0

نقشه ذهنی یا مایند مپ برای تمام موقعیت ها در زندگی

نقشه ذهنی یا مایند مپ برای تمام موقعیت ها در زندگی

در این مقاله برآن شدیم تا به بررسی نقشه ذهنی یا مایند مپ برای تمام موقعیت ها در زندگی بپردازیم.

درست کردن نقشه ذهنی یا مایندمپ ادواری

دفترهای معمولی خاطرات در چارچوب زمان محدود می شوند و به شکلی یک بعدی به روزها و هفته ها و ماه های سال می پردازند. این دفترها وسیله ای برای کمک به برنامه ریزی هستند و شرحی از آنچه در گذشته رخ داده، ارائه می دهند.

اما نقشه ذهنی ادواری، در عین آن که عناصر و اجزای یک دفتر معمولی خاطرات را دارد، بخش اصلی آن بر نیازها و تمایلات شما متمرکز است.

در نقشه ذهنی ادواری تمام ابزارهای مورد استفاده در نقشه های ذهنی کلی به کار می روند، رنگ، تخیل، نشانه ها و نمادها، طنز، رویاپردازی، کلی نگری، بعد، ایجاد ارتباط و ضرب آهنگ بصری، نقشه ذهنی ادواری بازتابی حقیقی از آنچه در ذهن شما می گذرد، ارائه می کند و نه تنها یک سیستم مدیریت زمان، بلکه سیستمی برای مدیریت زندگی است.

مطلوب ترین نقشه های ذهنی ادواری در ادامه مطلب معرفی می گردند:

نقشه ذهنی سالانه

در آغاز هر سال اول ژانویه، یا هر آغاز مورد نظر شما (به طور مثال، روز تولدتان، با پایانی سال مالی در حرفه تان) نقشه های ذهنی درست کنید، که طرح کلی دیدگاه شما را درباره سال جدید نشان دهد. این نقشه باید تا جایی که ممکن است مثبت باشد و از ذکر جزئیات در آن خودداری گردد. (چنین نکاتی در طرح های ماهانه و روزانه که در ادامه مطلب آمده اند، مشخص می گردند). نقشه سالانه جلوه های مثبت از سال پیش رو است و باید حاوی ایده هایی امیدوار کننده برای مبارزه با مشکلات و کسب موفقیت در آینده باشد.

نقشه  ذهنی سالانه باید :

 • حاوی رنگ، علامت و تصویر باشد.
 • همچنین شاید بخواهید در آن از نشانه گذاری رنگی استفاده کنید، که در اینده با کاربرد همین نشاندها ا به شکل ثابت در نقشه های روزانه و ماهانه، پیشرفت در هر موضوع را بررسی کنید نقشه سالانه را میتوانید بر اساس موضوع، فصل، ماه یا هر الگوی دیگری که مناسب می دانید، طرح ریزی کنید

به طور معمول شاخه های اصلی ایده های نظم دهنده شامل موارد زیر خواهند بود:

 •  خانواده و دوستان
 • درآمد و کار
 • خلاقیت و بازآفرینی
 • سلامت و تندرستی

چطور نقشه ذهنی یا مایند مپ رسم کنیم؟

نقشه  ذهنی ماهانه

نقشه ذهنی ماهانه ادامه و گسترش نقشه ذهنی سالانه است که نقطه آغاز آن ماه های سال هستند. طرح فنية ماهانه باید شامل دو مورد باشد:

 •  تاريخها و روزها
 • ساعت های روز

شاید بخواهید از نقشه ذهنی ماهانه برای برنامه ریزی پیش از وقت، یا ارزیابی پیشرفتی که در گذشته داشته اید، استفاده کنید. می توان آن را به صورت نقشه های کلی برای سرتاسر ماه، یا ترکیبی از چهار نقشه ذهنی هفتگی درست کرد.

