0

جان گریندر یکی از بنیان گذاران دانش ان ال پی (معرفی بزرگان ان ال پی )

جان گريندر يكی از بنيانگذاران علم ان ال پی

جان گریندر يکی از بنيانگذاران دانش ان ال پی (برنامه ريزی عصبی – كلامی) است. وی پس از فارغ التحصيل شدن از دانشگاه سان فرانسيسكو (USF) در رشته روانشناسی در اوايل سال 1960، به ارتش ايالات متحده پيوست و در اروپا خدمت كرد. بعد از بازگشت به دانشگاه بعد از سال 1960، جان گریندر در رشته زبان شناسی تحصيل كرد و در اين رشته از دانشگاه كاليفرنيا در سان ديگو مدرك دكترا گرفت.
جان گریندر به عنوان يك زبان شناس، وي در حوزه صرف و نحو بر روی تئوری های چامسكی مبنی بر روانشناسی دستور گشتاری كار كرد. پس از همكاری با جرج ميلر بنيانگذار روانشناسی شناختی در دانشگاه راكفلر، وی به عنوان استاد زبان شناسی در دانشگاه تازه تأسيس كاليفرنيا در سانتاكروز شروع به كار كرد.
از آثار وی در زمينه زبان شناسی می توان به راهنمايی بر روانشناسی دستور گشتاری ( كه اين اثر را با همكاری Suzette Elgin, Holt, Rinehart وWinston در سال 1973 تأليف نمود).

برای اطلاعات بیشتر

مروری بر ساختارهای حذف شده زبان انگليسی در سال 1972و تعداد بيشماری مقالات در همين زمينه اشاره كرد.
در سانتاكروز جان گریندر ، ريچارد بندلر را كه در آن زمان دانشجوی رشته روان شناسی بود، ملاقات كرد. ریچاردبندلر در آن زمان در حوزه روان درمانی كار می كرد و از  جان گريندر  دعوت نمود تا در گروه های درماني شان شركت كند.

جان گريندر در اين جلسات شيفته الگوهای زبانی كه توسط درمانگران كارآمد گشت و در 1974 با همكاری ریچارد بندلر از الگوهای زبانی اين افراد يعنی فريتز پرلز بنيانگذار گشتالت درمانی، ويرجينيا ساتير روانشناس مشهور در حيطه خانواده درمانی و بهترين هيپنوتراپيست دكتر ميلتون اريكسون، مدل برداری كردند.

در مدت سه سال بعد از آن جان گريندر و  ریچارد بندلر به مدل برداری از الگوهاي رفتاری-ادراكی اين افراد ادامه دادند و اين الگوها را در كتابهای The structure of Magic Volumes I&II(1975,1976), Patterns if the Hypnotic Techniques of Milton H.Erickson, Volumes I&II(1975,1977) و ChangingWith Families (1976)منتشر نمودند. اين كتابها پايه و اساس علم ان ال پی را تشكيل دادند.

برای اطلاعات بیشتر درباره NLP چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ان ال پی” یا “برنامه ریزی عصبی – کلامی” ، اندیشیدن در مورد شیوه ی عملکرد دنیا، تجزیه و تحلیل عظمت آن و نحوه ی دستیابی به این عظمت است. با مطالعه ی این مقاله در خواهید یافت بی آن که مهم باشد، در کدام مرحله ی زندگی تان قرار دارید یا چه هدفی را دنبال می کنید. توصیه می کنم از آن برای کمک به خودتان استفاده کنید.

ان ال پی” فنونی را در اختیارتان قرار می دهد تا بتوانید نتایجی نو خلق کنید. شاید مایل باشید ارتباطات بهتری برقرار کنید و از زندگی تان بیشتر لذت ببرید یا درصدد هستید زندگی اجتماعی بهتر با موفقیت شغلی کسب کنید. شاید هم می خواهید پول بیشتری در آورید یا آن که خود را از شر عادت یا ترس رها کنید یا در واقع می خواهید خودتان را بهتر و بیشتر بشناسید.

شاید در زندگی روزمره و قراردادی موفق باشید اما هنوز چیزهایی وجود دارند که می خواهید در خودتان تغییرشان بدهید.در این راستا می توانید از               «دانش ان ال پی» به عنوان راهنما و مربی کمک بگیرید تا به موفقیت و شادی دست یابید. می توانید از «ان ال پی» برای هدایت همکاران در امر فروش و ایجاد ارتباطات بهتر و مدیریت سازمانتان استفاده کنید.

جان گریندر می گوید که ان ال پی چگونه عمل می کند؟

جان گریندر می گوید : در نگرش «ان ال پی»، افراد برتری که در هر زمینه موفق می شوند به نتایج مطلوب دست یابند، الگوی شما معرفی می شوند. البته دامنه ی آن، چیزی مفصل تر از این حرفهاست چون در واقع، مجموعه ای از فنون عملی را به شما ارائه می دهد که می توانید آنها را یاد بگیرید و در همه ی زمینه های زندگی تان به کار ببرید.

پایه ی «ان ال پی» بر این امر استوار است که هرکسی بنابر پیروی از شیوهای خاص توانسته به نتایج دست پیدا کند. “ان ال پی” طرز رفتار و تفکر فرد را تجزیه و تحلیل می کند تا الگویی عالی برای دیگران ارائه دهد. بعد به شما آموزش می دهد چگونه از این الگو برای ایجاد الگوهای موفقیت آمیز دیگر در زندگی خود استفاده کنید تا به موفقیت های مورد نظر خویش دست یابید. «ان ال پی» به شما کمک می کند تا از استعدادهای بالقوه ی خود بهره مند شوید، دیدگاهی هدفمند و نو بیابید، هدف گذاری کنید و به اهدافتان دست یابید.شما می توانید با یادگیری و انجام تکنیک های nlp و تمرینات nlp دنیای خود و دیگران را از شرایط فعلی تغییر دهید و به شرایط بهتری ارتقا دهید.

با ثبت نام در دوره های حضوری ان ال پی اولین گام برای تغییر شرایط خود و اطرافیانتان را بردارید.

 

برای دانلود pdfچیستnlp و دانلود کتاب صوتی nlp