0

قانون nlp برای مدیریت احساسات در سوگ و سوگواری

 قانون nlp برای مدیریت احساسات در سوگ چیست؟

در این مقاله موضوعی که میخواهیم در مورد آن بحث کنیم ، سوگ و قانون nlp برای مدیریت احساسات در سوگ و سوگواری است. سوگواری فرآیند طبیعی در پی مرگ انسانی است که برای ما بسیار عزیز بوده است، همه ی ما سوگواری می کنیم، ولی سوگواری تا یک محدودهٔ مشخصی مناسب است. هنگام وارد شدن مصیبت، عبور کردن از مرحله ی سوگواری خیلی مهم است. اگر چه سالها مرتباً و مرتباً من مراجعه کنندگانی داشته ام که هنوز پس از سه، چهار،پنج  و حتی بیست و پنج، سی و پنج و چهل سال طوری سوگواری میکنند که انگار تازه مصیبت به آنها وارد شده است.

ممکن است به نقطهای برسیم که در آن سوگواری باعث آسیب دیدن سلامتی مان شود. قطعاً وقتی شما مدت زمان طولانی با شریک زندگی تان زیر یک سقف  زندگی می کنید، سپس وی میمیرد، قطعاً فکر او برای همیشه با شما خواهد بود. زمانی که افراد بچه شان را از دست می دهند، البته آنها آسیب زیادی می بینند و شاید این صدمه و آسیب مدت زمان طولانی با آنان باشد.

فکر بچه هایشان همواره با آن ها خواهد بود، ولی آنها تا ابد نباید خودشان را آزار بدهند. در حقیقت یکی از مواردی که با آن برخورد داشتم، زنی بود که با داشتن چهار بچه پیش من آمد. پسر شانزده ساله اش بر اثر ابتلا به بیماری سرطان که یک فرآیند طولانی، دردناک و کشنده بود، درگذشته بود. او خرد شده بود. شوهر وی او را پیش من آورد و گفت که خانواده اش دارد از هم می پاشد.

تمام کاری که او انجام می داد، گریه کردن و سوگواری بود. زمانیکه از او سوال کردم چند وقت است که  پسرش در گذشته است، وی پاسخ داد: سه سال . من در آن موقع به یکباره تصمیم گرفتم تا یک شوک هرچند اندک به وی  وارد کنم، تا بیدار شود و از غم و غصه خوردن در مورد پسرش دست بکشد و به سایر فرزندانش توجه نشان بدهد. سوالی که من پرسیدم تقریباً برای هر شخصی که  کسی را از دست می دهد و سوگوار او است صدق می کند. سوال خیلی ساده است.

رو به او کردم و  پرسیدم آیا ترجیح میدهد که در حالت هیپنوتیزم ( خواب مصنوعی) به او فراموشی بدهم و خاطره ی  دردناک را از ذهنش محو کنم، بنابراین شبیه به این خواهد بود که او هرگز پسرش را نمی شناخته است. آیا خاطره از دست دادن پسر شانزده ساله اش را با عدم داشت احساس درد معاوضه خواهد کرد؟

وی با عصبانیت در حالی که سکوت کرده بود،نگاهی انداخت و سپس گفت : نه. من هم در پاسخ گفتم خوب. دلیل اینکه شما نمی خواهید خاطرات بد را فراموش کنید این است که اگر شما هر کسی را  که عاشقش بودید و می شناختید، فراموش کنید برای شما مانند این است که بگویند تمام زمان های خوب را فراموش کنید. در حقیقت این همان موضوعی است که  الان اتفاق افتاده است.

در پیشگفتار به این نکته اشاره کردم که برخی تصاویری را که شما در ذهن خود می سازید، تصاویری هستند  که شما  دیده اید چه اتفاقی در آن زمان  روی داده است، گویی شما آنجا بوده اید. این تصاویر مرتبط هستند. بعضی از این تصاویر که  شما خود را در آن می بینید کاملا متفاوت هستند زیرا منفک هستند.

مشکلی که در مرگهای با تأثیرگذاری طولانی-در حقیقت تمام مرگ ها-پیش می آید، این است. که زمانی که افراد کسی را به خاطر می آورند که مرده است از آن ها تصاویری می سازند که در تمام طول عمر با آن ها می ماند و تصاویر را در ذهنشان همانند این که الان اتفاق افتاده است می بینند.

رها شدن از درد ناشی از مرگ فرد عزیز خیلی مشکل است. زمانی که افراد به خاطرات خوب فکر می کنند، خود را در حال گذراندن اوقات خوش میبینند، اما مراسم خاک سپاری را نیز به یاد می آورند. آن ها مرگ را طوری به خاطر می آورند همانند این که الان اتفاق افتاده  است . به عبارت دیگر آنها در آن شرکت خواهند داشت. و خیلی ساده همه چیز به عقب بر می گردد.

فرآیند برگرداندن و یا چرخاندن تصاویر این است که چگونه افراد اندوه را از خود دور می کنند، زمانی که آن ها به یادآوری فاجعه مرگ را متوقف می کنند و به خاطر آوردن زمان های خوش و ارتباط برقرار کردن با خاطرات خوب را آغاز می کنند.

