0

قدرت هوش اجتماعی چیست؟هوش اجتماعی یعنی چه و چرا مهم است؟

قدرت هوش اجتماعی چیست؟ هوش اجتماعی یعنی چه و چرا مهم است؟

در این مقاله قصد داریم به این نکته بپردازیم که قدرت هوش اجتماعی چیست؟هوش اجتماعی یعنی چه و چرا مهم است؟

 • آیا رفتن به یک میهمانی پر از افراد غریبه و جورواجور برای شما سخت، یا آزاردهنده است؟
 • آیا صحبت کردن با کسانی که قرار است با خانواده شما وصلت کنند، مانند کوه کندن برایتان دشوار است؟
 • آیا اتفاق افتاده که شما را به کسانی معرفی کنند و بلافاصله بعد از آشنایی، اسامی آنها را فراموش کنید و ندانید که آنها را چه صدا کنید؟
 • آیا می خواهید که در یک مصاحبه شغلی اثر خوبی از خود به جا بگذارید، یا آن قدر عصبی هستید که به زحمت می توانید صحبت کنید؟

اگر پاسخ شما به همه سؤالات بالا مثبت است، یا کاملا هم مثبت نیست، ولی با دارید که در مرحله بالاتری قرار بگیرید، این کتاب، یعنی قدرت هوش اجتماعی برای شما کاملا مناسب است.

هوش اجتماعی، صرفا یعنی قدرت کنار آمدن و ارتباط برقرار کردن با دیگران. انسان به هر حال یک موجود اجتماعی است و اجتماعی بودن برای این که بتوانیم زندگی کنیم و از آن لذت ببریم، بسیار ضروری است.

تعريف  هوش اجتماعی چیست؟

اگر همه ما کمی صداقت به خرج دهیم، متوجه خواهیم شد که توان های اجتماعی مان به اصطلاح به یک گردگیری احتیاج دارد، بخصوص که توان های اجتماعی دارای طیف و اجزای بسیاری هستند.

برای شروع باید بتوانید با مردم یک رابطه فرد به فرد داشته باشید. این مردم ممکن است یک گروه کوچک، یا یک سالن پر از جمعیت، یا حتی اجتماعات بزرگتر باشد. در واقع شما درگیر ارتباط میان یک مغز با مغز دیگر هستید.

مغز بشر یکی از پیچیده ترین، حساس ترین و با قدرت ترین عضوی است که در کائنات وجود دارد. انسان حتی در ارتباط با مغز خودش هم دارای مشکل است چه رسد به این که بخواهد با مغز انسان های دیگر هم ارتباط موفقیت آمیز برقرار کند. واقعا که کار دشواری به نظر می رسد. افرادی که هوش اجتماعی دارند، باید بتوانند از تمام قدرت مغزی و جسمانی خود استفاده کنند، تا بتوانند با بقیه ارتباط مؤثری برقرار کنند. آنها باید شخصیتی داشته باشند که دیگران را تحت تأثیر قرار دهند و خلاقیت نیروی ارتباطی و دوستی درشان رشد کند و بدانند چه طور دوست پیدا کنند و چه طور آنها را نگه دارند.

برای اشنایی با هوش هیجانی

این هوش مهم باید بتواند که هنر کنار آمدن را در اوج درگیری ها و مذاکرات و اشتباهات و سایر موقعیتهای خطیر دریابد.

افزایش هوش اجتماعی کمک می کند که فرد مصاحب و شنونده خوبی باشد و با قدرت با همه ارتباط برقرار کند. افرادی که این هوش اجتماعی درشان رشد کرده، می توانند به راحتی با همه افراد از هر گروه سنی، فرهنگی یا اجتماعی رابطه برقرار کنند و کسانی هم که با چنین کسی مواجه می شوند، با او راحتند

اهمة أحاد اجتماع از قبیل مدیران، فروشندگان، منشی ها، معلمین، پزشکان ،مددکاران اجتماعی و کارکنان هتل ها و در واقع هر کسی که با دیگران باید ارتباط مؤثر برقرار کند به چنین هوش اجتماعی احتیاج دارد.

هوش اجتماعی یکی از بهترین هوش هایی است که افراد می توانند در خود پرورش دهند و مهم تر این که چنین عملی کاملا انجام شدنی است.