 • با بهره گیری از علامتها و نشانه گذاری رنگی، در یک نگاه می توانید نمایی کلی از مسائلی که در ماه آینده پیش رو دارید، به دست آورید.
 • در طول سال، هر نقشه ماهانه را در کنار نقشه ذهنی ماه های دیگر و نقشه ذهنی سالانه قرار دهید تا بتوانید به کمک آنها اولویت ها و میزان پیشرفت خود را در هر دوره زمانی دلخواه ارزیابی کنید..
 • دادن ارجاع در میان ماهها موجب می گردد گرایشهای کلی آسان تر قابل تشخیص شوند.

نقشه  ذهنی روزانه

مبنای نقشه ذهنی روزانه ۲۴ ساعت یا یک شبانه روز است. در حالت مطلوب هر روز دو نقشه ذهنی خواهید داشت: یکی برای برنامه ریزی روزی که پیش رو دارید و دیگری برای مرور روز گذشته (که در عین حال اساس برنامه ریزی روز جدید را تشکیل می دهد.

می توانید سیستم نشانه گذاری رنگی و علامت گذاری که در نقشه های ذهنی سالانه و ماهانه به کار برده اید، در نقشه های ذهنی روزانه خود نیز استفاده کنید، تا به این ترتیب با یک نگاه اجمالی به روز، طرحی کلی از « تصویر بزرگ » در نظرتان نقش ببندد و در تصمیم گیری جهت انتخاب کانون های تمرکز اندیشه تان در روزهای هفته ها و ماه های اینده به شما کمک کند.

نقشه ذهنی یا مایند مپ چیست؟

مزایای نقشه های ذهنی ادواری

نقشه های ذهنی ادواری فواید زیادی دارند. فقط چنین نقشه هایی می توانند با یک نگاه تصویر کامل زندگی و هم تصویری از جزئیات سازنده آن را به شما ارائه کنند. برای مثال هم می توانید تاریخ آخرین قرار خود را با دندانپزشک در یک روز خاص به یاد بیاورید و هم احساس کلی خود را درباره زندگی در آن روز بدانید، یا روزی را که در آن یک قرارداد مهم کاری امضا کردید، پیدا کنید و در همان حال به یاد بیاورید شب آن روز پس از شرکت در کنسرت موسیقی چه حال خوشی داشتید، نقشه ذهنی ادواری فقط از واقعیتها یاقرار ملاقات ها تشکیل نشده، بلکه شامل عواطف، احساسها و لحظه های هیجان انگیز هم می گردد.

یک نقشه ذهنی ادواری:

 • ابزاری برای مدیریت زندگی است که هر یک از رویدادها را در زمینه کلی زندگی مورد توجه قرار می دهد.
 • وسیله بصری جالبی است که منحصر به فرد بودن زندگی تان را به شما یادآور می شود
 • مرجعی حاضر و آماده برای آگاهی از وعده های ملاقات، جهت حرکت و رویدادهای مهم زندگی است.

سیستم نقشه پردازی ذهنی ادواری به شما امکان می دهد زمام زندگی خود را با قدرت در دست بگیرید و عرصه هایی را که برایتان اهمیت بیشتری دارند، مشخص کنید. استفاده منظم از این نقشه ها به شما کمک می کند بر مشکلات پیشی بگیرید و آنها را حل کنید و سازماندهی فردی را در خود بهبود بخشید. حتی می توانید خانواده خود را تشویق کنید که به شكل منظم از نقشه های ذهنی استفاده کنند.

نقشه های ذهنی در خانه

حتی اگر نخواهید به طور مرتب از نقشه های ذهنی ادواری استفاده کنید، به کار بردن انقشهای سالانه برای مرور موفقیت های گذشته و ارزیابی هدفهای آینده می تواند بسیار ثمربخش باشد. این کار در زندگی شخصی و خانوادگی پراهمیت تر از سایر عرصه هاست.

در دبیرستان، دانشگاه و محل کار موضوع برنامه ریزی به عنوان بخشی از گردش کار فصلی و سالانه به طور طبیعی مورد توجه قرار می گیرد. در روزگار پرهیاهو و شتابزده ما اغلب به نظر می رسد لازم است زندگی خانوادگی ما با سایر وظایف و مسئولیت هایی که در محل کار و دیگر بخش های اجتماع داریم، هماهنگ شود.