برای مدیریت احساسات با تکنیک های ان ال پی پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید.

هدف ما در این مقاله این است که برای شما دوست گرامی همراه، قانون nlp  در راستای مدیریت احساسات در سوگ و سوگواری را توضیح دهیم.

کاری که من در مورد این مادر انجام دادم این بود که وی را  وادار کردم تا یک موضوع واضح و روشنی را با  چشمان بسته پرورش دهد. من او را وادار کردم تا از  خاطرات بد عبور کند و دہ خاطره ی خوب  را به خاطر آورد.

آن چه را که در آن زمان می دیده ببیند و بشنود ان چه را که می شنیده است و سپس به خاطرات  ناخوشایند خود نگاه کند و خودش را ببیند که نگران است  و در کنار پسرش نشسته است.

برای اطلاعات بیشتر درباره ان ال پی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

با جلو و عقب رفتن بین این چیزها آن به صورت ناهشیارانه به ما می گوید چگونه خاطرات خود را مرتب کنیم به طوری که از احساسی ناخوشایند ناشی از مرگ فرد عزیزی جدا می شویم و با خاطرات خوب مرتبط می شویم. تنها یک مرحله باقی مانده و آن قرار دادن آن خاطره در گذشته است.

– همانطور که در پیشگفتار توضیح دادیم ما راههایی برای این که مشخص کنیم آینده و گذشته کجاست، داریم. اگر شما به چیزی که در شش ماه قبل، یک سال قبل،و یا پنج سال قبل اتفاق افتاده است فکر کنید و خطی را دقیقا بین این خاطرات رسم کنید، متوجه خواهید شد که فاصله ای وجود دارد. همه ی ما زمان را با فاصله به صورت اول و یا دوم اندازه می گیریم.

ترفندی به کار می بریم تا خاطرات بد را برداریم و آن را به فاصله ی دور بفرستیم، بنابراین آن ها به گذشته ای که به آن تعلق دارند برمی گردند. اگر مرور خاطرات برای ما همانند این باشد که انگار همین الان اتفاق افتاده اند، پس برای ما خیلی سخت خواهد بود که بر احساس غم و اندوه ناشی از سوگ غلبه کنیم و وارد فرآیند طبیعی التیام بشویم.

آن چه که مهم است انجام بدهیم این است که یک بار دیگر مجددا به حواس خود برگردید و به افرادی که اطراف شما هستند، نگاهی بیاندازید. زیرا، هر شخصی تعدادی دوست پیدا کرده، تعدادی خویشاوند دارد، و حتی بیشتر از این افرادی که عاشق شان بوده اند و آن ها را از دست داده اند، به طورمثال همسری که پنجاه سال با وی زندگی کرده است،باید متوجه باشند که دنیا به اخر نرسیده و هنوز زندگی جریان دارد و هنوز افرادی زنده هستند.

بهترین چیز در مورد آینده این است که آینده در پیش روی شما قرار دارد.و بهترین چیز در مورد گذشته این است که گذشته در پشت سرش  قرار  دارد.

غلبه بر اندوه ناشی از سوگ با قانون nlp

  • به تمام خاطراتی که از فرد فوت کرده دارید، فکر کنید.
  • تمام خاطرات خوبی که در مورد بودن با آن ها داشته اید از طریق سهیم شدن در این خاطرات، به یاد بیاورید. آنگونه آن ها را احساس کنید انگار همین الان اتفاق افتاده است.
  • تمام زمان های ناخوشایند را در حالی که خودتان را در این تصویرمی بینید، به خاطر بیاورید. خودتان را ببینید که از این تجربه ها و حوادث در حالی که در تصویر کوچکی قرار دارید عبور می کنید درست مانند این که خودتان را درصفحه ی کوچک تلویزیون سیاه و سفید می بینید.
  • خط زمان خود را در نظر بگیرید و خطی را تصور کنید که در پشت سر شما امتداد دارد و زمان های به خصوص در گذشته را که شما آنها را فراموش کرده اید و هرگز به آن ها فکر نکرده اید را نمایانگر می کند. تمام زمان های بد گذشته ای را که بااین شخص داشته اید را تصور کنید و همه ی آنها را بر روی این خط که در پشت سرتان است قرار بدهید.
  •  آینده ای عالی را تصور کنید که در پیش روی شما قرار دارد، جایی که دوست دارید با آن خاطرات، تا آنجایی که امکان دارد به طور کامل و شادمانه زندگی کنید.

منبع : “زندگی دلخواه خود را به دست آورید” نویسنده : ریچارد بندلر

لازم به یاداوری هست که قوانین nlp و تمرینات nlp و تکنیک های ان ال پی همگی در ارتباط با ضمیرناخودآگاه انسان انجام می شوند.بنیانگذاران nlp براین باورند و به دنیا اثبات کردند که با الگوهای کلامی که از نابغه هیپنوتیزم میلتون اریکسون یا روان درمانگر حاذق قرن ویرجینیا ساتیر الگو برداری کردند میتوانند ضمیر ناخودآگاه شخص را مجددا برنامه ریزی کنند.برای اطلاعات بیشتر درباره ضمیرناخودآگاه و قدرت یادگیری ان پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه کنید.