هوش اجتماعی – نقاط قوت و ضعف

یک ورق کاغذ را بردارید و روی آن نقاط قوت و ضعف اجتماعی خود را بنویسید این نقاط باید شامل همه جوانب زندگی خصوصی و کاری شما باشد.

جای تعجب است که دیده می شود بسیاری از افراد موفق و حرفه ای در ارتباط اجتماعی برقرار کردن با مردم مشکل دارند.

نکاتی که می خواهید راجع به خودتان بنویسید باید شامل مطالب زیر باشد:

 • گوش کردن به مردم
 • صحبت کردن به صورت محاوره ای
 • متوجه احساس مردم بودن
 • اظهار عقیده در صورت درخواست دیگران
 • داشتن اعتماد به نفس در مقابل خودتان
 • داشتن اعتماد به نفر در مقابل  دیگران
 • قدرت حفظ آرامش در شرایط سخت یا ناهنجار
 • رابطه خوب داشتن با مردم
 • داشتن قدرت اداره گروه شما فکر می کنید که می توانید مدیر باشید.

موردی برای احتیاط در هوش اجتماعی

قسمت اول

وقتی نوجوان بودم فکر میکردم برای محبوبیت باید باهوش و خوش تیپ باشم. بنابراین به مهمانی ها و مجالس عمومی زیادی می رفتم و برای این که نشان بدهم چقدر باهوشم، در مورد مشکلات همه مردم اظهار نظر می کردم، یا اشتباعات شان را گوشزد  می کردم. در بحث ها هم سعی می کردم نشان بدهم من درست می گویم و آن ها اشتباه می کنند.به طور کلی خودنمایی می کردم.

با این که داشتن اندام مناسب و هوش بالا ابزارهای مناسبی برای رسید موفقیت هستند، ولی با رفتاری که در پیش گرفته بودم، در واقع از تعداد دوست هایم کم و بر تعداد دشمنانم اضافه می شد.

برای دانلود رایگان فایل های صوتی nlp

این فکر را که همیشه برنده بودن در میان جمع راه موفقیت در امور اجتماعی نیست، پدرم به من گوشزد کرد.

یک بار که در یکی از همان بحث های عمومی طبق معمول برنده شدم، در واقع ندانسته به موقعیت اجتماعی خودم ضربه زدم. پدرم قطعه شعری برایم زمزمه کرد که برای خروج از آن شرایط کمکم کرد:

این جا قبر جاناتان گری است

او در راه دفاع از حق مرد

کار او درست بود

ولی اگر غلط هم بود، باز هم در این جا مدفون می شد

سپس به افراد موفقی که در اطرافم بودند نگاه کردم و متوجه شدم که خیلی از کارهایی را که آنها می کنند، من نمی کنم و در واقع برخلاف مطالبی که در مدرسه یاد گرفته بودم، کار آنها در اجتماع به عنوان رفتار صحیح مقبول بود.

اکثر افراد محبوب و موفق در اجتماع، افرادی بودند که دائما لبخند می زدند و جوک تعریف می کردند. ابراز وجود می کردند و به طور کلی سعی می کردند به دیگران کمک کنند و از درگیر شدن در بحث های طولانی پرهیز کنند.

برخلاف من، که بسیار آدم حساسی هستم، آنها بسیار خودمانی، مطمئن و موفق در پیدا کردن دوست بودند.

بنابراین بالاخره نسبت به قضایا روشن شدم و متوجه شدم که ظاهر جسمانی و هوش، برای موفقیت های اجتماعی به تنهایی کافی نیستند. من می بایست ابزار درک کردن مردم و توانایی های شخصیتی و هوش اجتماعی را در خودم پرورش میدادم.

داشتن هوش اجتماعی کمک می کند بسیاری از تجارب تلخی را که من پیدا کردم، شما مرتکب نشوید و با پرورش این نیرو بتوانید سریع تر به هدف خود برسید.

بسیار مهم است که شخص بتواند از تعالیم این هوش شگفت انگیز برای دوام موفقیت در اوضاع اجتماعی فعلی و زندگی، استفاده کند. استفاده از هوش تنها به سود زندگی اجتماعی شما و اطرافیانتان نیست، بلکه موفقیت اجتماعی اثر مستقیمی بر ثروت و سلامت شما دارد.

