0

nlp سیستم ای برای حل مسائل زندگی به شیوه یک نابغه

حل کردن مسائل لاینحل با nlp سیستم

در این مقاله قصد داریم  nlp سیستم  ای که به شما کمک می کند تا مسائل روزانه را مانند یک نابغه حل کنید. یکی از مثال های مورد علاقه ی من درباره ی ذهن برای حل دقیق هر مسئله ای،داستانی است که در کتاب کنترل استرس نقل کرده ام. فردی به نام جرج برنارد دانتزیک پس از پایان کلاس درس ریاضی به مدرسه رسید و دو مسئله را بر روی تخته سیاه دید. او به خیال اینکه آن دو مسئله  تکلیف مدرسه است، آنها را یادداشت کرد ولی حل آنها را طولانی تر از مسئله های عادی دید.

زمانی که چند روز را صرف حل آنها کرد،مسائل حل شده را نزد معلم خود برد. معلم وقتی متوجه شد دانتزیک مسائل را حل کرده به شدت شوکه شد و دانتزیک هم به خیال آنکه معلم از تاخیر وی در حل مسائل ناراحت شده عذر خواهی کرد و توضیح داد که “آنها کمی مشکل تر از مسائل عادی بوده است.”

معادلاتی که وی حل کرده بود تکلیف مدرسه وی نبودند بلکه دو مسئله مشهور غیرقابل حل در استاتیک بودند. به خاطر آنکه دانتزیک نمی دانست که قرار نبوده است او آنها را حل کند، او توانست از کل قدرت ذهن خلاقانه خود برای حی مسئله استفاده کند. کار وی بعدا در مقالات آموزشی چاپ شد و ماجرای او تعریف شد.

نکته این است که:

زمانی که از خلاقیت و نبوغ ذهن خود بهره برداری می کنید، حل مشکل ترین مسائل هم امکان پذیر است.

به خاطر داشته باشید، راز استاد شدن در هر چیزی، قرار دادن خودتان در موقعیت صحیح و استفاده از راهکار موثر و پافشاری از طریق سعی و خطا است تا جایی که شما یاد بگیرید، به دست آورید یا خلق کنید هر آنچه که درصدد یادگیری، به دست آوردن یا خلق کردن آن هستید.از آنجاییکه قبلا یاد گرفته اید که چگونه خودتان را در بالاترین وضعیت خلاقیت قرار دهید، در این مقاله می خواهم با شما سه راهکار حل مسائل قدرتمند و باور نکردنی را در میان بگذارم، که از نوابغ در طول تاریخ سرمشق گرفته شده است.

اگرچه دو مورد از آنها ممکن است در ابتدا کمی عجیب به نظر برسند، اما حقیقت این است که تفکر آنها خلاقانه است و متفاوت از آنچه که مردم عادی انجام می دهند و به همین علت است که آنها خیلی موثرتر از تمرینات و راهکار مرسوم عمل می کنند.

در ادامه راهکارهایی با nlp سیستم به شما پیشنهاد میدهیم تا چطور مسائل را مانند یک نابغه حل کنید.

راهکار شماره یک :سئوال بهتری بپرسید

 

داستانی درباره ی آلبرت انیشتین وجود دارد که یک بار از وی پرسش شد که اگر قرار بود کشته شود و فقط یک ساعت برای نجات جانش فرصت داشت چه می کرد و چه نقشه ای را طرح می نمود. وی در پاسخ گفته بود من  55  دقیقه اول را به پیدا کردن یک سئوال صحیح  اختصاص می دادم، زمانی که آن مسئله معین شد، پیدا کردن پاسخ تنها به ۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

من مدتها بر این باور بوده ام که انیشتین ایده های هوشمندانه ی زیادی مطرح کرد زیرا او در پرسیدن سئوالا ت هوشمندانه از خودش سرسخت بود. در حالی که من انیشتین نیستم اما در طی سالها یاد گرفته ام که یک سئوال خوب ارزش طلا را دارد. و این نه فقط به خاطر جواب هایی است که از دل این سئوال بیرون کشیده می شود، بلکه  به خاطر شرایط روحی مثبت شما است که کمک  میکند تا وارد مرحله حل مسئله شوید.

سئوالاتی که در ادامه می آیند از کارهایمایکل  گلب گرفته شده است، که تحقیقات وسیعی در مورد زندگی  لئوناردو داوینچي به عنوان کاملتري نابغه از نظرهوش های متعددی که جهان تا کنون شناخته است،انجام داده است. او ایمان زیادی به قانون ” کیوریستیا” داشت، ایده ای که رویکردش به زندگی بر مبنای کنجکاوی سیری ناپذیر و نامحدود و جستجوی بی امان برای یادگیری دائم است.

