0

تاریخچه علم ان ال پی یا برنامه ریزی عصبی کلامی چیست؟

ان ال پی چیه و چه کاربردی دارد؟

ان ال پی ابتدا در دهه 70 توسط آقایان ریچارد بندلر و جان گریندر بوجود آمد. ریچارد یک دانشجوی رشته ریاضی و گشتالت درمانی و گریندر استاد زبانشناسی دانشگاه کالیفرنیا سانتاکروز بود. در حقیقت دکتر گریندر قبلاً چندین کتاب در زمینه زبانشناسی تحت عنوان تحول دستور زبان چاپ کرده بود.

بندلر دریافت که موهبتی طبیعی در مورد مدلسازی و الگو برداری دارد.

او فهمید که می تواند در گشتالت درمانی  (gestalt therapy) که یک شکل از روان درمانی است از حداقل موارد موجود، الگوها را شناسایی کند و آنها را باز سازی نمايد. او چندین کتاب از فریتز پرلز در زمینه گشتالت تراپی ویراستاری کرد. بندلر با آشنا شدن با آثار پرلز، شروع به مطالعه تكنيهاي او کرد. هنگامی که دريافت می تواند فرایندهای درمانی پرلز را مدل سازی نمايد،  بر روی بیشتر مشتریان خود این تکنیکها را آزمایش کرد.

پس از مشاهده نتایج سریع و اثر بخش آن مدلسازی، ریچارد بندلر دريافت که می تواند دیگران را نیز مدلسازی نمايد. با تشویق جان گریندر، بندلر این امکان را يافت تا  “ویرجینیا ساتیر“را نيزکه مشاور خانواده درمانی بود، مدل سازی کند.

ریچارد بلا فاصله “هفت الگوی” مورد استفاده ویرجینیا را شناسایی کرد. هنگامی که او و جان شروع به استفاده از آن الگوها نمودند، پی بردند که می توانند فعالیتهای ویرجینیا را مدل سازی کنند و به همان نتایجی برسند که او می رسد. ریچارد بندلر بعنوان یک برنامه نویس کامپیوتر می دانست که برای برنامه ریزی کردن “ساده ترین ذهن” دردنیا (یک کامپیوتر با سوئیچهای خاموش/ روشن) باید الگوهای رفتاری را به بخشهای کوچکتری تقسیم کرده و به سیستم سیگنالهای واضح و روشن ارائه نمود.

جان گریندر دانش گسترده خود را در زمینه تحول دستور زبان به این موضوع خام اضافه کرد. از طریق تحول دستور زبان، می توان مفاهیم جملات سطحی و عمیق را که معنی و مفهوم را در مغز انسان تبدیل میکنند، دریافت نمود. از اینجا آنها شروع به جمع آوری مطلب راجع به مدلشان نمودند که انسان چگونه برنامه ریزی می شود و سپس صحبت می کند. پس از آن گریگوری بتسون (مردم شناس معروف) بندلر و گریندر را به میلتون اریکسون که متخصص هیپنوتیزم بود، معرفی کرد.

اریکسون مدل ارتباطی را بوجود آورده بود که امروزه آن را بعنوان “خواب هیپنوتیزم اریکسون“می شناسیم.

برای اشنایی با علم nlp

از سال 1958 جامعه پزشکی آمریکا خواب هیپنوتیزم را بعنوان یک ابزار آرامش بخش در طي عمل جراحی، به رسمیت می شناسند. هنگامی که بندلر و گریندر، اریکسون را مدل سازی کردند؛ پی بردند که آنها هم میتوانند به همان نتایج مشابه دست یابند. امروزه بسیاری از تکنیکهای NLP  یا ان ال پی حاصل مدل سازی فعالیتهای اریکسون است. بندلر و گریندر با استفاده از این تجربیات و تحقیقات، اولین مدل خود را ابداع کردند.

