0

هیپنوتیزم درمانی چیست و 10 سوء تعبیر رایج درباره هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی چیست و 10 سوء تعبیر رایج درباره هیپنوتیزم درمانی

در مقاله هیپنوتیزم درمانی چیست و 10 سوء تعبیر رایج درباره هیپنوتیزم درمانی ، به

  • کشیدن خط بطلان بر تصور جادویی و اسرارآمیز بودن هیپنوتیزم
  •  خواب مصنوعی خطری ندارد و آسان است 
  • اوضاع همیشه تحت کنترل است

می پردازیم.

تجربه ما در مقام هیپنوتیزم درمانگر آموزش دیده نشان می دهد که افراد اغلب سوء تعبیرهای مشابهی درباره خواب مصنوعی دارند. بعضی از افراد شاید حس کنند این باورها درباره خواب۔ مصنوعی دقیق نیست، اما برخی از آنها همچنان این سوء تعبیرها را قبول دارند، به طور معمول۔ از آنها چنین جملاتی می شنویم: «می دانم احمقانه است، ولی….(در جای خالی یک سوء تعبیر بگذارید) این باورهای غلط شاید جلو افرادی را بگیرد که حقیقتا می توانند از هیپنوتیزم درمانی منتفع شوند، ممکن است بعضی از این سوء تعبیرها در مراجعه نکردن شما به هیپنوتیزم درمانی نقش داشته باشد. آگاه شدن از این سوء تعبیرها درباره خواب مصنوعی از ترس شما از هیپنوتیزم درمانی می کاهد بنابراین ما در هیپنوتیزم درمانی  و 10 سوء تعبیر رایج درباره هیپنوتیزم درمانی، برای آگاهی شما، سوء تعبیرهایی را که مکررا با آنها روبه رو می شوید فهرست کرده ایم.

خواب مصنوعی جادویی و مرموز است

در طول تاریخ، خواب مصنوعی اغلب با علوم خفیه ارتباط داشته است. این تصور، یعنی ارتباط هیپنوتیزم را با علوم خفیه، درمانگرهای مشهور قدیمی، کاهنان مصری زنده نگه داشته اند، که پیروان دینی خود را به خلسه می بردند.

جادو هیپنوتیزم را اغلب کسانی به هم مربوط می کنند که می خواهند از قدرت کنترل داشتن بر دیگران حس ترسی در افراد ایجاد کنند. فیلم های هالیوودی و داستان های تخیلی عامه پسند به چنین تصوراتی مانند وجود لولوخورخوره های خواب کننده دامن زده اند. در این سناریوها  قصد دارند کاری کنند که مردم از کسی که چشمان هیپنوتیزم کننده شیطانی دارد بترسند و وحشت کنند.

درنتیجه، حتی امروزه مردم به غلط باور دارند که هیپنوتیزم درمانگرها قدرتی دارند که به واسطه آن دیگران را فریب می دهند، اما این اصلا حقیقت ندارد!

واقعیت این است که خلسه حالتی طبیعی از وضعیت ذهن است و هر تکنیکی که با آن بتوان خلسه را ایجاد کرد هیپنوتیزم است. در عمل، همه هیپنوتیزم ها نوعی خودهیپنوتیزم کردن است، چون تا نخواهید هیپنوتیزم نمی شوید. و هیپنوتیزم درمانی تنها راه استفاده از حالت خلسه برای حل مشکلات است و هیچ چیز مرموزی در مورد آن وجود ندارد البته نتیجه هیپنوتیزم درمانی خوب و مناسب – وقتی به سرعت از شر مشکل خود رها می شوید یا به راحتی به هدف خود می رسید – واقعا شبیه جادوست.

هیپنوتیزم اریکسونی چیست؟

آدم تحت کنترل هیپنوتیزم درمانگر قرار میگیرد

این سوء تعبیر به سوء تعبير قبلی که می گوید هیپنوتیزم جادویی و مرموز است ربط دارد. این فکر احتمالا ناشی از تماشای هیپنوتیزم کننده های نمایشی است که به نظر میاید بر آن کسی که هیپنوتیزم می کنند تسلط دارند، فقط به یاد داشته باشید که افراد روی صحنه داوطلبانه به این کار تن داده اند. هیپنوتیزم واقعا همان خودهیپنوتیزم کردن است. کسانی که در خواب مصنوعی نمایشی شرکت می کنند تصمیم گرفته اند در این برنامه شرکت کنند. – حتی اگر چیزی غیر از این نشان بدهند. این حقیقت ندارد که هیپنوتیزم کننده هر کاری دلش بخواهد می تواند با شما انجام دهد. هیج هیپنوتیزم درمانگری نمی تواند مجبورتان کند کاری را که نمی خواهید یا در شخصیت شما نیست انجام دهید.

