0

قوانین nlp در راستای ترک عادت ها چیست؟و چگونه ذهن را برنامه ریزی میکند؟

 

عادت های خود را تغییر دهید،زندگی خود را عوض کنید.

در این مقاله قصد داریم قوانین nlp برای ترک عادت ها را برای شما دوستان گرامی توضیح دهیم.چگونگی برنامه ریزی ذهنی ضمیرناخودآگاه nlp توسط قوانین nlp برای رهایی از عادت هایی مانند سیگار کشیدن.برای جمع آوری مطالبی این کتاب تعداد زیادی از سامانه های دیگری  که در بازار وجود دارد مطالعه کردم. یکی از جالبترین آنها برنامهٔ ” خاموش کردن ” بود (که باید بگویم لغت زیاد خوبی هم نیست.!)

روشی که برنامه برطبق آن کار می کرد یک دورهٔ دوازده هفته ای بود که  شما در این دوره، به تاریخ چیزهایی را که برای شما تداعی سیگار کشیدن  می کند، تغییر می دهید. در هفتهٔ اولی هر تعداد سیگاری که خواستیل میک جز بعد از شام، هفتهٔ بعد هم بعد از شام و ساعات اولیه صبح، هر هفته یک  تداعی را حذف می کنید تا اینکه بعد از دوازده هفته کلا سیگار کشیدن را کنار می گذارید.

پیشنهاد می کنیم در این راستا مقاله تلقین را مطالعه کنید.

ولی من ترجیح می دهم خیلی سریع به نتیجه برسم. (اگر شما قبلا سیگار را ترک نکرده اید در عرض چند ساعت آینده این کار را انجام خواهید داد.) قانونی که در پشت سامانه ی آنها وجود داشت صدا بود. انسان خالق بسیاری از عادت ها در خودش می باشد و مرتباً در ما با دیدن چیزها در کنار یکدیگر تداعی  به وجود می آید. اگر مرتباً در آشپزخانه سیگار کشیده اید بعد از مدتی به محض  حضور در آشپزخانه میل به کشیدن سیگار پیدا می کنید. در این سامانه از قدرت تداعی ناشی از عادتها برای کمک به شما جهت ترک سیگار استفاده می کنیم. از شما خواسته میشود سیگار کشیدن را با چیزهایی که دوست ندارید تداعی کنید، و تداعی مثبت و احساسات اختیاری را با ایجاد انتخاب های مثبت ایجاد کنید و به سمت یک زندگی سالمتر هدایت شوید.

پیشنهاد می کنیم با مطالعه مقاله پردازش زبان طبیعی nlp و مدیریت احساسات در nlp  را در راستای مدیریت بهتر احساسات با قوانین nlp مطالعه کنید.

قوانین nlp می گوید که تداعی های ما از کجا ناشی می شوند؟

برای لحظه ای مکث کنید و صدای زنگی گوشی همراه خود را تصورکنید که شبیه باز  کردن یک بسته سیگار مورد علاقهٔ شما میباشد. سیگارها  به آرامی از پاکت بیرون می آیند و مزه فیلتر آنها را که در دهان  می گذارید می چشید.

صدای کشیده شدن چوب کبریت بر روی جعبهٔ کبریت یا صدای آتش شعله ای که از فندکی بیرون می آید را می شنوید و احساس شیرینی را که از اولین پک به سیگار به شما دست می دهد و وارد ریه های شما میشود  را حس می کنید. مسلماً بعد از خواندن سطور بالا، هوس کشیدن سیگار در شما بیشتر است. آنچه که من در بالا بیان کردم تنها یکسری پیشنهاد برای ایجاد تصور در شما بود و توسط آن قادر شدم شما را برای کشیدن یک نخ سیگار تحریک کنم.

