0

10 توصیه ان ال پی و رفتار شناختی برای رسیدن به شادی و نشاط

10 توصیه ان ال پی و رفتار شناختی برای رسیدن به شادی 

در  مقاله 10 توصیه ان ال پی و رفتار شناختی برای رسیدن به شادی  ، به 

 • کشف فواید بیش از اندازه جدی نگرفتن مسائل
 • خود را شاد یافتن
 • لذت بردن بیشتر از زندگی
 • کمتر احتیاط کردن

می پردازیم.

گاه با جدی گرفتن بیش از اندازه ی زندگی، این زندگی را به خود حرام می کنید. اگر زندگی را پیش از اندازه سخت بگیرید، ممکن است به احساس خشم و رنجش برسید و افسرده گردید. وقتی زندگی را بیش از اندازه سخت می گیرید نمی توانید از جنبه های خوش و تفریحی زندگی لذت ببرید. در مقاله  10 توصیه ان ال پی و رفتار شناختی برای رسیدن به شادی  به ده اقدام اشاره کرده ایم که از بار شما می کاهد و بر شادی و نشاط شما می افزاید. مقاله را مطالعه کنید و ببینید کدام یک از این ها در مورد شما مصداق بیشتری دارد.

بپذیرید که می توانید اشتباه کنید و این کار را هم می کنید

به نگرش های زیر در مورد اشتباه کردن توجه کنید:

امن انسان هستم، از خون و گوشت درست شده ام، جایزالخطا ه هستم.                                  (لیگ انسانی، گروه انگلیسی)

موفقیت همیشگی و شکست، نابود کننده نیست.                                                                (مایک دیت کا، مربی فوتبال)                                                             

موفقیت، توانایی رقت از شکستی به سوی شکست دیکر دوں از دست دادن اشتیاق و دلگرمی است.      (یک سیاستمدار)

هشتاد درصد موفقیت، نشان دادنی است.                                                                                  (وودی آلن)

اگر خودتان را بیش از اندازه جدی بگیرید. با احتمال زیاد اشتباهات خود را غیرقابل قبول ازریابی می کنید. حتی ممکن است فکر کنید که دیگران شما را به این خاطر رد می کننده و نیز اگر تصمیم بدی بگیرید با خود رفتار تندی بروز می دهید.

همه گهگاه اشتباه می کنند. اگر سعی کنید اشتباهات خود را پنهان کنید و یا آن را نادیده بگیرید مانعی بر سر راه رشد و بالندگی خود قرار می دهید. اما اگر اشتباه خود را بپذیريد سبب می شود که در نوبت بعدی کار را به شکل دیگری انجام دهید.

چیز جدیدی را امتحان کنید

ممکن است علاقه ای نداشته باشید که ورزش دیگری بکنید، روال عادی خود را تغییر دهید و یا بخواهید زبان یا مهارت جدیدی بیاموزید. حتی در صورتی که بخواهید شغلتان و کارتان را تغییر دهید ممکن است بترسید که اگر تغییری در زندگی خود بدهید احمقانه به نظر برسید. اما اگر سخت گیری بیش از اندازه نداشته باشد می توانید علایق جدیدی پیدا کنید، به تجربیات جدیدی دست یابید و مهارت های جدیدی کسب کنید.

انجام دادن یک کار احمقانه به معنی احمق بودن شما نیست بدون اینکه در زمینه ی زبان و دستور آن اشتباه بکنید نمی توانید زبان یا مهارت جدیدی بیاموزید، بدون اشتباه کردن نمی توانید پیانو نواختن را بیاموزید، وقتی چیزهای جدیدی را در زندگی امتحان می کنید به شادی و رضایت خاطر بیشتری می رسید. انجام دادن بسیاری از کارها به صرف انجام دادن آن خوشایند است.

هیپنوتیزم اریکسونی چییست؟

خجالت را کنار بگذارید

وقتی خود را بیش از اندازه جدی می گیرید با مشکلات احساسی فراوان روبه رو می گردید. برای مثال اگر لازم دارید طوری به نظر برسد که کنترل همه ی شرایط زندگی در همه احوال را بر عهده دارید، ممکن است در معرض شرم و حجالت قرار بگیرید.

احساس شرم و تحقیر اغلب با این تصور و استنباط رابطه دارد که نقاط ضعف شما، اشتباهات و خطاهای شما به سمع و نظر دیگران می رسد و حالا برایتان تولید شرم و خجالت می کند. یکی از هدف های شما می تواند این باشد که بر احساس شرم و خجالت خود غلبه کنید. با استفاده از روش چهار مرحله ای زیر می توانید ار شرم و حجالب فاصله بگیرید.