خواب مصنوعی خطرناک است

خواب مصنوعی به خودی خود خطرناک نیست، اگر تحت نظر هیپنوتیزم درمانگری باصلاحیت باشید هیچ خطری شما را تهدید نمی کند. اوضاع همواره تحت کنترل خواهد بود و هر وقت بخواهید می توانید از حالت خلسه خارج شوید.

اخطار می کنیم از هیپنوتیزم  درمانگر بی صلاحیت و نمایشی پرهیز کنید. افراد ناصادق که تعالیم اندکی دیده اند، اغلب خود را هیپنوتیزم درمانگر معرفی می کنند، بدون این که از پیچیدگی های مشکلات روان شناختی چیزی بدانند. این افراد درمانگری نیستند که شما به دنبالشان هستید.  هیپنوتیزم درمانگر باصلاحیت تضمین می کند که به لحاظ هیجانی مراقب شما باشد مناسب با شان و مقام شما رفتار کند و به شما احترام بگذارد.

خواب مصنوعی وادارتان می کند مثل مرغ قدقد کنید و کنترلتان را از دست بدهید

حالا وقتش است که خط تمایزی میان هیپنوتیزم نمایشی و هیپنوتیزم درمانی بالینی بکشیم. هیپنوتیزم روی صحنه نمایش برای سرگرم کردن و خنداندن شما و هیپنوتیزم درمانی بالینی برای کمک به حل مشکلات شما با رسیدن به اهدافتان است. هیپنوتیزم گر نمایشی از خواب مصنوعی برای خنداندن شما استفاده می کند. هیپنوتیزم درمانگر بالینی برای تحقق اهداف شما جدیت به خرج میدهد. به یاد بسپارید که هیپنوتیزم گر نمایشی کسی را که روی صحنه می برد به دقت انتخاب می کند معمولا فردی که شخصیتی ناراضی و برونگرا دارد برای رفتن به روی صحنه مناسب ترین است.. بنابراین افرادی انتخاب می شوند که هر چیز احمقانه ای به آنها تلقین شود، انجام دهند. هیپنوتیزم گرهای نمایشی شاید گواهی نامه های گوناگون و تجربه بسیاری در هیپنوتیزم کردن داشته باشند. بعضی از آنها حتی هیپنوتیزم درمانگرهای مجربی هستند، اما به هر حال هیپنوتیزم گر نمایشی هرگز با احترام، توجه و کلام فاخر هیپنوتیزم درمانگر بالینی با شما رفتار نخواهد کرد.

ان ال پی چیست و چه کاربردی دارد؟

باید چشمان را بست و کاملا بی حرکت بود

هر کسی می تواند در حالت هیپنوتیزم شده حرکت کند. شاید بخواهید خود را بخارانید، به هیچ وجه اشکالی ندارد، این کار در خلسه اخلال ایجاد نمی کند با این که در بیشتر موارد القای خلسه با بستن چشم ها، رها کردن خویش و آرام بودن همراه است، همیشه و در همه موارد هم این طور نیست.

ورزشکاران اغلب هنگام مسابقه در حالت خلسه اند. آنها برای تقویت عملکرد ورزشی خود به هیپنوتیزم درمانگر مراجعه می کنند. از آن ها نمی خواهند چشمانشان را ببندند و بدنشان را رها کنند.

هیپنوتیزم درمانگر آنها را به خلسه هشیار می برد. در این نوع خلسه ورزشکار، در حالی که چشمانش باز است و می تواند حرکت کند، نقطه اوج بازی را به خاطر می اورد. هیج ورزشکاری با رها کردن جسم و ذهن خویش نمی تواند عملکرد ورزشی اش را تقویت کند. تصور کنید که در مسابقه دو یا ورزش رقابتی در وضعیت فوق العاده رها قرار بگیرید! در حالی که باید عملکرد خوب داشته باشید و امتیاز بگیرند بچه هایی هم که برای هیپنوتیزم در مانی می آیند می توانند با چشمان باز و با جنب وجوش به حالت خلسه بروند .

همچنین ممکن است بستن چشم ها با رها کردن خویش برای مراجعانی تولید ترس کند مثل افرادی که دچار حمله های وحشت زدگی می شوند یا به دلیل آسیبی که دیده اند مشکلاتی حاد دارند، به آنها تلقين نمی کنند خود را رها کنند یا چشمانشان را ببندند، چون ممکن است باعث برانگیخته شدن حالتی از ترس در آن ها شود که در واقع به دنبال درمانش هستند.