 

بکارگیری نقشه ذهنی به منظور ارزیابی منظم زندگی شخصی شما را از حفظ تعادل میان شغل – خانواده مطمئن می سازد و شما احساس می کنید در جایی قرار دارید که باید باشید و با توجه به فرصت های زندگی خود، بهترین کارها را انجام می دهید.

از همه مهم تر این که از نقشه های ذهنی می توانید به نحوی سازنده برای تبادل ای دوستانه با شریک زندگی خود بهره بگیرید .

تمام زندگی شما در یک نقشه ذهنی چند دقیقه از وقت خود را برای درست کردن یک نقشه ذهنی برای تمام جنبه های زندگی خود اختصاص دهید. خود را در مرکز نقشه بکشید و چند موضوع مهم زیر را به عنوان شاخه های اصلی از مرکز نقشه به بیرون منشعب کنید.

خانه/دوستان/عشق/خانواده /بچه ها/کار /سرگرمی/خلاقیت/مسائل مالی/سلامت و تندرستی/معنویت یا هر موضوع متناسب با نیازهای شما

یک بار که این کار را انجام دهید، خواهید دید که در روزهای بعد چیزهایی به فکرتان خطور می کند و شما را وامی دارد دوباره به سر وقت نقشه  ذهنی بروید و به برخی از استعدادهای خود که تاکنون غیرفعال مانده بود، فکر کنید، آیا در این اواخر بعضی مهارتها، علاقه، آرزو، یا اولویت های خود را نادیده نگرفته اید؟ نتیجه ها را ارزیابی کنید. ببینید کدام اندیشه با موضوع به عنوان هدف آینده توجه شما را جلب می کند.

هدف تازه را در مرکز يک نقشه ذهنی جدید بگذارید و این بار سرفصل های مبتکرانه تری را اضافه کنید، تا جواب شما را به پرسش های زیر در بر بگیرد: چه موقع اقدام خواهید کرد، چگونه موفق خواهید شد، چرا میخواهید این کار را انجام دهید، به کجا خواهید رسید، به کمک چه کسی نیاز خواهید داشت تا به هدف خود برسید و پس از آن، چه خواهید کرد.

نکته مهم این است که برای حفظ توازن لازم، باید حتی در زمانهایی که اولویتهای زندگی شما تغییر می کنند، تعادل کلی زندگی خود را ثابت نگه دارید. در همان حال که در یک شاخه پیشرفت می کنید، مراقب باشید حرکت شما در سایر شاخه های اصلی متوقف یا ضعیف نشود، تا مبادا بی توجهی به علاقه های اصلی موجب احساس گمگشتی گردد. همه ما می خواهیم در برخی جنبه های خاص زندگی ثابت قدم باشیم: داشت خانواده ای گرم و صمیمی، علاقه های شخصی و کار کردن (حتی اگر دستمزد نباشد).

با نگاه کردن به نقشه های ذهنی سالانه، حال و هوا و موفقیت های مربوط به آن با به یاد خواهید آورد. این نقشه های تاریخچه ای ادامه دار از زندگی هستند که می توانند تم کلی درباره هویت شما و مسیر زندگی تان را برای خود شما (و حتی شاید برای نسل ها آینده روشن سازند.)

پيدا کردن راه حل مشکلات به کمک نقشه های ذهنی کاربرد نقشه های ذهنی

کاربرد نقشه های ذهنی تنها در مورد نگرش فرد نسبت به جهان نیست. از این نقشه ها می توان برای درک نگرش دیگر افراد و نیز یافتن راهی برای حل مشکلات و تناقضها بهره جست. نقشه های ذهنی با ایجاد موقعیتی برابر برای تمام عوامل، می توانند روشی ملموس برای مقایسه دیدگاه ها باشند. همچنین برای ایجاد ارتباط های شخصی و عملی، یا فرآیند خلاقانه حل مشکل و روشن نمودن مسائل وسیله ای مناسب به شمار می روند.