برای آشنایی بیشتر درباره nlp چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تحقیقات زیر نشان می دهد:

آیا می خواهید سرماخوردگی تان درمان شود؟ یک زندگی فعال اجتماعی داشته باشید؟

روانشناسی به نام شلتون کوهن در دانشگاه کارنگی، طبق تحقیقاتی که انجام داد، نشان داد که همکاران، خویشاوندان، دوستان و همسران، همه و همه می توانند به عنوان یک تیم کمک کنند که شما دچار سرماخوردگی نشوید. تحقیقات قبلی نشان داد کسانی که تحرک اجتماعی بیشتری دارند، زندگی سالم تر و طولانی تری دارند. تحقیقات کوهن نشان داد که روابط اجتماعی به تنهایی کافی نیست، تنوع أن هم مهم است.

کوهن و همکارانش در تحقیقات شان از ۱۵۱ زن و ۱۲۵ مرد داوطلب استفاده کردند و از آنها خواستند که یک آمار مکتوب از همه افرادی که در ظرف دو هفته می بینند اعم از دیدن همسایه ها، همکاران، والدین و دوستان تهیه کنند. سپس همه این گروه زنها و مردها در معرض ویروس سرماخوردگی قرار گرفتند. ۶۲٪ از کسانی که فعالیت اجتماعی کمتری داشتند، سرما خوردند. در صورتی که فقط ٪۳۵ از کسانی که فعالیت اجتماعی بیشتری داشتند مبتلا به سرماخوردگی شدند.

کوهن استدلال کرد کسانی که فعالیت متنوع اجتماعی بیشتر دارند، قدرت دفاعی بدنشان بیشتر است و به اصطلاح روان سالم تری دارند. روان سالم باعث می شود که سیستم دفاعی بدن با راندمان بالاتری کار کند.

قدرت 10

هوش اجتماعی یکی از ده هوشی است که هر یک از ما داریم، هوش را به طور معمول به سه وجه هوش کلامی، هوش عددی و هوش حجمی تقسیم کرده اند، که تست های آی کیو هم بر همین اساس به وجود آمده اند. جدا از اینها ما دارای هوش اخلاق، عاطفی، جسمانی، شخصیتی، جنسی و معنوی هم هستیم.

پدیده بسیار جالب راجع به هوش های متعددمان این است که هر کدام می توانند دیگری را تقویت کنند و با یکدیگر کار و تعاون داشته باشند، وقتی شما یکی از هوش ها را تقویت می کنید، به طور خودکار بقیه را هم تقویت کرده اید.

در این بخش  از مقاله  قدرت هوش اجتماعی چیست؟ ما راجع به پنج هوش دیگر و این که چه طور می توان آنها را به رشد هوش اجتماعی مربوط کرد، تحقیق  و صحبت خواهیم کرد.

هوش حجمی

هوش حجمی شما، توانایی سیستم چشمی ابدنی شماست در درک و تعامل موفقیت آمیز با محیط سه بعدی و جهان اطرافتان، لذا این هوش در برگیرنده توانایی شماست در دیدن رابطه میان فرمها و اشکال، و آگاهی شما از وجود فضای میان چیزها. نقشه خوانی و وجوه زبان غیر کلامی (کالیبراسیون در دانش nlp ) در قلمرو همین هوش می گنجد.

داستان آن دو بازرگان نیویورکی و تگزاسی را به خاطر بیاورید که در درک فضای شخصی میان دو نفر در دو قطب مخالف بودند. آگاهی از « ناحيه راحت » در مورد افراد ناراحت، بخش مهمی از هوش حجمی است. اگر از هوش حجمی تان استفاده کنید، در این خصوص حساس خواهید شد.

هوش حجمی همچنین به شما امکان می دهد اشیا را طوری در محیط اطرافتان قرار دهید که برای دیگران مطبوع باشد و آنها احساس راحتی کنند . فنگ شویی هنر باستانی چینی، بکارگیری هوش حجمی در هوش اجتماعی است.  اگر بتوانید بر محیطی که دیگران در آن قرار می گیرند تاثیر بگذارید مطمش باشید که هوش حجمی تان از آن هم فراتر خواهد رفت.