یک راه بهره برداری از کنجکاوی تان استفاده از تکیه گاه برای جذب مطالبی که شیفته ی آن هستید و در فصل دوم (شما می توانید هر چیزی را یاد بگیرید. از همین کتاب)آن را خلق کردید می باشد. روش دیگر، پرسش مداوم و پاسخ دادن به آن پرسش ها است. گلب مطرح کرد که تقریبا هر مسئله ای با پرسش مکرر این هفت سئوال می تواند حل شود.چه ، چه وقت،چه کسی،چگونه،کجا،چرا و چه می شود اگر…؟

nlp سیستم با تقویت تیزحسی شما در امور روزانه نگرش شما به محیط اطراف شما را تغییر می دهد

 راهکار شماره دو: مسائل را قبل از اینکه اتفاق بیافتند حل کنید

انسان شناس و فیلسوف گرئگوری باتسون یکی از نوابغ واقعی قرن بیستم،عادت داشت داستان یک حشره شناس دانشگاه آکسفورد را بگوید که در نگرانی کشف کرد که تمام تیرهایی که غذاخوری دانشگاه آکسفورد با آن ساخته شده بودند انباشته از سوسک است و پوسیدگی آن تیرها شروع  شده است. زمانی که او یافته های خود را به شورای دانشگاه گزارش کرد،آنها بسیار وحشت زده شدند،بنا به حجم و نوع بلوط ها، پیدا کردن جایگزین مناسب امری غیر ممکن به نظر می رسید. خوشبختانه، گزارش این معضل به جنگل بان دانشگاه رسید. کسی که شغلش مراقبت و نگهداری از قطعه زمین های متعلق به دانشگاه بود که در اطراف  كانتی پراکنده بودند.

او با خبرهای خوش با شورای دانشگاه تماس گرفت. نزدیک به پانصد سال، از زمانی که تالار بزرگ و اصلی ساخته می شد می گذشت ولی دوراندیشی معمار سازنده ساختمان باعث شده بود که او برای طرح یک بیشه برای کاشت درختار بلوط پافشاری کند به طوری که آنها به جای تیرهای عمارت تا زمانی که سرانجا شروع به پوسیده شدن کنند در دسترس باشند. این طرح در طی صدها سال ازجنگل بانی به جنگل بان دیگر رسید، و هر کدام از آنها به جانشین خود می گفتند. “شما نباید بلوط ها را ببرید. آنها متعلق به تالار دانشگاه هستند.”

توانایی طرح ریزی از قبل و دوراندیشی و حل مسئله قبل از وقوع حادثه تنها در حوزه ی اختیارات معماران و یا جنگل بانان دانشکده نیست. نیکلا تسلا کسی که برای اولین بار «جریان متناوب» (AC) را که مورد استفاده تمام دستگاههای برقی خانگی در دنیا است را کشف کرد، توانایی طراحی یک موتور الکتریکی را در ذهن خودش با چنان دقتی داشت که کاملا می توانست آینده ی اختراعش را ببیند و حتی میتوانست بگوید در چه تاریخی بعد از ماه ها و سال ها استفاده، خراب خواهد شد. وی سپس از آن اطلاعات برای بهبود طراحی ماشین هایش استفاده کرد و از بروز مشکلات بعد از تولید جلوگیری میکرد.

در یک سطح خیلی مقدماتی تر، گلف بازهای حرفه ای اثر وزش باد را بر روی مسیر حرکت توپ خود پیش بینی می کنند و ضربه ی خود را با توجه به سرعت وزش باد تنظیم می کنند. سازندگان موسیقی آهنگ را طوری برای استفاده از دستگاه آی پد و یا دستگاه استریوی ماشین تنظیم می کنند که بهترین کارکرد را داشته باشد. طراحان لباس عروس،

طوری لباس را برای تن عروس طراحی می کنند که نه تنها برای کل روز مناسب باشد بلکه در زیر نور مصنوعی و فلاش دوربین هم طبیعی به نظر برسد و نور را منعکس نکند.

من از همین توانایی که انیشتین آن را “آزمایش ذهنی” نامید برای نوشتن تمام کتاب هایم کمک گرفته ام. به آینده می روم و تصور می کنم که کتاب تمام شده است و در دستان من قرار دارد. می توانم جلد آن را ببینم، احساسی که با ورق زدن هر کتاب به خواننده دست می دهد را احساس می کنم.طرح کلی آن را در می  یابم و کل کتاب را طراحی می کنم. گاهی اوقات از خودم در مورد کتاب سئولاتی میپرسم طوری که «چشم انداز آینده» را برایم شفاف میکند و کاملا  متوجه می شوم چه چیزهایی را از قلم انداخته ام و یا چه چیزهایی باید تغییر کند.