پیش به سوی راه حل

اگر قصد دارید مشکلی را میان خود و دیگران حل کنید، می توانید یک نقشه ذهنی رابط درست کنید ، یا این که هریک از شما نقشه ای جداگانه تهیه کند و به طور مثال در آن مسائل زیر را نشان دهد:

مشکل /راه حلها /نکات مثبت

به نقشه های ذهنی  باید روند کشیدن تصویر مرکزی و به دنبال آن ایجاد ارتباط سریع ذهنی بین تصویر مرکزی و افکار مرتبط و کشیدن شاخه های گوناگون از تصویر مرکزی به اطراف و نوشتن واژه های کلیدی را طی کنند. سپس تمام اینها به کمک گزیده ای از ایده های اصلی نظم دهنده  و شاخه های فرعی ساماندهی و در نهایت به روش معمول اولویت بندی می گردند.

مطرح نمودن نتایج

اگر از نقشه های ذهنی برای حل یک مشکل استفاده می کنید، توجه داشته باشید که همه باید فرصت اظهار نظر داشته باشند و تمام نظرها قابل احترام هستند. برای نمونه، تک تک افراد باید بتوانند به نوبت نقشه ذهنی خود را ارائه کنند. ابتدا باید تمام نقاط ضعف (منفی) و پس از آن نقاط قوت (مثبت) و به دنبال هر دوی اینها راه حل ها مطرح شوند، تا بحث در مجرایی مثبت به پیش برود. در این صورت می توان امیدوار بود که روند یافتن راه حل به شکلی مثبت و امیدوار کننده ادامه یابد.

حتی در لحظه های هیجان شدید، باید احترام کامل نسبت به دیدگاه دیگران حفظ شود. هر یک از شنوندگان باید به خاطر بسپارند هر اندازه با نظر مطرح شده مخالف باشند ،به هر حال این نظر از دید گوینده درست و حقیقی است.

تبادل نکته های مثبت از دید همه گروه موجب ایجاد انرژی مثبت و خوش بینی بحث می گردد و همه جناحها را وامی دارد تا با آگاهی بیشتر به راه حل های یکدیگر گوش کنند.

در ادامه کار می توان درباره یافتن زمینه های موافقت دوجانبه تبادل نظر نمود و برنامه کاری طرح نمود که در آن زمان انجام کار و بررسی نتایج تعیین شده باشد. این راه حل ها می توان در یک نقشه ذهنی رابط با هم آمیخت.

امتیازهای کلی این روند را در زیر می بینید:

 •  تبادل نظر واضح و روشن
 • نگرش متعادل به كل موقعیت از جمله راه حل ها
 • صداقت و احترام میان افراد گروه
 • تمام مشکلات در جای خود قرار می گیرند.
 • نقشه های ذهنی جای صورت جلسه را می گیرند.
 • تمام این جریان به تفاهم عمیق تری منجر می گردد.

از میان تمام کاربردهایی که در این مقاله برای نقشه های ذهنی مطرح شد، استفاده از این نقشه ها در روابط شخصی و شغلی، دشوارتر و در عین حال مقیدتر است. البته هر گاه در برخورد با دیگران، ملاحظه و احترام به یکدیگر و نسبت به رابطه را مورد توجه قرار دهیم، به طور قطع از مزایای بیشماری بهره خواهیم برد.

کاربرد های نقشه ذهنی یا مایند مپ برای تمام موقعیت ها اشنا شدید. در این مقاله با در مقاله های آینده خواهید دید که چگونه می توان از نقشه های ذهنی برای به دست آوردن بهترین نتایج در زمینه تحصیل، کار و آینده استفاده کرد.

 برای اشنایی با دوره های حضوری ان ال پی در اصفهان

برای آشنایی با تجربیات فراگیران دوره های حضوری ان ال پی در کانون ان ال پی اصفهان