0

مدیریت ذهن nlp چگونه به پدر و مادران در تربیت فرزندانشان یاری میدهد؟

پدر و مادر بهتر با مدیریت ذهن NLP

در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که مدیریت ذهن nlp ، چگونه به والدین کمک می کند تا در مدیریت روابط با فرزندانشان موفق تر و بهتر عمل کنند. تکنیک های ان ال پی  و تمرینات ان ال پی   زیادی و بسیار ظریفی در این راستا وجود دارد. استفاده از اصول ان ال پی و مدیریت ذهن nlp می تواند کار تربیت فرزندان را لذت بخش تر و در عین حال موثرتر سازد.

والدین غالبا انجام تکالیف خود را دشوار می یابند و از این رو به افراد متخصص مراجعه می کنند تا “قوانین صحیح والد بودن ” را یاد  بگیرند. مهمتر از این یادگیری ، دانستن این نکته است خود ما تجربه ی فراوانی داریم. دسترسی به آنچه که می دانیم ، لیکن نمی دانیم که نمی دانیم ، ممکن است ما را در یافتن راه حل مسائل کمک کند.چه بسا بسیار والدینی که بعد از آشنایی با مدیریت ذهن nlp  در زمینه تربیت فرزند، ارتباطات ناموفق خود را با والدین خود بهبود بخشیده اند.

دست یابی به تجارب درونی با مدیریت ذهن nlp

ابتدا جای راحت و آرامی پیدا کنید که تا مدتی کسی مزاحم نشود. چند دقیقه صبر کنید تا آرامش یابید  و  احساس  راحتی کنید تا با سهولت بیشتری مراحل زیر را انجام دهید.

مرحله 1 : یکی از  وضعیت های دشوار خود و فرزندتان را در نظر بگیرید .

مثلا  فرزند شما کاری کرده است که قابل تحمل نیست و یا شما را خشمگین ساخته است. آیا از بعضی جهات نگران فرزند خود هستید؟ کاری را که فرزندتان انجام داده و یا احساس خاصی را که دارد ، در نظر بگیرید. بهتر است وضعیتی باشد که زیاد تکرار می شود.

مرحله 2 : این وضعیت را همانند فیلم مرور کنید.قضیه را از اول تا آخر از نظر بگذرانید.

فرض کنید آن ماجرا یک بار دیگر بین شما و فرزندتان اتفاق می افتد. ماجرا را از ابتدا  شروع کنید و از دیدگاه خود به آن نگاه کنید و آنچه را که عملا اتفاق افتاده است از نظر بگذرانید. توجه کنید که چه اطلاعاتی به دست می آورید، چه احساسی دارید، چه می بینید و چه می شنوید.اگر نمی توانید صحنه را کاملا مجسم کنید، به احساس خود ضمن اتفاق افتادن ماجرا توجه کنید. این کار را با چند مثال گوناگون تکرار کنید.

مرحله 3 : این تجربه را یک بار دیگر، منتها از دیدگاه فرزندتان، تکرار کنید.

فیلم را یک بار از نقطه نظر فرزندتان در  ذهن مرور کنید. فیلمی را که در مرحله ی 2 دیده بودید، به اول برگردانید.پیش از این که به اول فیلم برسید، تصویر را متوقف کنید. به حالت فرزندتان دقت کنید که چگونه حرکت می کند و یا نفس می کشد. صدای فرزندتان را گوش کنید. اکنون وارد تصویر شوید و با تصویر فرزندتان یکی شده به صورت کودک در آیید.

اکنون مانند کودک حرکت می کنید، نفس می کشید، صدایتان مانند او است و وقایع را مانند او می بینید و احساستان نیز شبیه او است.همانطور که فیلم به جلو می رود، مراحل آن را تجربه کنید.اگر هم کاملا نتوانید به صورت کودک در آیید، مانعی ندارد. کار را به انجام رسانید و ببینید چه می آموزید.

هر قدر لازم است وقت صرف کنید تا وضعیت رااز دیدگاه فرزندتان مشاهده کنید و ببینید که چه اطلاعات تازه ای به دست می آورید. آیا متوجه عواطفی می شوید که فرزندتان داشته است و شما که از دیدگاه فرد بزرگسال مساله را نگاه می کردید متوجه آن نشده بودید.آیا متوجه چیزی شده اید که فرزندتان نیاز یا انتظار دارد و شما از آن آگاه نبودید؟ کودک بودن چه نکا ت دیگری  را به شما می آموزد؟ فرزند شما در دنیای خود دچار چه احساس هایی می شود و با آنها چگونه کنار می آید؟

 

وقتی از دیدگاه فرزندتان رفتار خودتان را نگاه می کنید، متوجه چه نکته ای می شوید؟ آیا از دیدگاه تازه، رفتار شما نوع دیگری به نظر می رسد؟ فعلا فقط دقت کنید که چه نکته ای را یاد می گیرید. اگر متوجه شدید که رفتار شما از دیدگاه فرزندتان نامناسب است، باید خوشحال باشید که اطلاعات مفید و تازه ای به دست آورده اید. اگر در مورد عواطف و احساس های فرزندتان هم نکته ای آموختید خوشحال باشید.