برای اطلاعات بیشتر درباره ان ال پی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 حالا به طریق زیر به آن فکر کنید:

اگر ما بتوانیم  نیاز شما را برای یک نخ سیگار در عرض چند لحظه افزایش دهیم  بنابراین مطمئنا میتوانیم در طی مرور این کتاب  نیاز به آن را کاهش  دهیم . هنوز مردم مرتباً به من میگویند که فکر نمیکنند توصیه پذیر باشند.

چون  به شدت تحت تأثیر آگهی های تبلیغات سیگار قرار دارند. مطمئناً آنها درست  فکر می کنند.  به همین خاطر است که شرکتهای تولید کنندهٔ سیگار میلیونها پوند  هر ساله خرج می کنند تا بازارهای جدید پیدا کنند و شما را تشویق می کنند و سعی میکنند شما را تحت تأثیر قرار بدهند که مشتاق کشیدن سیگاربشوید  زیرا سیگار کارآیی ندارد.

به حقایق نگاهی بیاندازید، شما و میلیونها نفر دیگر در دام می افتید و هر روز آگاهانه سم را تنفس می کنید. تنها دلیلی که مردم فکر می کنند سیگار کشیدن باعث میشود خونسرد به نظر برسند یا یک نخ سیگار باعث می شود آنها بهتر فکر کنند تنها به خاطر این است که آگهی های تجاری موفق شده اند تداعی بین این تصاویر را در آنها به وجود بیاورند.

کابویی را که برای تبلیغ سیگار مارلبرو از وی استفاده می شد را به خاطر بیاورید. صورت زیبا و پر ابهتش کمک می کرد تا در افراد این ایده  رشد پیدا کند که اگر سیگار بکشند پر ابهت  و قوی تر خواهند شد ولی هیچ چیز مانع از بروز واقعیت نمی شود.

سیگار کشیدن بیشتر از این که علامت قوت باشد علامت ضعف است. وقتی سیگار می کشید در حقیقت به دیگران می گویید ” من نمی توانم با احساسات خود مقابله کنم بنابراین کمک می گیرم تا آنها را کنترل کنم. سیگارها زندگی من را کنترل می کنند.”

در حقیقت دو تا از مدلها که نقش شخص “پر ابهت و آماده” را در تبلیغ سیگارهای مارلبرو بازی می کردند،وین مک لارن و دیوید مک لارن بودند که متاسفانه دیگر در میان ما نیستند. هر دو مرگ دردناکی بر اثر ابتلا به سرطان ریه داشتند.

از قوانین nlp برای ترک عادت ها : ناهشیارانه حرکت کنید

زمانی که به چیزی اعتیاد پیدا می کنیم،  تمایل داریم که پیرامون آن در زمان های مختلف تداعی مثبت و قوی بسازیم. به همین خاطر ما هیچ کوششی برای این که متوجه بشویم آیا واقعا می خواهیم این کار را انجام بدهیم یا نه،نمی کنیم ،حتی نمی خواهیم بدانیم هزینه ای که بابت انجام  آن می پردازیم چقدر است. ما فقط احساس می کنیم که دوست داریم این کار را انجام  دهیم  و کورکورانه این احساس را دنبال می کنیم.

آیا به آخرین باری که سیگار روشن کردید فکر کردید که « آیا واقعا به این سیگار نیاز دارم؟ آیا زمان مناسبی برای تزریق سم نیکوتین، توتون وسایر مواد سرطان زا به بدانم است؟ دفعه ی بعد که از پله ها بالا می روم یا صبح از خواب  بیدار می شوم چه احساسی خواهم داشت؟ بعد از کشیدن سیگار دهانمم چه مزه ای خواهد داشت ؟ افراد دور وبرمن چه بویی را احساسی میکنند، کسانی که نظر آنها در مورد من برایم مهم است؟

حدس من این است که شما به ندرت متوجه توازن شیمیایی در بدن خود و  تصویر ذهنی تان هنگام روشن کردن سیگار می شوید. شما شاید حتی متوجه

نشوید که فکر این که “مین سیگار را دوست دارم”  باعث این شود که نا هوشیارانه یک سیگار را روشن کنید. این موضوع به خاطر این است که تمام فرآیند به صورت خودکار در کمتر از یک ثانیه اتفاق می افتد.

