفاده از تمام قدرت ذهن ناخودآگاه در nlp ، این است که بتوانید با ذهن خودآگاه خود کنترل ذهن ناخودآگاه تان را به دست بگیرید. اگر بتوانید این کار را انجام دهید مانند این عمل کرده‌اید که دست یک کودک که ازقضا زور زیادی هم دارد را گرفته و به سمت رفتارهای درست هدایت کرده‌اید.

با توجه به مطالبی که گفته شد به این نتیجه می‌رسیم که ذهن ناخودآگاه انسان، نیاز به راهنمایی دارد و اگر بخواهیم از قدرت ذهن ناخودآگاه در nlp خود به‌صورت کامل استفاده کنیم باید این کار را توسط ذهن خودآگاه انجام دهیم. ذهن خودآگاه راه درست را به ذهن ناخودآگاه نشان می‌دهد و ذهن ناخودآگاه هم تمام قدرتش را برای انجام کار دلخواه صرف کرده و انسان را به اهدافی که دارد می‌رساند.

۳- ذهن ناخودآگاه انسان خاطرات گذشته را در خود نگهداری می‌کند.

انسان از زمانی که به دنیا می‌آید و یا حتی در دوران جنینی هرگونه اطلاعاتی را که وارد ذهنش شده است را در ذهنش ضبط کرده است. همه‌ی این اطلاعات در ذهن ناخودآگاه ضبط و نگهداری می‌شود. می‌توان گفت قدرت ذهن انسان طوری است که حتی خاطرات گذشته او در ذهن ناخودآگاه ش ضبط و نگهداری می‌شود.

در زمان‌هایی ممکن است که ذهن ناخودآگاه شیطنت کند و خاطرات تلخ گذشته را در زمان‌های نامناسبی به یاد انسان بیاورد و باعث ایجاد ناراحتی و احساس نامطلوب در او شود. پس اگر توانایی این را داشته باشید که کنترل ذهن ناخودآگاه تان را به دست بگیرید، می‌توانید از به یادآوری خاطرات بد و تلخ گذشته جلوگیری کرده و دیگر احساسات نامطلوب را تجربه نکنید.

برای اطلاعات بیشتر درباره ضمیرناخوداگاه

۴- ذهن ناخودآگاه شما در کار یادگیری بسیار تنبل است

ذهن ناخودآگاه انسان به دنبال این است که تجربیات جدیدی داشته باشد. ذهن ناخودآگاه انسان مثل یک دستگاهی است که وقتی روشن شد دیگر خاموش نمی‌شود، مگر اینکه انسان بمیرد و ذهن او از کار بیافتد. اگر ذهن انسان باید مشغول انجام کاری باشد احتمال دارد که هر کاری که خودش دوست دارد انجام دهد و به اینکه شما چه کاری را دوست دارید یا دوست ندارید اصلاً اهمیتی نمی‌دهد. پس با توجه به قدرت ذهن ناخودآگاه تان که بسیار زیاد است آن را معطل و بیکار نگذارید و همیشه ذهنتان را سرگرم انجام کاری بکنید.

برای سرگرم کردن ذهن ناخودآگاه پیشنهاد می‌کنیم به کارهایی مانند مطالعه، ورزش، سرگرمی‌های دیگری که دوست دارید بپردازید. تن آرامی و تصویرسازی ذهنی هم در جهت مثبت می‌تواند کاری باشد که شما را سرگرم بکند. تمرین‌های تن آرامی جدا از اینکه شما را سرگرم می‌کند، می‌تواند باعث شود که از استرس‌ها و تنش‌ها دور بمانید.

۵- ذهن ناخودآگاه، می‌تواند شما را با توجه به قوانینی که آموخته است، محدود نگه دارد.

گاهی اوقات ذهن ناخودآگاه، انسان را در چارچوب قوانین محدود می‌کند و اجازه نمی‌دهد که کارهایی را انجام دهید که در چارچوب اخلاقی آن نیست. در زمان‌هایی این ذهن ناخودآگاه شماست که تصمیم می‌گیرد که شما را تنبیه و یا تشویق کند. اگر می‌بینید که در جایی نشسته‌اید و به‌ یک‌باره تصویری در ذهن شما ساخته می‌شود و شما را ناراحت می‌کند، ساخته شدن این تصویر کاری است که ذهن ناخودآگاه شما برای تنبیه شما از آن استفاده می‌کند.

همان‌طور که در اول این مقاله گفتیم قدرت ذهن انسان به‌اندازه‌ای است که اگر به‌صورت آگاهانه از آن استفاده کنید می‌توانید توسط آن دنیا را در اختیار بگیرید؛ اما خیلی از افراد از قدرت ذهن ناخودآگاه خود به‌صورت آگاهانه و اختیاری استفاده نمی‌کنند.

استفاده کردن از قدرت ذهن ناخودآگاه در nlp به‌صورت دلخواه و آگاهانه باعث می‌شود که انسان از این قدرت در راه رسیدن به اهدافش استفاده کند. این توانایی در وجود همه انسان‌ها پنهان است و انسان‌هایی به موفقیت و اهداف خود در همه جوانب زندگی‌شان می‌رسند که از قدرت ذهن خودآگاه در nlp باشند و از آن به‌درستی و آگاهانه استفاده بکنند.

دانش‌های مختلفی در اختیار انسان هستند که به او راه کنترل و مدیریت ذهن nlp را نشان می‌دهند. یکی از این دانش‌ها دانش nlp یا برنامه‌ریزی عصبی زبانی است که می‌تواند به شما کمک کند تا اینکه کنترل و مدیریت ذهن nlp را در اختیار گرفته و از قدرت ذهن ناخوداگاه در nlp خود برای داشتن زندگی عالی بهره بگیرید.

 

برای اشنایی با تجربیات دانش پذیران دوره های nlp در کانون ان ال پی اصفهان

[/vc_column_text][qodef_pricing_tables columns=”qodef-two-columns”][qodef_pricing_table title=”عملکرد ذهن خودآگاه” show_button=”no” active=”no” price=”mind” currency=”consious” price_period=”performance”]

 • کارهای خطی
 • تحلیل و بررسی
 • زبان شفاهی
 • ریاضیات
 • منطق
 • پردازش

[/qodef_pricing_table][qodef_pricing_table title=”ذهن ناخودآگاه” show_button=”no” active=”no” price=”mind” currency=”unconsious” price_period=”performance”]

 • کارهای همه جانبه
 • خلاقیت
 • عملکرد بدن
 • نگهداری از خاطرات
 • مراقبت از احساسات و عواطف
 • درک شهودی

[/qodef_pricing_table][/qodef_pricing_tables][/vc_column][/vc_row]