0

کتاب اناگرام (شخصیت شناسی)در کار و زندگی از هلن پالمر

کتاب اناگرام (شخصیت شناسی)در کار و زندگی

در این مقاله قصد داریم به معرفی کتاب اناگرام(شخصیت شناسی)در کار و زندگی  با نویسندگی هلن پالمر و مترجمی آقای  احسان الوندی بپردازیم.

امروزه اناگرام به عنوان یکی از شاخص ترین علوم شخصیت شناسی در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. کتاب حاضر نیز از معتبرترین منابع معرفی این علم می باشد که توسط خانم هلن پالمر از اساتید به نام روانشناسی و بنیانگذار آموزش اناگرام به شیوه آکادمیک، نگاشته شده است.

شما با مطالعه این کتاب قادر خواهید بود تا خود را بهتر بشناسید، با موانع و قابلیت های درونی خود آشنا گردید و همچنین با شناسایی اطرافیان، به خصوص نزدیکان خود، روابط عاطفی و یا کاری بهتری با آنها برقرار نمایید.

برای اطلاعات بیشتر درباره اناگرام

کتاب حاضر در کنار معرفی هر یک از تیپهای شخصیتی نه گانه، به بیان علل شکل گیری، تعصبات فکری، مسائل فردی، اجتماعی، علائق و نگرانی های آنها می پردازد. به علاوه، نگرشها و نوع روابط عاطفی و کاری تیپهای شخصیتی نیز مورد بررسی و تحلیل قرار میگیرد..

این کتاب برای دوستداران خودشناسی، شاخه های مختلف روانشناسی و علوم مدیریت مفید و ضروری می باشد.

اگر می خواهید به یک خودشناسی و دگرشناسی علمی دست پیدا نمایید و راهی مطمئن برای پیشرفت در زندگی خانوادگی و حرفه ای خود در پیش بگیرید و اگر می خواهید جواب چراهای خود را در رابطه با عملکردتان به دست آورید، من به شما این کتاب را توصیه می کنم، حتما آن را بخوانید.

دکتر کوروش معدلی بنیانگذار ان ال پی آکادمیک ، کوچینگ ، اناگرام و هیپنوتیزم اریکسونی در ایران

در ادامه بخش هایی از این کتاب را باهم مطالعه می کنیم.

اناگرام چیست؟

زیگموند فروید در زمان خود، اساس یک زندگی رضایت آمیز را «عشق ورزیدن و کار کردن» معرفی کرد. در عصر حاضر نیز این عقیده صحت دارد. امروزه ما عمده وقت خود را صرف مسائل فکری و احساسی خود می کنیم و تقریبا تمامی لذت و اندوه ما در خصوص ارتباطات و شغل ماست.

در عصر کنونی، تفاوت های ریشه ای افراد با یکدیگر قابل مشاهده هستند و بنابراین، آنچه به کار و امور عاطفی هر یک از آنها کمک می کند، حائز اهمیت می باشد.

کتابی که پیش روی شماست، به شرح 9  نوع مختلف ارتباطات کاری و عاطفی انسان ها می پردازد. هر یک از این 9 الگو، علائق، نگرانی ها و درگیری های درونی خاص خود را دارند. این 9 تیپ شخصیتی با طیف وسیعی از تفکرات روانشناسی نوین هماهنگ هستند، اما در اناگرام به جای پرداختن به مسائل آسیب شناختی و درمانی، حالت های طبیعی و متعالی افراد شرح داده می شود.

واقعیت این است که هیچ یک از تیپ های شخصیتی بر دیگری برتری ندارد، هر کدام در جای خود، مفید و سازنده هستند و دارای نقاط ضعف و قوت خاص خود می باشند، اما با روش های کاملا متفاوتی بروز پیدا می کنند.

«اناگرام» با هدف رشد و تعالی انسان، به معرفی تیپ های شخصیتی نه گانه می پردازد. «آنا» در زبان یونانی به معنای «9» و «گرام» به معنای “مدل و جرم”رو است. کتاب اناگرام  حاضر به بررسی نحوه ارتباطات کاری و عاطفی این 9 تیپ شخصیتی می پردازد.

بهترین راه برای شناسایی تیپ  شخصیتی، این است که پای  صحبت کسانی بنشینیم که به تیپ شخصیتی خود آشنایی دارند. وقتی آنها نگرش و نقطه نظرات خود در خصوص مسائل کاری و عاطفی صحبت می کنند، ممکن است آنها را بپسندیم یا خیر. بنابراین، بهترین راه آموزش اناگرام، کلاس هایی است که در آنها افراد با تیپ های شخصیتی مشخص، خود را برای دیگران شرح می دهند. چنین شیوه ای بهتر از هر کتاب نوشته ای، در شناخت تیپ های شخصیتی به ما کمک می کند.

این افراد، روش زندگی خود را با بیان درونیات، احساسات و افکار شخصی خود، شرح می دهند. نقش مربی در این کلاس ها این است که با هدایت و جهت دادن به این توصیفات، الگوها و رفتارهای کلیدی و درونی هر یک از تیپ های شخصیتی را عنوان کند.

چنین شیوه ای بسیار سودمند است، زیرا این افراد در مورد راه هایی که برای اصلاح و پیشرفت خود انجام داده اند، نیز صحبت می کنند. بسیاری از مردم چنین کلاس هایی را تنها مناسب افراد شکست خورده می دانند و نه فرصتی برای رشد و اعتلای شخصی خود. اما در اینجا یک سؤال پیش می آید: اگر این ایده سنتی که”عشق ورزیدن و کار، کلید زندگی کامل است.”

صحت داشته باشد، پس چرا افرادی که در حال حاضر در زندگی خود موفق هستند و قادرند به نحو بیار خوبی کار کنند و عشق بورزند، کماکان علاقه مند به انجام تغییرات ریشه ای در خود می باشند؟ پاسخ اینجاست که آنها از آنچه هستند، باز هم بیشتر می خواهند تا به رضایت درونی بیشتری دست پیدا کنند و چنین رضایتی درآنها وجود ندارد.

اناگرام چنین فرصتی را برای آنها فراهم می آورد. این علم برای همه سودمند است، زیرا ریشه در زندگی معنوی انسان دارد. زیرا ریشه در زندگی معنوی انسان دارد.

رشد فراوان این علم در سال های اخیر و همچنین جذب شدن روز افزون مردم نسبت به آن، مرهون همین خاصیت اناگرام می باشد، زیرا آناگرام  تیپ شخصیتی را به جنبه های خاصی از ذات و گوهر وحودی انسان پیوند می دهد.

در این مقاله سعی کردیم با معرفی کتاب اناگرام در کار و زندگی از هلن پالمر به شما همراه و دوست گرامی کمک شایانی در راستای یادگیری اناگرام کرده باشیم.