خواب مصنوعی درمان است

خواب مصنوعی درمان نیست، بلکه تکینکی درمانی است. خواب مصنوعی را می توان به شکل ابزار و مکملی در دیگر درمان ها و مشاوره ها به کار برد هیپنوتیزم درمانی بعد درمانی حواب مصنوعی است. هیپنوتیزم درمانی را می شود با رویکردهای مشاوره ای بسیاری ترکیب کرد تا این رویکردها اثرگذارتر شود – حتی با درمان هایی که رویکردهای متفاوتی با هیپنوتیزم درمانی دارند، مانند رفتاردرمانی که مفهومی چون ضمیر ناخوداگاه را به رسمیت نمی شناسد و همچنین رویکردهای روان پویایی.

شاید از خلسه بیدار نشویم

چه چیز باعث می شود صبح ها از خواب بیدار شوید؟ اگر بگویید “ساعت زنگدار دارم ” متوجه نکته ای نیستید. شما همیشه از خواب شبانه بیدار میشوید . حتی اگر ساعتتان زنگ نزند. به همین ترتیب از خلسه هم بیدار می شوید. یادتان باشد، حالت خلسه مثل بودن در کما یا خواب نیست. شما در روز چندین بار به حالت خلسه می روید، مثل وقتی که خیال پردازی می کنید، ورزش می کنید، یا آگاهانه بر کاری تمرکر می کنید. شما هربار که به خلسه می روید دوباره به وضعیت “عادی” بدون خلسه بازمی گردید. پس اگر خوب فکر کنید شما هر روز دارید بیدار شدن از خلسه را اجرا می کنید – حتی چندین بار در روز !

قبول می کنیم که به کار بردن واژه ی بیدار شدن برای وضعیتی که خواب نیست کمی آدم را دچار تناقض میکند. با این حال این جزو اصطلاحات رایجی است که هیپنوتیزم درمانگرها  به کار می برند، در حالی که همه می دانیم وضعیت خواب مصنوعی مشابه وضعیت خواب نیست. این مفهومی تناقض آمیز است که دیگر عادی شده !

به هر حال هر وقت که بخواهید می توانید از وضعیت هیپنوتیزمی خارج شوید. هیپنوتیزم درمانگر با صلاحیت مراقب شماست و به دقت شما را از خلسه خارج می کند

در جلسه هیپنوتیزم درمانی خوابتان می برد

نگران نباشید، هیپنوتیزم درمانگر نمی گذارد به خواب روید، شما در مورد پیرامونتان تقريبا هشیار می مانید، حتی در خلسه، و شاید صداهایی هم از داخل و خارج اتاق بشنويد – عاملی که کمک می کند احساس امنیت کنید و به خلسه بروید شاید وقتی متوجه شوید آنچه را در طول جلسه از شما خواسته شده به وضوح به یاد می آورید تعجب کنید.

برخی ها حتی اگر هم بخواهند نمی توانند هیپنوتیزم شوند

بیشتر افراد می توانند هیپنوتیزم شوند – جز آنهایی که واقعا نمی خواهند. گاهی اوقات ترس و سوء تعبیر در مورد خواب مصنوعی باعث می شود ضمیر ناخوداگاه مقاومت کند. برای همین هیپنوتیزم درمانگر باصلاحیت در اولین ملاقات با شما زمان زیادی صرف می کند تا به سوالات شما جواب بدهد و قبل از شروع درمان اطمینان شما را جلب کند.

 به هیپنوتیزم کننده نیازی نیست – میشود خود را هیپنوتیزم کرد

عمده ترین چیزی که، بر آن تأکید می کنیم این است که قبل از خودهیپنوتیزم کردن باید تحت نظر هیپنوتیزم درمانگر تمرین کنید. از آن پس با تمام وجود توصیه می کنیم تمرین های هیپنوتیزم درمانی را در مورد خودتان اجرا کنید مسلما به تنهایی نمی توانید مشکلات ضمیر ناخودآگاه تان را حل کنید این غیرممکن است.

حتی هیپنوتیزم درمانگران باتجربه نیز در مورد مسائل روان شناختی حاد از دیگران کمک می گیرند. به هر حال هر وقت تحت نظر هیپنوتیزم درمانگری به خواب مصنوعی را امتحان کردند. می توانید تصمیم بگیرید کی از خودهیپنوتیزم کردن استفاده کنید یا نکنید .

در مقاله هیپنوتیزم درمانی چیست و 10 سوء تعبیر رایج درباره هیپنوتیزم درمانی ،تلاش کردیم تا به کشیدن خط بطلان بر تصور جادویی و اسرارآمیز بودن هیپنوتیزم و  خواب مصنوعی خطری ندارد و آسان است و اوضاع همیشه تحت کنترل است بپردازیم. امید داریم مقاله هیپنوتیزم درمانی چیست و 10 سوء تعبیر رایج درباره هیپنوتیزم درمانی برای شما مفید و مثمر بوده باشد.

منبع: کتاب هیپنوتیزم درمانی به زبان خودمانی از مایک برایانت و پیتر مبات