مغز، انبوهی از راههای عصبی است و هرعملی که ما انجام می دهیم ارتباطات جدیدی به وجود می آورد. هرزمان که ما یک عمل را تکرار می کنیم راه عصبی قوی تر می شود درست مثل یک جاده یا پیاده رو که هر چقدر بیشتر استفاده شود واضح تر و عریض تر می شود.بدین صورت است که عادت شکل می گیرد.

به طور مثال اولین باری که بند کفش هایتان را می بستید واقعا باید فکر می کردید که چگونه آنرا انجام بدهید ولی اکنون به صورت خودکار و بدون آنکه نیازی به فکر کردن بند کفشهایتان را می بندید. تکرار،یک سری  راه  عصبی در مورد سیگار کشیدن هم صدق می کند. وقتی مرتبا سیگار می کشید یک برنامه در ذهن ناهشیار شما نصب می شود و عادت به وجود می آید.

هر کسی که تلاش می کند تا مانع شما برای کشیدن سیگار شود، در مورد نتایج بد آن مطالبی می گوید تا این عادت را در شما از بین ببرد. اما نیاز نیست تا دردی را در قفسه سینه احساس کنید تا از کشیدن سیگار دست بکشید. نیاز نیست تا درباره ی سرطان چیزی شنیده باشید حتی نیاز نیست برچسب سیگار را – که بر آن نوشته شده “سیگار عامل کشته شدن” – بخوانید.

شرکت های تولید کننده ی سیگار عاشق این اخطارها هستند زیرا آنها می دانند زمانی که مردم این اخطارها را می خوانند و از مضرات کشیدن سیگار آگاه می شوند برای رهای از این فکر ناراحت کننده و پیدا کردن آرامش ، سیگاری روشن می کنند.به جای آن که سعی کنیم با “ترساندن شما” باعث تغییر در شما شویم تلاش می کنیم تا مجددا برنامه نرم افزاری ذهن شما را بازنویسی کنیم. می خواهیم با وصل تداعی های منفی در هنگام کشیدن سیگار به شما کمک می کنیم تا از این هراس قدیمی به آرامی خارج شوید. خیلی مهم است که تداعی های منفی را برای غلبه با تداعیهای مثبت ایجاد کنیم، بنابراین ممکن است شما در هنگام انجام این فرآیند کمی احساس ناراحتی کنید. خبر خوب آن است که هر چقدر احساس ناراحتی بیشتری کنید فرآیند بهتر و سریع تر کار می کند.

 

در فصل اخیر، شما بعضی تداعیهای مثبت را با فشار دادن انگشت میانی و شست در د ست راست خود ایجاد کردید. تمرین بعدی، میخواهیم احساسات منفی را در دست چپ شما قرار بدهیم. این دو را با هم قاطی نکنید. سپس این احساسات منفی را به سیگار متصل می کنیم تا عادت های  قدیمی را که اعتیاد آور و مثبت نامیده می شد در ذهن شما خراب کرده و برای  جایگزین کردن آنها چیزهای جدیدی به شما بیاموزیم. سپس  احساسات مثبت شما را به سوی آزادی و زندگی لون سیگار رھنمون خواهیم شد و در ذهن شما چیزهای عالی و شگفت انگیز قرار خواهیم داد تا به سمت آن حرکت کنید.

در این مقاله سعی کردیم با قوانین nlp ترک عادت هایی مانند سیگار کشیدن را برای شما دوست گرامی توضیح دهیم.اکنون که قوانین nlp در راستای ترک عادت هایی اعتیاد آور،مثل ترک سیگار را میدانید،پس اولین گام را در این راستا همین الان بردارید.

منبع : ” ترک سیگار بدون اضافه وزن” نویسنده : پل مکنا