اولین مدل، مدل ارتباطی بود که فهم تئوریک از نحوه برنامه ریزی شدن ما توسط زبان را ارائه می داد. بر همین اساس ما پاسخهای روانی، پاسخها و رفتارهای متداول را ایجاد می کنیم. این مدل روش استفاده از ویژگیهای فردی برای ایجاد تغییر و بهبود روانی را مشخص می سازد.

بدین ترتیب NLP (ان ال پی)  توسعه یافت. این مدل توسط مطالب مرتبط با رشته های دیگر توسعه یافت مثل: سابرنتیک یا فرمانشناسی (ارتباط درونی سیستمهای پیشرفته شامل سیستمهای زنده و سیستمهای مکانیکی)، فلسفه ، مطالعه بر روی ضمیر ناخود آگاه و نورولوژی. امروزه NLP زمینه کاری بسیاری از موسسات سرتاسر دنیاست و کتابهای متعددی در مورد استفاده از NLP  در پزشکی، سلامت، درمان و سلامت روانی، کسب و کار ، آموزش، ورزش، حقوق و غیره تألیف شده است.

 

کاربرد علم ان ال پی و اناگرام در زندگی  را بشناسید.

معنا و مفهوم ان ال پی چیست؟

 

منظور از ان ال پی چیست؟ چه ایده هایی در ورای این عنوان نهفته است؟این مقاله  به این مسئله می پردازد که برخی افراد چگونه در هر زمینه ای  بهترین می شوند. همچنین، این الگوها را به دیگران نیز می آموزد.

ان ال پی عبارت است از هنر و علم تعالی فردی. هنر از این بابت که هر فرد، شخصیت و سبک منحصر به فرد خود را در هر آنچه انجام می دهد، به کار می گمارد و این امر هرگز با کلمات یا تکنیک ها قابل بیان نیست. علم از این بابت که در ان ال پی روش و فرایندی وجود دارد که الگوهای مورد استفاده توسط برجسته ترین افراد در هر زمینه ای را کشف می کند. قاعدتا این افراد به  منظور دستیابی به نتایج مطلوب، این الگوها را به کار می گمارند. به این فرایند، مدل سازی گفته می شود. از الگوها، مهارت ها و تکنیک های کشف شده نیز به طور فزاینده ای در امور مشاوره، آموزش و کسب و کار  استفاده می شود. بدین طریق در برقراری ارتباط اثربخش تر، رشد شخصی و یادگیری سریع، موفق تر عمل می کنیم.

آیا تا به حال کاری را آنقدر اثربخش و گیرا انجام داده اید که نفس خودتان هم بند بیاید؟ آیا تا به حال از کاری که انجام داده اید آنقدر خوشحال بوده اید

که خودتان هم تعجب کنید چگونه آن را انجام داده اید؟ ان ال پی به شما می گوید، چگونه موفقیت های خود را درک و مدلی از آنها ارایه کنید. بدین ترتیب، می توانید لحظات شاد خود را افزایش دهید. در واقع NLP نبوع شما را کشف و آشکار می کند. به عبارت دقیق تر،ان ال پی به شما کمک می کند تا در هر کاری، بهترین باشید.

ان ال پی  یا برنامه ریزی عصبی کلامی یک مهارت عملی است و نتایجی را در پی دارد که همه ما در این جهان حقیقتا خواستار آن هستیم. در این میان، ارزش هایی را نیز برای سایر افراد حاضر در این فرایند می آفریند. ان ال پی NLP به مطالعه موضوعاتی می پردازد که بین بهترین بودن و عادی بودن، تفاوت ایجاد می کند. در ان ال پی خبری از تکنیک های بسیار اثربخشی که در آموزش، مشاوره، کسب و کار و درمان استفاده می شود، نیست.

برای اطلاعات بیشتر

منبع :

کتاب برنامه ریزی عصبی – کلامی  نوشته : جوزف اوکونور و جان سیمور برگردان: لیلا وطن دوست

باری آشنایی بیشتر با قدرت ضمیرناخودآگاه

تعریف برنامه ریزی عصبی کلامی را از زبان پروفسور مکس وسارد متخصص عصب شناسی دانشکده پزشکی پاریس  و مربی ارشد nlp بشنوید.