0

کتاب NLP و ایجاد تغییرات سریع فردی از ریچارد بندلر و جان گریندر

کتاب NLP و ایجاد تغییرات سریع فردی

 

در این مقاله قصد داریم به معرفی کتاب NLP و ایجاد تغییرات سریع فردی با نویسندگی آقایان  ریچارد بندلر و جان گریندر بنیان گذاران nlp و با مترجمی آقای هومن مجرد زاده کرمانی از انتشارات : موسسه فرهنگی راه بین بپردازیم.

در ادامه بخش هایی از کتاب NLP و ایجاد تغییرات سریع فردی را با هم مطالعه می کنیم.

کتابی که در پیش رو دارید یکی از معدود کتابهایی است که در زمینه برنامه ریزی عصبی – کلامی (NLP ) در ایران چاپ و منتشر شده است.

برنامه ریزی عصبی – کلامی نمونه ای قوی و روشن از تجارب انسانی و فن ارتباط است. با استفاده از علم nlp می توانید هر نوع عمل و رفتار انسانی را با کمال دقت تفسير کنید و از این طریق ، تغییراتی سریع ، عمیق و پایدار در افراد پدید آورید.

برنامه ریزی عصبی – کلامی ، علمی نوپاست و از عمر بسیاری از شیوه های آن چند سالی پیش نمی گذرد. با این که در گذشته نیز همیشه کسانی بوده اند که قدرتهای خود را به طريقه ای استثنایی به کار می گرفته اند ولی آنچه در علم nlp تازگی دارد تحلیل علمی این تجارب و نحوه عملکرد این اشخاص استثنایی و قرار دادن این روشها در اختیار عموم است .در واقع علم nlp فراتر از یک روش درمانی نوین است .

نكته تازه ای که علم nlp به ما می آموزد این است که بدانیم دقيقا چه کاری باید انجام شود و آن کار را چگونه به انجام برسانیم. این کتاب ، کتابی خواندنی و حاوی نمونه هایی جالب از تاثیرات شگفت انگیز علم nlp بر روی افراد است .

امروزه علم nlp یا دانش nlp  در جهان، روشی شناخته شده و شيوه درمانی مؤثر و معتبری است که در بسیاری از مراکز روان درمانی، انستیتوهای روانکاوی و مراکز مورد استفاده قرار می گیرد و در بسیاری از موارد، نتایج شگفت انگیزی هم به می آورد. علم nlp یا دانش nlp  رفته رفته می رود تا به یک علم آکادمیک و دانشگاهی تبدیل شود. در علم nlp مرزی برای گسترش وجود ندارد و هر روز بر وسعت و کارآیی آن افزوده می شود.

بنیانگذاران علم nlp، ریچارد بندلر و جان گریندر در حال حاضر بر روی ابعاد وسیعتری از علم nlp مشغول کار و تحقیق هستند و هر روز الگوهای پیشرفته تری را در این زمینه ارائه می دهند و سمینارهای nlp متعددی را برپا می سازند.

در واقع این کتاب نیز شرح حال یکی از سمینارهای nlp ای است که توسط ریچارد بندلر و جان گریندر برگزار شده و مشاهده خواهید کرد که حال و هوای سمینار nlp بر این کتاب حاکم است. این کتاب در حقیقت سند مکتوبی است از تأثیرات شگرفی که علم nlp بر روی افراد داشته و بیانگر برتری تکنیکهای nlp  نسبت به روشهایی است که در گذشته بر روی مراجعین در مراکز رواندرمانی به کار گرفته می شده،

در ترجمه این کتاب سعی و دقت فراوان شده است تا خواننده با جملات دشوار و پیچیده ( که در اصل کتاب فراوان به چشم می خورد) مواجه نشود. از آنجایی که علم nlp، علمی نوپا در جهان و به ویژه در ایران) است، لذا اصطلاحات و واژه های آن نیز فاقد معادل رسمی در زبان فارسی می باشد و همین امر، کار ترجمه این قبیل کتابها را بسیار دشوار می سازد. سعی من به عنوان مترجم این کتاب پر این بوده است تا معادل سازی واژه ها و اصطلاحات مربوط به علم nlp را بر اساس معانی کاربردی آنها انجام دهم نه براساس معنای تحت اللفظی آنها.

به عنوان مثال، كلمه Anchor در زبان انگلیسی به معنای لنگر کشتی است و در این کتاب آن را تکیه گاه ذهنی ترجمه کرده ام. نمونه های فراوان دیگری از این قبیل کلمات در کتاب مشاهده خواهید کرد و ریشه اصلی بسیاری از آن کلمات را نیز به  صورت پانویس در پایین صفحات کتاب آورده ام تا هم خواننده با اصل آن کلمات در زبان انگلیسی آشنا شود، و هم اینکه بهانه ای شود تا دانشمندان و فرهیختگان علم و ادب، قیاسی میان این کلمات به عمل آورند و در صورت داشتن پیشنهاد بهتر، با سعه صدر، این حقیر را نیز مطلع سازند تا در ترجمه های بعدی خود، توصیه های آن بزرگواران را به کار بگیرم.

امیدوارم این کتاب بتواند برای نواندیشان و کسانی که به این علم نوپا علاقه مند هستند مفید واقع شود. در خاتمه لازم می دانم از تمام کسانی که در این راه مشوق من بوده اند تشکر کنم، على الخصوص از مادر بزرگوارم که مشفقانه مرا باری دادند و صبورانه نوشته های مرا بازنویسی فرمودند کمال تشکر و امتنان را

هومن مجردزاده کرمانی

مترجم