در طی سالهایی که فرصت داشتم تا با بعضی از فیلمنامه نویسان هالیوود کار کنم،آنها را داخل فرآیندی می کنم که در طی آن از آنها میخواهم که آینده را تصور کنند که وارد یک سالن نمایش خیالی می شوند و از آنها می خواهم که فیلمی را که آنها در حال نوشتن فیلم نامه اش هستند را ببینند، درست مانند این که فیلم ساخته شده، به اکران در آمده است.

معمولا آنها نمیتوانند کل فیلم را ببینند، بنابراین از انها تقاضا می کنم که فقط صدای احساسی فیلم را دریابند و در یک مرحله ی به خصوصی حسی پیرامون ابتدا، اواسط و آخر فیلم خواهند داشت. مدت زمان زیادی طول نمیکشد که آنها صحنه های فیلم را در ذهنشان می بیینند. هر زمان  که فرآیند را تکرار می کنند جزئیات بیش تری به دست می آورند و مشکلات احتمالی را متوجه می شوند. زمانی که کار را تمام کردیم،معمولا قادرند تا صحنه های متعددی را مجدداً بازنویسی کنند که همگی مبتنی بر چیزهایی است که آنها به کمک قدرت  ذهنشان آن را ديده اند.

برای استفاده از این راهکار برای خودتان، در مورد پروژه ای که اکنون بر روی آن کار می کنید،فکر کنید پروژه ممکن است تهیه ی یک پایان نامه ی تحصیلی،ازدواج و یا یک طرح نو باشد. اگر بخواهید پیرامون حل یک مسئله قدمی بردارید،باید تمام جنبه های مختلف آن را که در آینده با آن مواجه می شوید، در نظر بگیرید.

در این مقاله قصد داریم تا با nlp سیستم برای شما بیان کنیم که چطور مسائل لاینحل زندگی شخصی و اجتماعی خود را به شیوه یک نابغه مدیریت کنید.

راهکار شماره سه :عقل کل نابغه ی شما

یکی از متداول ترین راهکار ها برای حل مسئله که برخی زمان ها چشم پوشی از آن آسان است،توانایی مطر ح کردن مسائل تان با یک نفر یا بیشتر و تقاضا از آنها برای همکاری با شما در تولید راه حل های خلاقانه است. این افراد می توانند همسر و یا پدر و مادر،مربی،همکلاسی و یا حتی دوست شما باشند.چیزی که مهم است این می باشد که شخصی را پیدا کنید که به خاطر اینکه مواجه با مسئله شده اید درباره ی شما هیچ قضاوتی نداشته باشد و کسی که با وی هنگام حل مسائل احساس راحتی کنید.

البته،برخی مواقع افرادی که وقت تان را با آنها سپری می کنید درست همانطور فکر می کنند که شما فکر می کنید و نمی توانند مسئله شما را حل کنند. زمانی این اتفاق می افتد من شما را تشویق می کنم تا به چیزی که آن را “عقل کل درونی” می نامم،مراجعه کنید.

برای اینکه بفهمید این راهکار چگونه کار می کند،به بزرگترین مسئله ای که در کار و یا زندگی تان با آن مواجه شده اید فکر کنید،حالا از خودتان بپرسید اگر می توانستید از یک نفر در جهان برای مشورت گرفتن کمک بگیرید،چه کسی را انتخاب می کردید؟فکر می کنید آن ها چه توصیه ای به شما خواهند کرد؟

ایده ی یک عقل کل درونی،ایجاد یک “شورای درونی” مشاوران است که می توانید با آنها بزرگترین مسائل خود را در میان بگذارید و بینش درونی پیرامون راه حل های امکان پذیر به دست بیاورید. به خودتان فکر کنید.چی میشد اگر افرادی مثل ریچارد برانسون و فیلیپ گرین را به عنوان مشاوران کاری خود انتخاب می کردید؟تصور کنید چه مقدار از مسائل خود را حل می کردید اگر آلبرت انیشتین و شرلوک هولمز در گروه خلاق شما بودند؟

چه می شد اگر شکسپیر،کلئوپاترا و یا شخص دیگری را انتخاب می کردید تا  موضوعاتی که در دلتان دارید را با آنها در میان می گذاشتید؟

برای اشنایی با قدرت ضمیرناخودآگاه nlp

برای آن که این فرآیند را تسهیل کنید، آزمایشی را انجام میدهیم که در سمینارهایم با شرکت کنندگان انجام می دهم و از آنها می خواهم تا وارد کالبد سرمشق و الگوی مورد نظرشان بشوند و مثل همان شخص بشوند که می خواهند از او چیزی یاد بگیرند. برای این که این کار را به صورت نتیجه بخش انجام بدهم، تنها لازم است تا با کار آن شخص آشنا بشویم.