مرحله 4 : از دیدگاه فرد “ناظر” به موضوع نگاه کنید.

فیلم را یک بار دیگر در ذهن خود نشان دهید، ولی این بار به عنوان شخص ثالث به آن نگاه کنید. این بار به تصویر و صدا طوری توجه کنید که گویی کسی از خارج به آن می نگرد. این بار هم خودتان هم فرزندتان را در تصویر می بینید. فیلم را به طور ” دیگر احساس ” مشاهده کنید، گویی به تصویر اشخاص دیگری نگاه می کنید.

از این دیدگاه تازه متوجه چه نکاتی می شوید، آیا در زمینه ی رفتارهای متقابل میان خود و فرزندتان چیزی را در یافتید؟ این تصویر و صدا از دیدگاه شخص ناظر بیرونی چه طور به نظر می رسد؟ چه نکته ای را در مورد خودتان یا فرزندتان به صورت روشنتر مشاهده می کنید؟

مرحله 5 : استفاده از اطلاعات تازه مدیریت ذهن nlp

تاکنون از سه دیدگاه گوناگون و بسیار مهم، وضعیت مسئله ساز را مشاهده کرده اید. اکنون چه چیزهایی را می دانید که پیش از این نمی دانستید؟ نسبت به فرزند خود چه نظری دارید و با توجه به این اطلاعات، چه کاری را می توانید انجام دهید.

بیشتر والدین در هنگام انجام مرحله ی 3 و فرو رفتن در نقش فرزند، آگاهی های جالبی به دست می آورند. ممکن است نسبت به عواطف و خواسته های فرزندتان احساس تازه ای پیدا کنید که قبلا نداشته اید. این اطلاعات برای والدین به اندازه ی یک معدن طلا ارزش دارند.

در عین حال توصیه  می کنیم از اطلاعات تازه با کمال احتیاط استفاده کنید. هیچ کس به طور کامل نمی تواند در یابد که  شخص دیگر چه افکار یا احساساتی دارد، و به این جهت باید حدس و گمان خود را با دقت به معرض آزمایش بگذاریم. ممکن است با انجام این تجربه،نظرهای فوق العاده ای نسبت به عواطف دیگران به  دست آوریم، اما آنها بازهم در مورد خودشان تخصص بیشتری دارند.

برای اطلاعات بیشتر درباره دانش nlp

به عنوان مثال اگر احساس می کنید که فرزندتان به امنیت خاطر بیشتری نیاز دارد، ممکن است بیش از پیش از او حمایت کنید. مثلا ممکن است شبها  پیش از خواب ، او را بغل کنید و تکان تکان دهید. آن گاه ببینید که عکس العمل او چگونه است. آیا این عمل به آرامش و راحتی او کمک می کند؟ آیا صبح روز بعد اثر این تغییر رفتار را  در او مشاهده می کنید؟

اگر چنین است به این رفتار ادامه دهید تا زمانی که دیگر علاقه ای به آن نشان ندهد. اما اگر دلش می خواهد از بفل شما پایین  بیاید و روی زمین بازی کند، در آن صورت راه دیگری را امتحان کنید.

اما هرگز به کودک نگویید که به نظر شما او چه احساسی دارد. حتی اگر حق با شما باشد، معمولا کودکان ناراحت می شوند (بزرگسالان هم همین طور هستند ) و خوششان نمی آید که  دیگران بگویند  چه احساسی دارند.

امید داریم اکنون که این مقاله را مطالعه کردید،و دارای نقش پدری یا مادری در زندگی هستید،اولین گام را برای بهبود روابط خود با فرزند یا فرزندانتان به کمک مدیریت ذهن nlp برداشته باشید. درنطر داشته باشید همانطور که قبلا هم در مقالات nlp بارها و بارها خاطرنشان کردیم تکنیک های ان ال پی  و تمرینات ان ال پی  همگی با ارتباط با ضمیرناخودآگاه ما انجام میشوند.

نکته قابل تامل دیگر داشتن دقت و سرعت عمل در انجام تکنیک های ان ال پی  و تمرینات ان ال پی  است.همپنین لازم به ذکر است برای یادگیری بهتر مدیریت ذهن  nlp  و تکنیک های ان ال پی  و تمرینات ان ال پی  ، ثبت نام در دوره های حضوری nlp در اصفهان است.البته برای آشنایی با دانش nlp ،مطالعه مقالات nlp ، کتاب های صوتی nlp تاثیر خوبی دارند.

منبع :

کتاب کاربرد روانشناسی (NLP) در زندگی عادی از کنیره و استیو آندریاس