 1.  کاری بکنید که به چشم بیایید. لباس های خنده دار بپوشید. از خود صدای حیوانات در بیاورید، آواز بخوانید، سوالات احمقانه یکنید، هر کار احمقانه ای را که به نظرتان می رسد انجام دهید.هر کاری را که می کنید به عمد و قصد انجام دهید. سوار شدن در قطارهای شهری محلی عالی برای نشان دادن رفتارهای مضحک است.
 2.  در جایی به اندازه ی کافی باقی بمانید تا احساس شرم و خجالت شما فروکش کند. خود را در گوش های پنهان نکنید، آنقدر در صحنه باقی بمانید که احساس کنید حساس شرم و خجالت شما فروکش کرده است. هر قدر لازم است  این تمرینات را انجام بدهید و وقت صرفا آن بکنید. انتظار نداشته باشید وقتی این تمرین را در ملاء عام انجام می دهید بلافاصله به احساس آرامش برسید، هدف این است که باید هیچ اتفاق وحشتناکی بروز نمی کند.
 3. در تمام مدت تجربه ی خود پذیری داشته باشید. طوری رفتار کنید که متوجه شوید متفاوت از دیگران و خنده دار ظاهر شدن هرگز پایان جهان نیست، به خود بگویید که می توانید احساسات ناخوشایندی را تحمل کنید. می توانید به این نتیجه برسید که احساس شرم و خجالت کسی را نمی کشد.
 4.  این تمرینات را به تکرار انجام دهید. سعی کنید میان تکرارها فاصله ی زیادی نیفتد، یک بار انجام دادن تمرین کافی نیست. آنقدر تکرار کنید تا احساس شرم و خجالت شما از میان برود.

ان ال پی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

به خودتان بخندید

خیلی ها معتقدند که خنده بهترین داروی درمان کننده است. این حرف ممکن است درست باشد اگر بتوانید در حوادت ناخوشایند نکته ی خنده داری پیدا کنید، این خنده به شما کمک می کند تا روحیه تان را بهتر کنید.

اگر بتوانید خود را انسان ارزشمندی بدانید، اگر اشکالات انسانی خود را شناسایی کنید، خودتان را آن قدر جدی نمی گیرد. کمی خنده به شما کمک می کند تا به احساس بهتری برسید.

توهین را به راحتی به دل نگیرید

اگر بر این باور باشید که همه باید به شما احترام بگذارید. اگر بر این باور باشید که شما به اندازهای که دیگران تصور می کنند خوب هستید، اگر کسی به اندازه ی کافی به شما اعتنا نکند احساس توهین می کنید. توجه داشته باشید که در دنیای واقعی گاه اشخاص با هم کنار بی ادبانه می کنند و آنطور که انتظار می رود به یکدیگر احترام نمی گذارند.

ما توصیه نمی کنیم وقتی دیگران با شما به احترام حرف نمی زنند مانند یک قربانی انفعالی ظاهر شوید. شما می توانید با خود به احترام حرف بزنید و با کسانی که مودبانه با شما حرف  نمی زنند حد و مرزی نگهدارید.

شما مانند بقیه، مصون از بدرفتاری های دیگران نیستید اما نباید بی جهت و بیش از اندازه نسبت به رفتار آنها بی تفاوت باشید. باید بدانید در چه مواقعی باید ابراز وجود کنید و در چه مواقعی بی توجه به رفتار دیگران راه خودتان را بروید اگر احساس کنید به شما توهین شده است احساس خشم می کنید. خشم هم احساس ناخوشایندی است این امکان وجود دارد که خودتان را بیش از حد جدی بگیرید و به همین دلیل بر سر جزئی ترین مسائل عصبانی گردید.

مقاله نگرش NLP و توصیه های این علم برای داشتن زندگی سالم و لذت بخش را مطالعه کنید.

از انتقاد استفاده ی درست بکنید

انتقاد سازنده بخش حیاتی برای یادگیری است. البته همه ی انتقادهایی که دریافت می کنید ممکن است شکل و حالت سازنده نداشته باشد. اگر معتقد باشید که همه چیز را باید به طرزی عالی و بی کم و کاست انجام دهید و اگر کوچکترین خطایی از شما سر برند نشانه ی بی کفایتی شماست، در صورت تأثير انتقاد بسیار ناراحت می شوید.