به طور ایده آل هر شرکت کننده تجربیات دست اولی از الگوهایی که انتخاب کرده به دست خواهد آورد، اما از آنجایی بسیاری از موارد این کار امکان پذیر نیست، خیلی مفید خواهد بود اگر کتاب های بسیاری که توسط آنها و یا درباره ی آنها نوشته شده است را بخوانید. ویدئوهای مربوط به آنها را ببینید و به لوحهای فشردهایی که توسط آنها ضبط شده است . گوش فرا دهید.

هنگامی که زمان انجام دادن «هماهنگی با نابغه ها» فرا میرسد، ما از شرکت کنندگان تقاضا می کنیم تا همان شخصی که انتخاب کرده اند «بشوند.» درست مانند همان کاری که هنرپیشه ها برای بازی در نقش یک شخصیت به خصوصی انجام می دهند. برخی از افراد به موضوع پی برده اند که با تصور کردن این که در برابر سرمشق مورد نظر خود ایستاده اند به وضعیت بدن و حالت اولیه ی آنها کمک می کند سپس به طور فیزیکی وارد بدن آنها می شوند و شروع به  حرکت دادن  بدنشان درست همان طور که آن مشخص حرکت و صحبت می کند،می کنند.

برای اطلاعات بیشتر درباره nlp چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نتایج همواره شگفت انگیز و معمولا مضحک و خنده دار هستند. در انجام آن چه که در ابتدا یک تقلید ساده به نظر می رسد،آنها حس می کنند دارای اعتماد به نفس،خوش بینی،خلاقیت و هوش بیشتری شده اند.

درست مثل این است که وقتی فیزیولوژی و طرز صحبت شخصی را تقلید می کنیم به همان کیفیت فکر کردن انها هم دسترسی پیدا می کنیم.

چیزی که در طی سالها یاد گرفته ام این است که می توانید ازیک نسخه مقدماتی این فن برای به دست آوردن یک دورنما و یا بینش جدید در هر نوع حوزه و مسئله ای که دوست دارید پیرامون آن کنکاش کنید استفاده کنید. این اکر شامل ” قدم گذاشتن در” دور نمای شخصی است که در حوزه ایی که شما درحال بررسی آن هستید مهارت پیدا کرده است و سپس نگاه کردن به وضعیت فعلی خود از ” میان چشمان آنها” است. به عنوان یک دگرگونی اضافه در “عقل کل درونی” ما عامل استفاده از سرمشق های چندگانه را برای عمیق کردن امکان دریافت بینش های مفید و راه حل ها، ادغام می کنیم.

برای تمرین این راهکار برای خودتان، سه یا شش فرد را به عنوان عقل کل برتر خود انتخاب کنید و حداقل یک مسئله یا سئوال را بررسی کنید و مطمئن شوید که اینها افرادی هستند که به خاطر ویژگی های شخصیتی که دارند مورد تحسین و احترام شما هستند.

برای اشنایی با قدرت تلقین در nlp

گرد هم آیی ذهن ها با nlp سیستم

این راهکار را قبل از این که شروع کنید از ابتدا تا انتها به طور کامل بخوانید.

  1. چشمان خود را ببندید و افرادی را تصور کنید که شما بیش تر مایل هستید پیرامون مسئله خود با آنها مشورت کنید.
  2. در تصورات خود وارد بدن آنها یک به یک بشوید و مشکل خود را از چشمان آنها ببینید و توجه کنید چه الهاماتی به ذهن شما می رسد.
  3. اگر سئوال خاصی دارید فراموش نکنید که از آنها بپرسید. از جواب هایی که دریافت می کنید متعجب خواهید شد.
  4. بعد از اینکه وضعیت را از نقطه نظر سر مشق هایی که در نقش آنها هستید سنجیدید و بررسی کردید به آنها فرصت دهید تا با یکدیگر در تصور شما تعامل کنند.بعضی اوقات این ” بحث ها” باعث می شوند که بینش ها و راه حل های جدیدی را به دست بیاورید.
  5. بر اساس بهترین بینشی که به دست آوردید،هرچه زودتر که ممکن است،وارد عمل شوید.

 

اگر کمی برایتان عجیب به نظر می رسد نگران نشوید. هر چقدر این کار را انجام بدهید برایتان راحت تر و طبیعی تر خواهد شد.

منبع : کتاب من می توانم شما را باهوش تر کنم   از پل مکنا

در این مقاله تلاش کردیم تا nlp سیستم برای حل مسائل زندگی را به شیوه یک نابغه را توضیح دهیم. امید داریم nlp سیستم به شما کمکی برای حل مسائل زندگی شخصی و اجتماعی شما کرده باشد.