هوش جسمانی

هوش جسمانی به شما توان هماهنگی جسمی، تعادل و آمادگی می دهد کمک می کند درست غذا بخورید ورزش کنید و خود را قوی و سالم نگه دارید. اگر هوش جسمانی خود را تقویت کنید خود به خود دوستان تازه دیگری به شما اضافه خواهند شد.

مردم به طور عادی به سوی کسی که سالي متعادل و بانشاط است جذب می شوند. برای این که بدانید این مطلب چه قدر صحت دارد، کافیست تبلیغات را با دقت بیشتری نگاه کنید همه کسانی که نقشی در تبلیغات بازی می کنند، افرادی سالم و با اندام های متناسب هستند و این، مسلما برای آن است که مردم را جذب کارهای خودشان بکنند کسانی که از نظر جسمانی قوی و متناسب هستند، ارتباط بیشتری با دیگران برقرار می کنند. بدن های سالم و ورزشکار دارای سیستم دفاعی بهتر و همچنین حافظه قوی تر هستند.

مطالعه موردی  حافظه بهتر می خواهید؟ بیشتر ارتباط بگیرید!

تعداد زیادی از ژاپنی ها دچار فراموشی حاد شده اند، طوری که تمام کار و تحقیقات آنها را تحت تأثیر قرار داده است. مثلا آنها طوری دچار فراموشی شده اند که حتی نمی توانند از یک ماشین فتوکپی برای بار دوم استفاده کنند و حتما باید استفاده از ماشین ها را به صورت دستورالعمل برای آنها روی کاغذ بنویسند. آنها ناراحتند از این که نمی توانند ایستگاه قطار یا اتوبوس شان، یا قراری را که گذاشته اند، یا حتی بعضی از کارهای روزمره شان را به یاد بیاورند.

دکتر تاکایاما متخصص مغز و اعصاب می گوید تعداد افرادی که دچار فراموشی هستند در حال افزایش است و یکی از علل آن کمبود معاشرت اجتماعی میان نسل جوان ژاپنی است. محققین معتقدند یکی از دلایل فقدان معاشرت، ماشینی شدن و تکنولوژی و وابستگی بیش از حد انسانها به ماشین است. این روزها بچه ها با بازی های کامپیوتری، اینترنت و پست الکترونیکی بزرگ می شوند و این نوع زندگی برای آنها وقتی برای بیرون امدن و اجتماعی شدن نمی گذارد.

فرد باید برای اجتماعی شدن، روی حافظه و احساسات خود کار کند. محققین می گویند که بازی های کامپیوتری و تلویزیونی، از رشد کامل حافظه و توسعه ساختارهای آداب و معاشرت در جوانان جلوگیری می کند و این در آنها تا زمان رسیدن به سنین بالا می ماند.

بنابراین، به گفته دکتر تاکایاما یکی از راه های مبارزه با مسئله فراموشی این است که مردم برای خودشان حداقل یک معاشرت اجتماعی فراهم کنند. در این جهت، انجام منظم تمرین های اجتماعی برای سلامت و تحلیل رفتن حافظه بسیار توصیه می شود. البته قصد نداریم نسبت به اینترنت بدبین باشیم. اگر بتوانیم از اینترنت در راه پیشبرد و ارتقای هوش اجتماعی مان استفاده کنیم عمل بسیار درستی انجام داده ایم.

مطالعه موردی- افرادی که کامپیوتری شده اند، در گروه های اجتماعی است که فایده دارند!

اندرو از دانشگاه وارویک، در سال ۲۰۰۱ مقاله ای را چاپ کرد که در آن از ۲ هزار و ۵۰۰ انگلیسی آماری تهیه شده بود. اسوالد در این آمار نشان داد که اکثر کسانی که ورزش موج سواری می کنند، به گروه یا سازمانی وابستگی دارند. آنها غالبا به طور منظم به کلیسا می روند و تحصیلات بهتری از غیر موج سواران دارند. همچنین نشان داده شد که موج سواران میان استفاده از ماشین های الکترونیکی و اجتماع تعادل دارند.