به جای اینکه با حساسیت زیاد به انتقادها واکنش نشان دهید، می توانید بر صبر و شکیبایی خود بیفزایید و از تکنیک های زیر استفاده کنید:

 •  حالت تدافعی را کنار بگذارید. به حرف هایی که دیگران درباره ی شما می زنند خوب گوش بدهید.
 •  بدانید که مجبور نیستید در هر زمانی کارتان درست باشد، می توانید کمتر از حد کامل ظاهر شوید
 • از انتقادهایی که می شنوید برای رسیدن به رشد و بالندگی استفاده کنید.

موقعیت های اجتماعی را در نظر بگیرید

وقتی در قبال خود نگرش بسیار جدی دارید در موقعیت های اجتماعی امکان ناراحت شدنتان زیاد است. ترس از اینکه ممکن است حرف بدی زده باشید، به کسی توهین کرده باشید و یا در نقش یک احمق و کم فکر ظاهر شده باشید سبب می شود کمتر حرف بزنید و حالت انزوا به خود بگیرید.

برای اینکه به خودتان کمک کنید تا در موقعیت های اجتماعی در شرایط آرامش بیشتری قرار بگیرید به نکته های زیر توجه کنید

 •  توجه تان را از خودتان دور کنید و روی سایرین معطوف سازید. به صحبت های دیگران گوش بدهید و اظهار نظر نمایید
 •  بدون برنامه ریزی حرف بزنید
 •  از رفتارهای ایمنی طلبانه خود بکاهید.
 • آن قدر نظرتان را بیان کنید و خود ابرازی داشته باشید تا احساس کنید که حرفتان را شنیده اند. 
 • خود را کنترل کنید. اگر برای رفع ناراحتی خود بیش از اندازه حرف می زنید، همین فرصت را به دیگران هم بدهید تا حرف هایشان را بزنند
 • از خودتان لذت ببرید و خوش باشید، به خود خاطرنشان کنيد که دور هم جمع شدن های اجتماعی قرار است خوشایند باشد، بنابراین از این گردهمایی ها لذت می برید.

 مجبور نیستید برای هر حرفی که زده می شود یا درباره ی هر موضوعی که مطرح می گردد حرف خنده دار و خوشایندی بزنید.

خلاقیت خود را تشویق کنید تا شکوفا شود

برای آن که رفتاری خلاقانه داشته باشید، چه در محل کار و چه در خانه، به این موضوع توجه داشته باشید که بعضی از حرف های شما نباید لزوما جالب باشد. اگر پیشنهادی برای یک آگهی بازرگانی دارید و فکر می کنید که این پیشنهاد مورد قبول واقع نمی شود، ممکن است از طرح آن خودداری ورزید

 خلاقیت خودزاست. اگر ایده هایتان را امتحان کنید، ایده های جدیدی خلق می شوند. اگر پیوسته ایده هایتان را سرکوب کنید، بعد از چندی متوجه می شوید که دیگر خبری از ایده های جدید نیست

ماجراجویانه رفتار کنید

تغبیر دادن برنامه های رورانه می تواند روحیه ی شما را بهتر کند، قبلا از روی کتاب آشپزی غذای جدیدی را برای بختن در نظر بگیرید. این اقدامات می توانند روحیه ی شما را به مقدار زیادی بهتر کند.

پیروی کردن از یک برنامه ی روزانه ی بدون تغییر بسیار ساده است، اما با این اقدام از لذت هیجان در زندگی خود می کاهید. اما انجام دادن کارهایی برخلاف خط و مشی رورانه می تواند به زندگی شما طراوت بهتری بدهد.

پذیرفتن محدودیت های خود برای کنترل کردن حوادث و مطمئن بودن از نتایجی که به دست می آورید به شما کمک می کند تا با ماجراجویی بیشتری رفتار کنید.

از زندگی تان لذت ببرید: زمان بیش از آنچه که فکر می کنید گذشته است

زمانی به ارزشمندی زمان فعلی نیست. اگر هرگز فرصتی پیدا نمی کنید که از زندگی لذت برید، ممکن است به این نتیجه برسید که در آینده هم این فرصت را پیدا نخواهید کرد. کمی از حیطه ی امن خود خارج شوید و ببینید که تجربه برای شما چه ارمغانی به همراه دارد.

در  مقاله 10 توصیه ان ال پی و رفتار شناختی برای رسیدن به شادی  ، به کشف فواید بیش از اندازه جدی نگرفتن مسائل،خود را شاد یافتن،لذت بردن بیشتر از زندگی ،کمتر احتیاط کردن پرداختیم.

منبع : کتاب رفتار درمانی شناختی از رنا برنچ و راب ویلسون