در واقع وقتی موج سواران از اینترنت استفاده می کنند باز هم مشغول فعالیتهای اجتماعی و دوست یابی هستند. بنابراین در وقت آزاد خود، از ماشین استفاده مثبت می برند. این دو مطالعه موردی نشان میدهد که ابزار و ماشین ها، کارد دولبه هستند و ما هستیم که از آنها استفاده منفی یا مثبت می کنیم.

 

هوش حسی

هوش حسی، هوشی که بخصوص از نظر لئوناردو داوینچی خیلی مهم بود، شامل پنج حس است که عبارتند از بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه، می توانید سیستم نقاشی فکر را با این پنج حس پیاده کنید و ببینید چه طور می توانید از آنها برای گسترش هوش اجتماعی تان استفاده کنید.

هوش کلامی

هوش کلامی یعنی قابلیت شما در بازی با حروف و میلیونها کلماتی که در اختیار دارید. این هوش بستگی به میزان علم کلامی شما دارد. یعنی سرعتی که می توانید كلمات را به هم ربط دهید و از آنها استفاده کنید. شفافیت کلماتی که در جمله ها به کار می برید، قابلیت ربط دادن منطقی کلمات و این که با استفاده مناسب از کلمات چه میزان از تخیل تان را می توانید نشان دهید.

همان طور که میدانید هوش کلامی یکی از هوش هایی است که رابطه نزدیکی با هوش اجتماعی دارد. در واقع هوش کلامی به علاوه حرکات بدن، مجموعه هوش اجتماعی را می سازد. هوش کلامی (كلمات) شما در همه ارتباطات مکتوب تان کاملا مشهود است. منظور این است که نوع مکالمات، سخنرانیها، نامه ها، روزنامه ها، مجلات، کتاب های اینترنت و شعر همگی قادر به تاثیر گذاری روی زندگی شما و سایرین هستند. بنابراین تعادل میان کلماتی که بر زبان می آیند و حرکات بدنی بسیار مهم است. همه مطالبی را که از این کتاب یاد گرفته اید، با هوش کلامی تان مرتبط کنید تا از شما یک سخنران خوب و قوی بسازد.

هوش خلاق

ضمن مطالعه درباره هوش خلاق، ببینید از چه راه هایی می توانید هوش اجتماعی تان را تقویت کنید. هوش خلاق یعنی توانایی استفاده همزمان از دو نیمکره مغز در جهت ابراز بهترین ایده ها با استفاده از سرعت بالایی که دو نیمکره با هم ایجاد می کنند، می توانید ایده های جدید و منحصر به فردی به وجود آورید و مسائل را از دید وسیع تری ببینید. یا ایده ای را بگیرید و به وسيله خلاقیت فکر بسط و توسعه دهید و به یک ایده بسیار پخته تر و موفق تر تبدیل کنید.

با استفاده از هوش خلاق و نقاشی فکر می توانید به یک قدرت نامحدود خلاقیت دست یابید و زندگی خود و دیگران را لذتبخش و حاصلخیز کنید

راه های تقویت اجتماعی مغز

 •  من از مهارت های خلاق هر دو نیمکره مغزم برای توسعه هوش اجتماعی استفاده می کنم
 • من از هوش جسمانی مغز و بدنم برای توسعه هوش اجتماعی استفاده می کنم
 • من از مهارت های هوش حجمی و حرکات بدنی ام برای توسعه هوش اجتماعی استفاده می کنم
 • من از هوش حسی ام برای توسعه هوش اجتماعی استفاده می کنم
 • من از مهارت های ارتباطی هوش کلامی ام برای توسعه هوش کلامی استفاده می کنم.

منبع : قدرت هوش اجتماعی از تونی بوزان ترجمه سعید مینویی

در این مقاله تلاش کردیم تا با بیان ساده و سلیس قدرت هوش اجتماعی چیست؟ را توضیح دهیم. دانش nlp ، ابزاری است که با کمک تکنیک های nlp و تمرینات nlp شما را در مسیر افزایش هوش اجتماعی تان به راحتی کمک می کند. برای آشنایی با دوره های حضوری ان ال پی در کانون ان ال پی اصفهان و همین شور برای اشنایی با تجربیات فراگیران دوره های حضوری کانون ان ال پی اصفهان مقالات nlp  و ویدئوهای مربوطه را مشاهده و مطالعه کنید.